جنگ تجاری بین ژاپن و کره جنوبی ممکن است باعث افزایش قیمت رم شود

0
۴
جنگ تجاری بین ژاپن و کره جنوبی ممکن است باعث افزایش قیمت رم شود

در حالی که ایالات متحده آمریکا و چین با تحریم یکدیگر و افزایش تعرفه کالاهای تجاری درگیر جنگ تجاری برای تسلط بر اقتصاد جهانی هستند، کره جنوبی و ژاپن نیز به تازگی جنگ اقتصادی مربوط به خود را شروع کرده اند. جنگی که یکی از عواقب آن می تواند افزایش قیمت اجسام نیمه هادی که در تهیه رم ها و ماژول ها کاربرد دارد بشود.

ماژول های NAND که در تهیه SSD ها و چیپ های DRAM که در تهیه رم ها کاربرد دارند به پایین ترین قیمت خود در بهار 2019 رسیدند. اما کارشناسان معتقدند قیمت ها دوباره ممکن است رشد کند و جنگ تجاری بین ژاپن و کره جنوبی نیز این روند را تسریع بخشد.

تنش بین دو کشور زمانی بالا گرفت که دادگاهی در کره جنوبی رای داد که کمپانی استیل Nippon از کارگران کره جنوبی استفاده کرده و آن ها را مجبور به کار در دوران جنگ جهانی دوم کرده است و حالا باید به هر کدام از بازماندگان مبلغ 89000 دلار آمریکا غرامت پرداخت کند. اما ژاپن معتقد است که خسارت این کارگران را در آکوردی که به آن ها در سال 1965 پرداخت کرده است جبران کرده و رای دادگاه باید برگردد.

این کار با اقدام مستقیم شینزو آبه نخست وزیر ژاپن رو به رو شد و او کشور کره جنوبی را تهدید به اقدام متقابل کرد.

با توجه به اینکه به نظر می رسد دو کشور فعلا به زودی به توافقی دست پیدا نکنند، از همین حالا قیمت NAND و DRAM به میزان 15% افزایش داشته است. از طرفی با معرفی پردازنده های سری 3000 رایزن، در خواست ها برای تهیه رم های DDR4 نیز با افزایش بی سابقه ای همراه بوده است و همین امر نیز ممکن است باعث شود افزایش قیمت دیگری در این محصولات شاهد باشیم.

با توجه به گزارشات منتشر شده در حال حاضر کره جنوبی سه چهارم مموری های جهان را تولید می کند و قیمت ها ممکن است به سال 2017 باز گردد. این مورد آنقدر جدی است که حتی کارخانه TSMC که در تایوان واقع شده است نسبت به این مورد هشدار داده است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از