کوچک ترین ربات دنیا رونمایی شد

0
1061

کالاسودا_ کوچک ترین ربات هوشمند جهان رونمایی شد. این ربات هوشمند  پس از سال ها تحقیق و بررسی طراحی شده است و دارای برنامه های متعددی است.

این ربات هوشمند توسط ” آژانس پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی آمریکا” یا “دارپا” (DARPA)  طراحی شده است. این موسسه در نظر دارد ربات‌های بسیار کوچکی را برای فعالیت در محیط زیست ابداع کند.

این یک ایده فوق العاده برای حفاظت از محیط زیست و رسیدن به مرحله حمایت از بهداشت و سلامت شهروندان است. درواقع این ایده نه تنها یک موضوع زیستی است بلکه می تواند برای حمایت از حقوق دولت ها نیز مورد استفاده قرار گیرد.

درواقع برنامه “شریمپ”(SHRIMP)، تلاشی برای ابداع ربات‌هایی به اندازه حشرات و جایگزین کردن آنها به جای ربات‌های بزرگی است که شاید تاثیر کمتری در محیط زیست داشته باشند.

جالب است بدانید این سازمان، در جستجوی پیشنهاداتی برای ابداع ربات‌هایی است که وزن آنها کمتر از یک گرم و اندازه آنها کمتر از یک سانتی‌متر مکعب باشد.

 سپس، ربات‌ها در مجموعه مسابقاتی مشابه المپیک به رقابت می‌پردازند که رشته‌هایی از جمله پرش از مانع، صعود عمودی، پرتاب وزنه و وزنه‌برداری را شامل می‌شود.

دکتر “رونالد پولکاویچ”(Ronald Polcawich)، مدیر برنامه دارپا و سرپرست برنامه شریمپ گفت: هدف این برنامه به طور کلی، نوآوری در مواد عملگر مکانیکی، مکانیسم‌های عملگر مکانیکی و سیستم‌های فشرده نیرو است.

 این رقابت، در پایان مرحله سوم برنامه شریمپ صورت می‌گیرد و زمان تعیین شده آن، سال ۲۰۱۰ است. این رقابت، راهی برای ارزیابی فناوری‌های ابداع شده در این برنامه محسوب می‌شود.

در حال حاضر، مقامات دارپا امیدوارند که با این کار، ابزاری برای استفاده در عملیات جستجو و نجات، امدادرسانی پس از فاجعه و بازرسی محیط‌های خطرناک ابداع شود.

 دارپا با در نظر داشتن این اهداف مهم، سرمایه‌گذاری بزرگی در این زمینه انجام داده است که مبلغ بودجه آن، به ۳۲ میلیون دلار می‌رسد.

ربات یا روبات یک دستگاه الکترو-مکانیکی یا یک نرم‌افزار هوشمند برای جایگزینی با انسان به هدف انجام وظایف گوناگون است. همچنین طبق تعریفی از بریتانیکا، ربات دستگاهی است که به صورت خودکار عمل می‌کند، جایگزین تلاش انسانی می‌شود و ممکن است در ظاهر شبیه انسان‌ها نباشد.

در بخشی از سخنانش؛ پولکاویچ افزود: “وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا” در همه زمینه‌ها به علم رباتیک علاقه نشان می‌دهد. گسترش ربات‌های کوچک، به رقابت‌های منحصربه‌فرد میان آنان بستگی دارد.

به طور کلی، برنامه شریمپ، بر نوآوری در مواد عملگر مکانیکی، مکانیسم‌های عملگر مکانیکی و سیستم‌های فشرده نیرو تمرکز دارد که عملکرد کنونی ربات را در فعالیت‌های پژوهشی محدود می‌سازند.

با عضویت در کانال تلگرام کالاسودا در جریان آخرین خبرهای حوزه فناوری قرار بگیرید