5G در ایران

0
۲

نسل پنجم موبایل یا 5G در ایران نیز مانند باقی کشورها مورد استقبال اهالی فناوری قرار گرفته اما هنوز راهی برای پیاده سازی این تکنولوژی در ایران یافته نشده است.

به گزارش خبرنگار کالا سودا، نسل پنجم موبایل این روزها در دنیا در حال گسترش است و ایران هم برای دستیابی به آن راه هایی در نظر دارد.

5G چیست؟

5G یا نسل پنجم موبایل، سرعت و امکانات بیشتری نسبت به نسل فعلی یعنی 4G دارد. سرعت 5G بیش از یک گیگا بایت تخمین زده شده و با استفاده از آن می توان در بهره‌گیری گسترده از عینک‌های هوشمند مبتنی بر واقعیت افزوده، گجت‌های مربوط به واقعیت مجازی، ویدیوهایی با کیفیت بسیار بالاتر و اینترنت اشیاء که می‌تواند شهرها را هوشمندتر کند اقدام کرد.

5G در دنیا

نسل پنجم موبایل در دنیا در حال گسترش است و کشورهای چین و آمریکا در راه اندازی آن رقابت شدید دارند. هنوز این تکنولوژی نتوانسته به صورت کامل جای 4G را بگیرد. یکی از شرکت های مخابراتی فعال در راه اندازی 5G شرکت مخابراتی چینی هواوی است.

5G در ایران

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در ایران مسئول اصلی اجرای نسل پنجم موبایل است. هنوز جزئیاتی از اجرای این طرح اعلام نشده اما تاکید شده که تا پایان ۹۸ ایران از 5G بهره مند می شود. در مورد آخرین وضعیت این فناوری در کشورمان وحید یزدانیان رئیس مرکز تحقیقات مخابرات اعلام کرده که طرح نسل پنجم موبایل حدود سه سال پیش در این پژوهشگاه تعریف شده و هم اکنون نقشه راه آن به اتمام رسیده اما اینکه دستاورد ملموسی از این طرح تحقیقاتی حاصل نشده است عدم حضور تولیدکنندگان و اپراتورهای موبایل در این پروژه بازمی گردد چرا که طرح 5G با حضور نخبگان دانشگاهی جمع آوری شد اما اپراتورهای ارتباطی و تولیدکنندگان تجهیزات هنوز تعامل مثبتی در این پروژه تحقیقاتی انجام نداده اند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از