8 مکانی که ویندوز XP در ویندوز 11 مخفی شده است

ویندوز مایکروسافت در 20 سال گذشته تغییرات زیادی داشته است، اما بسیاری از بخش‌ها بدون تغییر مانده‌اند؛ هنوز چند ویژگی در ویندوز 11 وجود دارد که به ویندوز XP سال 2001 برمی گردد.

به گزارش کالاسودا و به نقل از howtogeek، به عنوان مثال، اگرچه اینترنت اکسپلورر به آرامی از ویندوز 10 حذف شد، موتور رندر برخی از نرم افزارهای ویندوز هنوز اکسپلورر است.

Command Prompt

ویندوز در ابتدا برای اجرا بر اساس DOS ساخته شد ؛ اما بعدها  نسخه مدرن‌تری از ویندوز برای استفاده سرورها و سازمانی ساخته شد که مبتنی بر DOS نبود. Windows NT، و Windows XP به عنوان اولین نسخه عمومی ویندوز مبتنی بر سیستم ارتقا یافته بودند.

هر دو ویندوز XP و ویندوز 11 دارای Command Prompt هستند که بیشتر برای اجرای برنامه‌های خط فرمان یا اسکریپت‌های دسته ای در نظر گرفته شده است. با این حال، ویندوز XP همچنین شامل NT Virtual DOS Machine بود.

مایکروسافت از NTVDM در نسخه‌های 64 بیتی ویندوز یا ویندوز در معماری‌های دیگر مانند ARM پشتیبانی نکرد. با این حال، همچنان می‌توان آن را در تمامی نسخه‌های ویندوز x86 32 بیتی، از جمله ویندوز 10 فعال کرد.

کنترل پنل

کنترل پنل از زمان ویندوز XP به طور قابل توجهی تغییر کرده و مایکروسافت به سمت بخش تنظیمات رفته است. با این حال، کنترل پنل هنوز تنها راه دسترسی به گزینه‌های خاص در ویندوز است.

Internet Properties

مثال دیگر منوی Internet Properties در ویندوز 11 است که به آن Internet Options در XP می‌گویند. تب‌های Security و Adanced تقریباً مشابه به نظر می‌رسند.

Run Dialog

Run Dialog برای چندین دهه جزء اصلی ویندوز بود و نسخه ویندوز 11 مشابه پنل ویندوز XP است.

Character Map

Character Map یک ابزار ساده سیستمی در ویندوز است که کاراکتر در فونت نصب شده را به همراه میانبر صفحه کلید در یک برنامه دیگر به شما نشان می‌دهد. علاوه بر این می‌توانید از آن برای کپی کردن یک کاراکتر در کلیپ بورد استفاده کنید.

این ابزار در 20 سال گذشته به طور قابل توجهی تغییر نکرده است.

اطلاعات سیستم

راه‌های زیادی در ویندوز 11 برای بررسی سخت‌افزار و نرم‌افزار وجود دارد، از جمله تنظیمات، مدیر دستگاه و مدیریت وظیفه، اما یک ابزار بیش از 20 سال است که ثابت مانده است. برنامه اطلاعات سیستم می‌تواند تمام جزئیات رایانه شما را نشان دهد.

پاکسازی دیسک

پاکسازی دیسک هنوز هم روش اصلی پاکسازی فایل‌های سیستم ویندوز و حافظه پنهان است. این ابزار هم در ویندوز XP و هم در ویندوز 11 وجود دارد.

با این حال، چند تفاوت بین این دو نسخه وجود دارد.

در به‌روزرسانی‌های بعدی یک کلید جداگانه برای فایل‌های سیستم و ورودی‌های اضافی برای انواع داده‌های دیگر اضافه شده است.

مدیر منبع داده ODBC

ویندوز یک ابزار داخلی به نام ODBC Data Source Administrator دارد که به شما امکان می‌دهد به برخی از پایگاه‌های داده خارجی متصل شوید.

با استفاده از ویندوز 11 یا XP، به تب User DSN بروید، سپس روی Add > Driver do Microsoft Excel > Select Workbook کلیک کنید.

winver

هر دو ویندوز XP و ویندوز 11 دارای یک برنامه کاربردی ساده به نام About Windows هستند که با باز کردن پنجره Run (Win + R) و اجرای “winver” قابل دسترسی است.

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها