کاهش چشمگیر فروش خودرو در چین به خاطر شیوع کرونا

0
32

CNN گزارش داد: شیوع ویروس کرونا روی بازار خودروی چین تأثیر گذشته و موجب کاهش فروش خودرو در این کشور شده است.

به گزارش کالاسودا به نقل از پدال، بر اساس آمار انجمن تولیدکنندگان خودروی چین، ماه گذشته در سراسر این کشور کمتر از 2 میلیون دستگاه خودرو فروخته شده که نسبت به ژانویهٔ سال 2019 کاهش چشمگیر 18 درصدی را نشان می‌دهد. طبق گزارش‌ها، ویروس کرونا در این کاهش فروش در ماه ژانویه نقش داشته و هشدار داده شده که کاهش فروش در ماه فوریه هم قابل‌توجه خواهد بود.

شیوع این ویروس شوک بزرگی به صنعت خودروسازی چین وارد کرده و گفته می‌شود تأثیر آن بدتر از شیوع بیماری سارس در سال 2003 خواهد بود که رشد فروش خودرو در چین را در آوریل 2003 به 13 درصد و در می همان سال به 8 درصد کاهش داد. حال اما این ویروس کشنده در زمان بسیار نامناسبی بر صنعت خودروسازی چین سایه افکنده است زیرا اکنون 19 ماه متوالی است که بازار خودروی چین در حال تجربهٔ کاهش فروش است و شیوع کرونا می‌تواند این صنعت را به رکود عمیق‌تری سوق دهد.

انجمن تولیدکنندگان خودروی چین همچنین افزوده است که ویروس کرونا زنجیرهٔ تأمین قطعات خودرو را مختل خواهد کرد و بر صنعت جهانی خودروسازی تأثیر خواهد گذاشت. طی هفته‌های اخیر، ده‌ها کارخانهٔ تولید خودرو در سراسر چین تعطیل شده و هرچند برخی دوباره فعالیت خود را آغاز کرده‌اند اما به گفتهٔ انجمن اتومبیل، از 183 کارخانه‌ای که در چین خودروی کامل تولید می‌کنند، تنها 59 کارخانه تولید خود را از سر گرفته‌اند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از