گیمیفیکیشن جایگزین امتحانات کاغذی مدرسه می‌شود؟

مطالعات اخیر نشان می‌دهد گیمیفیکیشن در آموزش می‌تواند منجر به افزایش نمرات دانش آموزان به میزان 15 درصد شود.

به گزارش کالاسودا و به نقل از eschoolnews، مدارس قبلا از عناصر بازی مانند فلش کارت و بازی‌های واژگانی برای زنده کردن فرآیند یادگیری استفاده می‌کردند.

بنابراین تبدیل یادگیری به بازی به کاهش فشار مربوط به تست زدن و امتحان دادن کمک کرده و خستگی مربوط به حفظیات را کاهش می‌دهد.

به همین خاطر به گفته کارشناسان امتحانات بازی سازی شده{گیمیفیکیشن} می‌تواند داده‌های غنی‌تری را برای تجزیه و تحلیل جامع‌تر از مهارت‌ها و پیشرفت دانش آموزان فراهم کند.

تقریبا همه ما استرس امتحانات مدارس را به یاد داریم.

امتحانات کلاسی قدرت لرزاندن زرنگ‌ترین دانش‌آموزان را نیز داشته و معمولا آسیب رسان بوده‌اند.

حتی در برخی دانش آموزان، امتحانات سنتی منجر به استرس و خالی شدن ذهنشان می‌شود و برخی دیگر نیز تجربه سردرد و تهوع را نیز دارند.

حدود 40 درصد از دانش‌آموزان به طور مرتب گزارش کرده‌اند که اضطراب متوسط تا شدید را پس از امتحان تجربه می‌کنند.

این استرس شامل حال دانش آموزان مقاطع بالا نبوده، بلکه دبستانی‌ها را نیز درگیر می‌کند.

به همین دلیل است که معلمان دائما روش‌های امتحانی خود را عوض می‌کنند و به دنبال راه‌هایی برای ارزیابی عملکرد دانش آموزان بدون ایجاد استرس بی مورد هستند.

خوشبختانه یکی از روش‌هایی که تا حد زیادی اضطراب را کاهش داده و هم زمان عملکرد را بهبود می‌بخشد، گیمیفیکیشن است.

گیمیفیکیشن در حوزه آموزش امتحانات کلاسی در ترکیب با عناصر بازی و گیم در کنار ایجاد قوانین، امتیازدهی و شرکت در رقابت دوستانه با سایر هم کلاسی‌ها است.

به همین دلیل مطالعات اخیر خاطر نشان می‌کند که گیمیفیگیشن تا 15 درصد نمرات امتحانی دانش آموزان را ارتقا می‌دهد.

در حال حاضر، ابزارها و اپلیکیشن‌های دیجیتال، گیمیفیکیشن را به سطح خلاقانه‌تر و تعاملی‌تری برده‌ و وقتی صحبت از فناوری می‌شود احتمالا نسل آینده دانش آموزان بیشتر از معلمان خود آگاهی خواهند داشت.

علاوه بر آن، مدارس شروع به ادغام بازی در زمان کلاس کرده و بازی از سالن‌های جنبی به وسط اتاق کلاس واقعی کشانده شده است.

در سنین پایین‌تر بازی‌های تعاملی وجود دارد که به دانش آموزان در یادگیری الفبا و تشخیص رنگ کمک کرده و بازی‌ها گزارش خودکار برای معلمان ایجاد کرده تا مهارت‌های مربوطه را ارزیابی کرده و زمینه‌های بهبود یادگیری در دانش آموزان را شناسایی کنند.

گیمیفیکیشن دانش آموزان را از روی صندلی‌ها بیرون کشانده و باعث تحرک فیزیکی آنها با ابزارهای یادگیری جنبشی می‌شود.

فناوری‌های مبتنی بر واقعیت مجازی به دانش آموزان این امکان را می‌دهد تا از پشت میز بلند شده و روی دیوار مجازی بنویسند ونه اینکه پشت میز محبوس بمانند.

اگرچه امتحانات سنتی با کاغذ و قلم همچنان وجود خواهند داشت اما ناکارآمدی و تبعیض آمیز بودن را ثابت کرده و ارزیابی‌های گیمیفیکیشن شده می‌تواند منجر به تمرکز بهتر آموزش شود.

آزمون بدون نمره در این زمینه راهگشا بوده و گیمیفیکشن در امتحانات می‌تواند نقش مکمل را بازی کند و داده‌های غنی‌تری را برای تجزیه و تحلیل جامع‌تر از مهارت‌ها و پیشرفت دانش آموزان فراهم کنند.

در مجموع معلمان به مزایای گیمیفیکیشن دست یافته و در مطالعه جدید 50 درصد از مربیان آمریکایی موافق بودند که گیمیفیکیشن ابزاری است که ارزش پذیرش در سیستم آموزشی را دارد.

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها