9 نکته مهم درباره نسل جدید ب‌ام‌و M3 و M4

0
10

بخش پرفورمنس M ب‌ام‌و از سال 1986 تاکنون روی ارتقای ب‌ام‌و سری 3 کار کرده است. هر نسل از M3 سریع‌تر و راضی کننده تر شده اما اصول این خودرو تغییری نداشته است: مدلی اصلی را گرفته، پیشرانه را ارتقا داده، در سیستم تعلیق بازنگری نموده، ترمزها و آئرودینامیک را ارتقا داده و… راهی جاده‌ها و پیست‌ها شوید.

به گزارش کالاسودا به نقل از پدال، هفتمین نسل ب‌ام‌و سری 3 چند ماهی است که راهی بازار شده و بنابراین زمان روبرو شدن با نسخه جذاب‌تر M3 فرا رسیده است. حالا که سری 3 دو درب به سری 4 تبدیل شده بنابراین M4 هم در آینده‌ای نزدیک تولید خواهد شد. ما تاکنون تصاویر جاسوسی زیاد و جزئیات جالبی از این دو خودرو را دیده‌ایم اما بهتر است 9 نکته مهم درباره M3 و M4 را بدانید. با ما همراه باشید.

  1. کد کارخانه‌ای: G80 و G82

اولین نسل ب‌ام‌و M3 بر پایه سری 3 با کد داخلی E30 بنا شده بود. نسل پیشین M3 از کد شاسی خودش استفاده که F80 بود استفاده کرده و مدل‌های کوپه و کانورتیبل هم با کد F82 و F83 شناخته می‌شدند. نسل‌های جدید M3 و M4 مدل 2021 به ترتیب با کد G80 و G82 روانه بازار خواهند شد. کد مربوط به مدل کانورتیبل هنوز اعلام نشده اما حدس می‌زنیم این خودرو از کد G83 استفاده کند.

  1. پیشرانه 6 سیلندر 3 لیتری جدید

بازهم خبری از نیروگاه 8 سیلندر برای این خودروها نبوده و این موضوعی ناامیدکننده است. همانند نسل پیشین، M3 و M4 جدید از پیشرانه 6 سیلندر خطی استفاده خواهند کرد. پیشرانه S58 این خودروها بر پایه نیروگاه B58 که از سال 2017 تاکنون تولید شده و در نسل جدید سوپرا هم وجود دارد تولید شده است. البته پیشرانه S58 به دو توربو مجهز شده و در X3 M و X4 M قدرت 473 اسبی دارد. انتظار می‌رود نسل‌های جدید M3 و M4 نیز چنین قدرتی داشته باشند.

  1. در انتظار تولید نسخه‌های قوی‌تر

زمانی که فرانک فن میل مدیر بخش M بود اعلام کرد چهار سطح از محصولات M پرفورمنس وجود خواهد داشت. این خودروها شامل مدل‌های پایه، کامپتیشن، CS و CSL خواهند بود. ما تاکنون نسخه‌های قوی‌تر کامپتیشن از X3، X4، X5، X6 و همچنین M5 و M8 را دیده‌ایم. به همین خاطر اگر ببینیم نسخه کامپتیشن M3 و M4 نیز تولید شوند سورپرایز نخواهیم شد. انتظار می‌رود تولید نسخه‌های کامپتیشن قدرت این دو خودرو را به بالای 500 اسب بخار برساند و آن‌ها را مستقیماً در برابر مرسدس-ای ام جی C63 S قرار دهد.

احتمالاً مدل‌های CS و CSL در آینده تولید خواهند شد. نسخه CS قاعدتاً قدرت بیشتر را با توانایی بهتر در پیست ترکیب می‌کند. انتظار داریم فقط M4 با نسخه CSL تولید شود زیرا این مدلی سبک‌وزن بوده و M4 هم دو درب خود را از دست داده و سبک‌تر شده است.

  1. گیربکس دستی ارائه خواهد شد

کلاوس فرولیش مدیر بخش تحقیق و توسعه ب‌ام‌و قول داده نسخه‌های دستی M3 و M4 تولید خواهد شد. شایعاتی درباره تولید مدل‌های دستی با طراحی دیفرانسیل عقب و پسوند Pure به گوش رسیده است. به این ترتیب تغییرات قابل‌توجهی در خانواده M3 و M4 رخ خواهد داد.

  1. سیستم چهار چرخ محرک ب‌ام‌و M xDrive

نسل جدید ب‌ام‌و M5 و M8 از سیستم چهار چرخ محرک بخش M سود می‌برند. این سیستم در مقایسه با نسخه استاندارد xDrive سبک‌تر بوده و از تقسیم گشتاور کاملاً متغیر بین اکسل‌های جلو و عقب برخوردار است. حتی می‌توان خودرو را به حالت دیفرانسیل عقب نیز درآورد. هر دو مدل M3 و M4 با این سیستم عرضه می‌شوند و ما می‌دانیم نسخه‌های دیفرانسیل عقب هنوز هم ارائه خواهند شد.

  1. خبری از گیربکس دوکلاچه نخواهد بود

جدای از نسل‌های کنونی M2 و M4، دیگر محصولات M به گیربکس‌های اتوماتیک مبدل گشتاور مجهز هستند. مدیر بخش M تائید کرده M3 و M4 جدید نیز به گیربکس 8 سرعته مبدل گشتاور مجهز خواهند شد. به نظر می‌رسد عمر گیربکس‌های دوکلاچه به شماره افتاده زیرا به نظر می‌رسد گیربکس‌های جدید با وزن و سرعت تعویض کمتر در حال تولید هستند. گیربکس‌های مبدل گشتاور با دوام تر هستند و سرعت تعویض آن‌ها به اندازه نمونه‌های دو کلاچه است.

  1. حذف سقف سخت تاشونده از M4 کانورتیبل

یکی از مشکلات سقف‌های سخت تاشونده وزن بیشتر آن است. اگر خبرهای منتشر شده صحیح باشند ب‌ام‌و از سقف نرم برقی استفاده خواهد کرد. به این ترتیب M4 کانورتیبل دارای فضای بار بیشتر و کاربری راحت‌تر خواهد بود هرچند صدای ورودی جاده به کابین کمی افزایش خواهد یافت.

  1. جلوپنجره کلیوی شکل بزرگ!

اگر تصاویر کانسپت ب‌ام‌و 4 را دیده باشید احتمالاً متوجه جلوپنجره بزرگ آن شده‌اید. طرفداران ب‌ام‌و می‌ترسند چنین قطعه‌ای در نسخه‌های تولیدی هم دیده شود. البته مدیران طراحی ب‌ام‌و از این تصمیم دفاع کرده و آدریان فن هوی دونک هم گفته است: “کانسپت ب‌ام‌و 4 ترکیبی عالی از تناسبات با طراحی شفاف و دقیق است.”

امیدواریم ب‌ام‌و راه مناسبی برای همخوانی چنین جلوپنجره‌ای با طراحی M4 جدید پیدا کند زیرا تصاویر جاسوسی منتشر شده از این خودرو با جلوپنجره یاد شده بازخورد خیلی خوبی بین طرفداران نداشته است.

  1. معرفی در اواخر سال جاری میلادی

ب‌ام‌و تائید کرده M3 و M4 امسال معرفی خواهند شد. ما حدس می‌زنیم این دو خودرو اواخر سال جاری معرفی شوند زیرا فلش گفته که هر دو خودرو از انتهای سال 2020 وارد خط تولید خواهند شد و اوایل سال 2021 به نمایندگی‌ها خواهند رفت. هنوز خبری درباره قیمت این خودروها منتشر نشده اما نسل پیشین M3 قیمت 66500 دلاری داشت درحالی‌که قیمت مدل M4 برابر با 69150 دلار بود. قیمت M4 CS از 103100 دلار شروع می‌شود بنابراین انتظار داریم نسل جدید هم قیمتی در این محدوده داشته باشند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از