7 گام برای کاهش انتشار کربن و بهینه سازی عملیات در لجستیک پایدار

واقعیت این است که بخش عمده‌ای از انتشارات کربن در زنجیره تأمین در بخش تدارکات رخ می‌دهد؛ اما با 7 گام اساسی می‌توان به کاهش انتشار کربن و بهینه سازی عملیات در لجستیک پایدار کمک کرد.

به گزارش کالاسودا و به نقل از forbes، حتی اگر کالاها را از طریق هوا، دریا و زمین جابه جا می‌کنیم، این حمل و نقل زمینی است که بزرگترین مقصر در انتشارات کربن است. در واقع، بیش از نیمی از انتشار گازهای گلخانه‌ای در زنجیره تأمین از اگزوزهای کوچک پشت خودروی تحویل بیرون می‌آید.

با پیش بینی رشد اقتصادی قوی به ویژه برای آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین، انتظار می‌رود انتشار گازهای گلخانه‌ای تا سال 2050 بیش از دو برابر شود. اما چگونه می‌توان آن را کنترل کرد؟

حرکت به سمت وسایل نقلیه الکتریکی و انرژی خورشیدی بسیار کارساز است، اما ایده‌های کلیدی دیگری نیز باید در نظر گرفته شود.

7 گام برای کاهش انتشار کربن و بهینه سازی عملیات در لجستیک پایدار

 جمع آوری داده‌ها

اولین قدم، جمع آوری داده‌های عملی است. بر اساس این داده‌ها، می‌توانید سطوح گازهای گلخانه‌ای را اندازه‌گیری کنید و مشخص کنید که انتشار گازهای گلخانه‌ای از کدام قسمت بیشتر است.

ارتباط با شرکای زنجیره تأمین

چالش کربن زدایی نیاز به تبادل اطلاعات بین شرکتی دارد. شفافیت و قابلیت‌های همکاری برای اشتراک‌گذاری داده‌ها در زنجیره تأمین برای کنترل انتشار این گازها حیاتی است.

ایجاد انطباق با فرآیندها

کربن زدایی یک پروژه بلند مدت است. سازمان‌ها نیاز به پلتفرم‌های مدرن در فضای ابری برای مدیریت زنجیره تأمین نیاز دارند؛ چنین پلتفرمی باید با فرآیندهای جدید انطباق داشته باشد و به صورت خودکار عمل کند.

ارتقای مدیریت ظرفیت

متخصصان لجستیک زمینی می‌دانند که به حداکثر رساندن استفاده از ظرفیت وسایل نقلیه، کلید افزایش کارایی و در نهایت کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای است.

مقابله با چالش‌های دلیوری لست مایل

تقاضا برای مقادیر کم، سفارشات منحصر به فرد، و مکان‌های تحویل پراکنده، همگی علیه کارایی لجستیک و کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای است.

اما با استفاده از اطلاعات بی‌درنگ و بینش‌های موقعیتی، شبکه‌ها می‌توانند به سرعت با شرایط در حال تغییر سازگار شوند.

ردیابی و نظارت

داده‌های مربوط باید جمع آوری و شفاف شوند؛ هدف، زنجیره‌ای از فرایندهای ردیابی، نگهداری و نظارت از مواد خام تا کالاهای نهایی است.

اقتصاد دایره‌ای

به دنبال فرصت‌هایی برای استفاده مجدد از منابع باشید. با جریان‌های لجستیک دایره‌ای با استفاده از مواد بسته بندی قابل برگشت، می‌توانید ضایعات را به طور چشمگیری کاهش دهید.

در نهایت، معنای پایداری را درک کنید

پایداری زیست محیطی همان پایداری کسب و کار است و ایجاد شفافیت تجاری نه تنها به شما در مدیریت ریسک کمک می‌کند، بلکه باعث ایجاد اعتماد در مشتری می‌شود.

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها