اخبار

سریع ترین جت مافوق صوت جهان رونمایی شد

سریع ترین جت مافوق صوت جهان رونمایی شد|کالاسوداکالاسودا_دو شرکت مشهور لاکهیدمارتین  (Lockheed Martin )و آریون (Aerion) طی یک قرارداد بلندمدت تصمیم گرفته اند  نخستین هواپیمای جت مافوق صوت را برای جا به جایی مسافران ، روانه بازار کنند.

سال هاست که شرکت های هواپیمایی شناخته شده جهان مترصد فرصتی هستند تا از یک نوع هواپیمای هوشمند برای افزایش بازدهی و سرعت خود استفاده کنند . با این وجود این نخستین باری است که دو شرکت مشهور موفق شده اند به توافقی دوجانبه برای تحقق بخشیدن به این رویای قدیمی دست پیدا کنند.

aerion-lockheed-martin|کالاسودابر اساس براوردها نخستین پرواز آزمایشی هواپیماهای مافوق صوت تولیدی این دو شرکت در سال ۲۰۲۱ انجام می شود و استفاده تجاری از آنها از سال ۲۰۲۳ امکان پذیر شود.

البته به نظر می رسد شرکت آریون از مدت ها پیش به فکر تحقق این رویا بوده.این شرکت  از سال ۲۰۱۴ به دنبال طراحی موتوری خاص برای این نوع هواپیماست. این نوع هواپیماها دارای سه موتور خواهند بود که دو موتورش در دو طرف بال ها و سومی در زیر دم بلند این هواپیما نصب می شوند.

-aerion-supersonic1|کالاسودااگر این همکاری جدید به موفقیت دست پیدا کند بسیاری از شرکت های معتبر دچار حس حسرت و البته حسادت می شوند، چرا که پیش از این مدیران آریون در تلاش بودند با دیگر شرکت ها توافق کنند، اما این اتفاق نیفتاد. برای مثال آریون پیش از این قصد داشت با همکاری ایرباس و GE Aviation موتور و برخی اجزای آیرودینامیکی هواپیماهای یادشده را بسازد، اما به سبب عدم توافق ۲ شرکت،این همکاری میسر نشد.  بر این اساس ، این شرکت به لاکهیدمارتین روی آورده و به نظر می رسد این همکاری پایدار خواهد بود.

To Top