• کالاسودا
  • >
  • مصاحبه
  • >
  • گفتگوی اختصاصی کالاسودا با مهندس پیام بازرگانی مدیر استارت آپ دارچین

گفتگوی اختصاصی کالاسودا با مهندس پیام بازرگانی مدیر استارت آپ دارچین

گفتگوی اختصاصی کالاسودا با مهندس پیام بازرگانی مدیر استارتاپ دارچین|کالاسودا

بزرگ ترین سرمایه یک برنامه کاربران هستند

 

گفتگوی اختصاصی کالاسودا با مهندس پیام بازرگانی مدیر استارتاپ دارچین|کالاسودا

 
گزارشگر:رویا پاک سرشت
royapakseresht@gmail.com

برای بسیاری از ما نام ادویه پیوند خورده با نام غذاهای مختلف . اما شاید بسیاری از ما ندانیم از دارچین تا زردچوبه و زنجبیل ، هر یک خواص پرشماری دارند که میتوانند التیام بخش دردها و امراض گوناگون باشند .

سال ها پیش عطار ها و عطاری ها رونق بسیار داشتند و طب به روش پورسینا رواج داشت . گرچه این روزها نیز اهمیت طب سنتی بر هیچ یک از ما پوشیده نیست ، اما بسیاری از شهروندان به علت آشنا نبودن با خواص دارویی انواع گیاهان و اقلام سنتی، به داروهای شیمیایی وابسته اند .

این موضوع دغدغه ای شد برای مهندس پیام بازرگانی ، تا استارتاپ «دارچین» را راه اندازی کند . گرچه این دانشجوی ارشد شیمی دانشگاه صنعتی شریف از سال ها پیش به علت شغل پدری با عطاری آشنایی داشته ، اما موفق شده با کمک دانش برنامه نویسی یک اپلیکیشن اندرویدی قدرتمند طراحی کند.

اگر شما هم به طب سنتی، گیاهان دارویی و یا مواردی مشابه علاقه مندید با مطالعه این گفتگو با دارچینی ها همراه شوید :

ایده نخست شما از کجا آمد ؟(کپی و تقلید خارجی است یا یک ابداع وطنی ؟)

به طور کلی من علاقه زیادی به برنامه نویسی و طراحی دارم  و پیش از شروع به برنامه نویسی در اپ استورها جستجوی زیادی می کردم تا ببینم چه برنامه هایی وجود دارد و جای چه نوع برنامه هایی خالی است . در جریان برگزاری نمایشگاه های حوزه تکنولوژی نیز در محیط نمایشگاه حاضر می شدم تا با فضای کار در این حوزه آشنا باشم .

با توجه به این که پدر خودم عطاری دارند، به فکرم رسید که بررسی کنم  آیا در حوزه طب سنتی و گیاهان دارویی برنامه خاصی وجود دارد یا خیر .

بررسی های من نشان داد این برنامه ها اغلب کتاب محورند . درواقع اغلب این برنامه ها به شکل کتاب طراحی شده بود . در نتیجه شامل اطلاعاتی مکتوب در یک محیط نرم افزاری می شد که در چنین فضایی هیچ تعاملی بین مخاطب و طراح وجود ندارد .

بنابراین من تصمیم گرفتم افزون بر بخش کتاب، بخش پیام های گویا را نیز به این نوع فعالیت ها بیفزایم . این پیام ها را «پیام های سلامتی » نامیدیم که درخصوص طب سنتی و گیاهان دارویی پیغام هایی را برای مخاطبان ارسال می کنیم .

پیام های تعاملی از یک سو و  بخش پرسش و پاسخ از سوی دیگر در سیستم ما بسیار مهم هستند تا تجارب بین افراد به اشتراک گذاشته شود .

چالش ها و مشکلات پیش روی شما چیست و یا چه خواهد بود ؟و اگر به مشکلی برخورد کنید کدام نهادها یا مراجع قانونی از شما حمایت خواهند کرد ؟

در حوزه کاری مرتبط به سلامت مردم بحث زیاد است و می توان حوزه کاری ما را بسیار بحث برانگیز ارزیابی کرد . برای مثال ممکن است فردی مطالبی را از سایت های مشابه با ما برداشت و استفاده کند و در صورتی که دچار مشکلی شود، شکایت کند .

گرچه خوشبختانه  تا کنون چنین چالشی برای ما به وجود نیامده ، چرا که تنظیم محتوای مطالب برای ما حائز اهمیت بسزایی است.

افزون بر این ها ما برای آینده برنامه های گسترده تری را در ذهن داریم .

 

آیا  در حال حاضر اسپانسر دارید ؟

در حال حاضر اسپانسر نداریم . اما تا کنون نسبت به برنامه های مشابه موجود در بازار چند گام جلوتریم . اما هدف نهایی ما چیز دیگری است . ما در نظر داریم که بخش فروش آنلاین محصولات طب سنتی را نیز وارد چرخه فعالیت های خود کنیم .اما این موضوع به یک اسپانسر حرفه ای نیاز دارد .

خوشبختانه سایت هایی مثل دیجی کالا موفق شده اند فرهنگ خرید آنلاین را تا حد زیادی در کشور ما جا بیندازند . در حال حاضر ما بیشتر در بخش های تبلیغات، host  و  domain  هزینه می کنیم .

چشم انداز ۵ سال آتی خود را به لحاظ مادی و معنوی چگونه می بینید ؟

دارچین-لوگو|کالاسودادر خصوص چشم انداز ۵ سال آتی با توجه به شرایط جامعه نمی توان با قاطعیت اظهار نظر کرد . شاید اگر در خصوص کشورهای دیگری مثل ایالات متحده یا آلمان صحبت می کردیم چشم انداز واضح تر بود . ولی در خصوص ایران شرایط قابل پیش بینی نیست .

اعضای شما ابتدا چند نفر بودند و اکنون چند نفرند ؟

در ابتدا من به همراه یکی از دوستان این فعالیت را آغاز کردم که در تهیه محتوای سایت به من کمک می کردند .

در حال حاضر برنامه هایی برای توسعه تیم به خصوص در بخش محتوا داریم که به زودی به گسترش مجموعه ما منجر خواهد شد .

کاربران شما از چه قشری هستند ؟

من جامعه آماری و عددی دقیقی ندارم. اما اغلب کاربران ما را افراد میانسال تشکیل می دهند . در این بین بانوان بیش از آقایان از دارچین استقبال کردند .

اگر زمان به عقب باز گردد چه فعالیت هایی را انجام می دهید و چه فعالیت هایی را از روند کاری خود حذف می کنید ؟

 

اگر به گذشته برمیگشتم ،کل برنامه را رایگان ارائه می کردم . چرا که با یک جست و جوی ساده در اینترنت می توان متوجه شد برنامه های رایگان با استقبال و نرخ دانلود بسیار بالاتری مواجه هستند .

این در حالی است که اگر یک برنامه حتی ۵۰۰ تومان پرداخت درون شبکه ای داشته باشد ، آنچنان که باید مورد استقبال واقع نمی شود.

و در واقع اختلاف بین تعداد کاربران این دو بسیار فاحش است . از دید من، کاربر مهم ترین سرمایه یک برنامه است . بنابراین اگر از ابتدا رایگان بودیم کاربران بیشتری داشتیم .

مزیت رقابتی شما نسبت به سایر رقبا چیست ؟

دارچین|کالاسودادارچین-|کالاسودااپ های مشابه با ما، اغلب بر اساس مطالب مکتوب فعالیت می کنند . این در شرایطی است که شاید محتوای این گروه از ما قوی تر باشد . اما با مخاطب تعامل چندانی ندارند .

ما تلاش کردیم با ایجاد بخش تعاملی شامل دو حوزه ؛پرسش و پاسخ و پیام سلامتی ، نرخ مشارکت کاربران در برنامه و ایجاد حس تعامل را ارتقا دهیم .

وقتی کاربر وارد برنامه شده و تنها با مقالاتی مکتوب رو به رو شود ، پس از چند بار ورود به برنامه از بازدید دلسرد می شود .

بنابراین وفاداری کاربران برای ما حائز اهمیت بسزایی است . بر همین اساس ارسال پیام های سلامتی ما کاربر را ترغیب می کند هر چند روز یک بار سری به برنامه ما بزند .

چه ابزارها و یا نرم افزارهایی را برای دارچین استفاده می کنید ؟ابزارها open source  هستند یا توسط خودتان طراحی شده اند ؟

تمامی برنامه های مورد استفاده «دارچین» را خودم برنامه نویسی و طراحی کردم . با وجود این که رشته تحصیلی من نرم افزار نبود اما علاقه زیاد من را به این سمت و سو کشاند .

به نظر شما کدام یک از شبکه های اجتماعی در ایران برای فعالیت های استارتاپی کاربردی تر و البته مفید تر هستند  ؟

به اعتقاد من در ایران نه تنها سایت ها ، بلکه شبکه های اجتماعی نیز مهم هستند . با یک درصد بسیار نزدیک می توانم بگویم نرم افزار ما حائز اهمیت بیشتری است . چرا که پایه تمامی فعالیت های ما نرم افزاری است .

از سوی دیگر اگر به جامعه نگاه کنیم ، اغلب مردم با گوشی های موبایل خود سرگرم هستند . بنابراین چگونگی حضور در شبکه های اجتماعی موبایلی نیز بسیار مهم است .

ما مدتی پیش تبلیغاتی را در وب سایت های مختلف انجام دادیم که بازخورد چندان قابل توجهی نداشت . اما تبلیغات در کانال های تلگرامی در جامعه امروز ما به مراتب پر بازدید تر است .

بنابراین با درصد کمی از اختلاف معتقدم برنامه های موبایلی قوی تر از وب سایت ها نیازهای جامعه را پاسخ می دهند .

ما در حال حاضر تنها برای اندرویدی ها خدمات داریم . گرچه مایل بودیم و برنامه ریزی کرده بودیم به  کاربران  ios  نیز خدمات ارائه دهیم . اما با توجه به مشکلاتی که اخیرا در اپ استور رخ داده فعلا برنامه های خود را به حالت تعلیق در آورده ایم .

در خصوص شتاب دهنده نیز توضیح دهید .آیا از کارکرد شتاب دهنده ها در ایران رضایت دارید ؟

نخست باید تاکید کنم این بسیار خوب است که شتاب دهنده ها در ایران راه اندازی شده اند . تا چند سال پیش که اساسا شتاب دهنده ها وجود نداشتند .

درحال حاضر نیز تعدادی برنامه موفق دارند . اما به نظر من، پیش از ورود به این حوزه باید در بخش آموزش ها قوی تر عمل کرد .

به عبارت دیگر باید در مرحله نخست اموزش ها در این حوزه تکمیل شود . در حال حاضر یکی از مشکلات بسیاری از استارتاپ های ناموفق ، عدم آگاهی است .

بنابراین به نظر من نیاز به آگاهی ،آموزش و توسعه زیرساخت ها در این حوزه بسیار زیاد است .

نظرتان در مورد سرمایه گذاری ریسک پذیر در ایران چیست ؟

دارچین-|کالاسودامتاسفانه در حوزه کاری استارتاپ ها سرمایه گذاری ریسک پذیر به ندرت یافت می شود . آن تعداد معدودی هم که به فعالیت های سرمایه گذاری در استارتاپ ها علاقه نشان می دهند یا تمایلی به ریسک نشان نمی دهند و یا تصمیم دارند تمامی امور مهم استارتاپ را به خود اختصاص دهند . مدیریت استارتاپ را در دست بگیرند و به عبارتی استارتاپ را جزو اموال خود کنند .

ما انگشت شمار سرمایه گذارانی را می بینیم که حاضر باشند سرمایه را به استارتاپ داده و خود از دور شاهد تحولات استارتاپ مذکور باشند .

متاسفانه حتی افرادی که در این حوزه موفق هستند با دیگران همکاری نمی کنند و یا  از دیگر استارتاپ ها حمایت نمی کنند. این در حالی است که همکاری در این حوزه نرخ رشد اقتصادی کشور را نیز ارتقا خواهد داد .

شاید علت اصلی این موضوع به عدم فرهنگ سازی در خصوص اعتماد به استارتاپ ها مرتبط است . به اعتقاد من دولت می تواند در خصوص اعتماد و فرهنگ سازی کمک کند .طراحی ساز و کار در این خصوص می تواند راه گشا باشد .

ضمن سپاس از شما اگر سخنی باقی مانده با مخاطبان ما به اشتراک بگذارید ؟

ما به زودی با پزشک های مختلف همکاری خواهیم کرد. نحوه همکاری به این شکل است  که در کنار بخش فروش از ویزیت پزشکان مختلف نیز بهره بگیریم . با کمک این روش سیستم فروش و تجویز درمان های سنتی وارد فاز علمی تری خواهد شد .

بازدید از وب سایت دارچین :

http://darchinapp.ir/

دانلود اپلیکیشن دارچین :

http://darchinapp.ir/app/darchin.apk

کانال تلگرام دارچین :

@darchinapp

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لیست قیمت محصولات در کالاسودا

اخبار