5 بازی اعتیاد آور که حتی در خواب هم دست از سرشان برنمی‌دارید

0
۲۳

بازی‌های ویدیویی به شکل ذاتی، سرگرم کننده، هیجان انگیز، غرق کننده و در آخر، اعتیاد آور هستند. با این حال، در بسیاری از مواقع، شما پس از تجربه یک بازی ویدیویی برای چند ساعت، خسته می‌شوید و ترجیح می‌دهید تا به کارهای دیگر خود برسید اما در برخی از مواقع، یک بازی ویدیویی آن قدر اعتیاد آور و سرگرم کننده است که به این راحتی نمی توانید آن را کنار بگذارید و ساعت‌های متوالی در روز و هفته را پای آن می‌نشینید. تجربه یک بازی برای چندین ساعت در روز حتی ممکن است باعث شود تا شما در خواب و در ضمیر ناخودآگاه خود نیز آن را مرتب مشاهده کرده و مرور نمایید در این مطلب قصد داریم تا به سراغ 5 بازی اعتیاد آور برویم؛ بازی‌هایی که چنان شما را در دنیای خود غرق می‌کنند که نمی‌توانید یک لحظه کنترلر را زمین بگذارید. این بازی‌ها می‌توانند شما را از کار و زندگی اصلی بیندازند و رابطه‌تان را با دنیای واقعی قطع کنند بنابراین از سمت و سویی مضر و منفی محسوب می‌شوند اما از سمت دیگر، بهترین دوست شما می‌شوند و شما را در دنیای خود غرق می‌کنند. البته توجه داشته باشید که در این مطلب غالبا به سراغ بازی‌های کوچک و موبایلی که اکثرا اعتیاد آور هستند نمی‌رویم و تمرکز خود را برروی بازی‌های کنسولی بزرگ و AAA می‌گذاریم.

Overwatch

Overwatch از آن عناوینی است که پس از پایان هر دست، با جمله «یک دست دیگر» از سوی بازی بازان مواجه می‌شویم! شرکت بلیزارد (Blizzard) همیشه این استعداد را داشته که همه نوع سلیقه را به سمت بازی هایش جذب کند و حتی کسانی که با بازی‌های چند نفره آشنایی ندارند، قطعا به سمت بازی Overwatch می‌آیند. در مورد بازی Overwatch، به غیر از عوامل فوق‌العاده‌ای مانند طراحی شخصیت‌ها، جلوه های بصری رنگارنگ و جذاب و گیم‌پلی استثنایی و کاملا متعادل، باید به سراغ چیزهای دیگری نیز رفت؛ مواردی که هیچگاه روی کاغذ نمی‌آیند و تنها حس می‌شوند. سرعت بازی، کم دردسر بودن مچ میکینگ، دسترسی راحت به هیروها و سیستم آزمون و خطای بسیار عالی، باعث می شود تا از تجربه بازی Overwatch خسته نشوید و همیشه زمان بسیاری را در روز به تجربه آن اختصاص دهید. به همه این‌ها، همکاری تیمی فوق‌العاده سرگرم کننده بازی را نیز اضافه کنید تا فکر انتخاب گزینه Quit در بازی سخت و سخت تر شود.

World of Warcraft

معمولا سعی می‌کنیم تا در مطالب این چنینی، نام یک استودیو، شرکت یا بازی را دو بار نیاوریم اما مگر می‌شود به شرکت بزرگ بلیزارد فکر کرد و جایی برای بازی World of Warcraft باز نکرد؟ در مورد بازی World of Warcraft همین بس که میلیون ها نفر زندگی واقعی خود را به خاطر این بازی MMORPG از دست داده‌اند و زندگی واقعی خود را درون World of Warcraft می‌دانند. این بازی فوق‌العاده شرکت بلیزارد، طبق آخرین آمار منتشر شده، 14 میلیون نسخه تنها برروی پلتفرم رایانه‌های شخصی فروخته و به چهارمین بازی پرفروش تاریخ برروی رایانه‌های شخصی تبدیل شده است. بسیاری از مردمی که World of Warcraft را به صورت روزانه تجربه می کنند و به استادان این بازی تبدیل شده‌اند، حتی خودشان را گیمر یا بازی‌باز نمی‌دانند. هنوز نمی‌توانیم به طور دقیق مشخص کنیم که چه عاملی باعث محبوبیت و اعتیار آور بودن بازی World of Warcraft شده است اما قطعا می‌توانیم بگوییم که World of Warcraft یک نماد بزرگ برای تکامل سبک MMO (بازی چند نفره آنلاین کلان) محسوب می شود.

Minecraft

شاید سازندگان و افراد استودیوی Mojang در زمان ساخت و توسعه بازی Minecraft، حتی فکرش را هم نمی‌کردند که بازی آن‌ها به پرفروش ترین بازی تاریخ تبدیل شود و آن قدر در میان مردم شناخته شود که نماد بازی‌های اعتیاد آور را به آن هدیه کنیم. استودیوی Mojang این بازی ماجرایی جهان آزاد بزرگ را در سال 2011 عرضه کرد و Minecraft از همان زمان تا به حال، تنها به تاریخ سازی و زندانی کردن بازی‌بازان در دنیای پیکسلی و به ظاهر ساده خود مشغول بوده است. اگر به بازی Minecraft اعتیاد پیدا کنید، خیلی راحت تر از حد تصور، زندگی خود را رها کرده و در دنیای بازی، به ساخت یک دنیای واقعی برای خود می‌پردازید. Minecraft طوری طراحی شده که هیچگاه به پایان نرسد و البته پشتیبانی بی نظیر سازندگان در عرضه محتویات جدید برای آن نیز از دلایل رها نشدن بازی توسط مردم است. این روزها Minecraft را می‌توان برروی هر کنسول و دستگاهی تجربه کرد و هیچ حد و حدودی برای تجربه بازی وجود ندارد.

Stardew Valley

هیچ چیز زیبا تر از داشتن یک مزرعه و سرگرم شدن به کشت و کار در آن نیست. بسیاری از ما به دلایل مختلف و فراوان، نمی‌توانیم یک مزرعه واقعی داشته باشیم اما قطعا می‌توان یک بازی ویدیویی را پیدا کرد که کار مزرعه داری را به بهترین شکل به مخاطب ارایه می‌دهد. شاید Harvest Moon اولین بازی بزرگ و شناخته شده در سبک مزرعه داری و مدیریت مزرعه باشد اما Stardew Valley به بهترین شکل ممکن، به بازی قبلی ادای دین می کند و حتی پای خود را فراتر می‌گذارد. همه ما دوست داریم تا پس از پایان روز کاری و پس از یک دنیا خستگی روی مغز و اعصابمان، عنوانی را تجربه کنیم که به آرام ترین شکل ممکن دنبال می‌شود و تنها حس خوبِ آرامش را به ما هدیه می‌دهد. Stardew Valley به شما اجازه ماهیگیری، کشاورزی، مبارزه، ساخت و ساز، برقرار کردن ارتباط، ازدواج، پرورش و نگه داری از حیوانات و بسیاری دیگر از موارد را می‌دهد و همیشه چیزی برای سرگرم کردن و نگه داشتن شما در بازی دارد. Stardew Valley با گرافیک و استایل بصری پیکسل آرتی و ساده‌ای که دارد، آن قدر می تواند پیچیده و اعتیاد آور باشد که مدام به آن فکر می‌کنید. دیدن این بازی در خواب و انجام فعالیت های آن به صورت فکر و رویا، موضوعی است که همیشه مخاطبان این بازی با آن درگیر هستند.

Fortnite: Battle Royale

موجی که بازی Fortnite با بخش بتل رویال خود در سال‌های اخیر به وجود آورده را می‌توان در تاریخ بازی‌های ویدیویی ثبت کرد. Fortnite: Battle Royale آن قدر اعتیاد آور و فراگیر شده که هر کسی با هر شغل و اینترنت و کنسول و دستگاهی به تجربه آن می‌پردازد و نمی‌تواند لحظه‌ای بازی را زمین بگذارد. شاید دلیل اصلی محبوبیت و اعتیاد آور بودن بازی Fortnite: Battle Royale به غیر از ساختار بتل رویال، این است که سازندگان (استودیوی Epic Games) به صورت دائمی در حال ایجاد تغییرات اساسی در بازی هستند. به عنوان مثال، اسلحه‌های جدید مرتبا وارد بازی می‌شود، نقشه بازی همیشه دستخوش تغییرات اساسی می‌شود، ایونت ها و مودهای زمان دار و خلاقانه، نبض بازی را در دست می‌گیرند و البته مکانیک های بتل رویال به صورت استانداردی تعریف می‌شوند. برای تجربه یک بازی مانند Fortnite: Battle Royale اصلا لازم نیست یک باز‌ی‌باز حرفه‌ای و کارکشته باشید و با اولین تجربه، خیلی راحت به دام بازی می‌افتید.

قطعا بازی های اعتیاد آور بسیار بیشتری نیز وجود دارند که می‌توانند زندگی واقعی هر انسانی را به طور کامل مختل کنند اما ما در این مطلب، به همین 5 بازی اشاره کردیم. تجربه چنین عناوینی قطعا سرگرم کننده و مفید است و می‌تواند خاطرات، لحظات و اوقات خوشی را برای ما به همراه داشته باشد اما خیلی زودتر از آن چه فکر می‌کنید، اعتیاد آن‌ها درون ما رخنه می‌کند و می توانند در مواقعی مضر هم باشند.

نظر شما در مورد این 5 بازی اعتیاد آور چیست؟ اعتیاد کدام بازی ویدیویی تا به حال به جانتان افتاده است؟

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از