یک گام به جلوی اینترنت کوانتومی غیرقابل هک

0
1271

محققان انگلیسی نمونه اولیه از شبکه کوانتومی را نمایش دادند که حملات سایبری در آن اثری ندارد.

به گزارش کالاسودا و به نقل از دیلی میل، سیستم تسهیم/Multiplexing ساخته شده توسط دانشگاه بریستول با تقسیم ذرات نور، اجازه حمل دیتا برای چند کاربر اینترنت از یک منبع واحد را صادر می‌کند.

این محققان با استفاده از کوانتوم روی الیاف نوری در مکان‌های مختلف در شهر بریستول موفق به ساخت شبکه‌ای با استفاده از سیستم تسهیم و اشتراک سازی شدند.

بدین ترتیب این شبکه ضمن صرفه جویی مالی، اجازه هک شدن محتوای پیام آنلاین را نمی‌دهد و شبکه غیرقابل نفوذ می‌شود.

فناوری کوانتوم در بخش ارتباطات از فیزیک کوانتوم استفاده می‌کند. {کوانتوم در فیزیک به کمترین مقدار ممکن از یک کمیت می‌گویند.}

دکتر «سیدارث جوشی» از آزمایشگاه کوانتوم دانشگاه بریستول می‌گوید آنچه آنها انجام داده‌اند یک پیشرفت عظیم محسوب شده و اینترنت کوانتومی را به یک واقعیت تبدیل می‌کند.

به گفته وی ساخت یک شبکه کوانتومی مستلزم هزینه، زمان و منابع هنگفتی بوده اما راه حل آنها نسبتا ارزان بوده و از همه مهمتر غیر قابل نفوذ است.

این محقق معتقد است روش آنها برای شبکه سازی با کوانتوم قادر به تغییر قواعد بازی در حوزه اینترنت است و گسترش اینترنت کوانتومی را موجب می‌شود.

برای محافظت از اطلاعات در شبکه اینترنت نیاز به کدهای پیچیده است اما هکرها به طور فزاینده‌ای با داشتن مهارت بیشتر {و زودتر} قادر به نفوذ به چنین سیستمی هستند.

اما با انتقال دیتا روی شبکه کوانتوم، روش استاندارد رمزگذاری عوض شده و غیرقابل نفوذ می‌شود.

فیزیک دانان نوعی رمزگذاری ایمن ایجاد کرده‌اند که به توزیع کلید کوانتومی معروف است و بر اساس آن ذرات نوری به نام فوتون دیتا را حمل و نقل می‌کنند.

فرایند مذکور به دو طرف اجازه می‌دهد بدون خطر رهگیری یک کلید مخفی برای رمزگذاری و رمزگشایی را به اشتراک بگذارند.

این روش تا به امروز میان دو کاربر موثر بوده و برای انجام آن روی یک شبکه بین چندین کاربر مستلزم ایجاد سخت افزار گسترده بوده و یا نیاز به شخص واسط است که خطر هک را افزایش می‌دهد.

سباستین نیومن از آکادمی علوم اتریش و یکی از افراد پروژه می‌گوید طبق روش قبلی برای اینکه 8 کاربر بتوانند بدون شخص واسط با هم روی شبکه ارتباط برقرار کنند نیاز به 56 اتصال جداگانه و جعبه رسیور هست.

به گفته وی هر چه تعداد کاربران بیشتر شود تدارکات سخت افزاری بیشتری لازم بوده و برای 100 کاربر 9900 رسیور نیاز است.

اما تکنیک کوانتومی از اصل جادویی موسوم به «در هم تنیدگی» استفاده کرده که یک پدیده فیزیکی عجیب و غریب است که آلبرت اینشتین آن را عمل شبح وار در فاصله توصیف کرد.

طبق این پدیده دو ذره بدون تماس فیزیکی در دو مکان مختلف با هم پیوند می‌خورند و هم زمان می‌توانند در دو مکان مختلف یکدیگر را شبیه سازی کنند.

این فرایند فرصت را به رایانه کوانتومی، حسگرها و پردازش اطلاعات را به صورت امن فراهم می‌کند.

 

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها