نگاهی به بهترین بازی‌های Open World در نسل هشتم (قسمت سوم)

0
151
Open World

در قسمت‌ های اول و دوم این مطلب، به بررسی تعدادی از بهترین عنوین Open World در این نسل، یعنی نسل هشتم پرداختیم و حالا در سومین و آخرین قسمت، قصد داریم به بخش پایینی فهرست خود برسیم. با ما همراه باشید.
 در سال‌ها و نسل های گذشته، حتی فکر ساختن یک بازی به صورت جهان آزاد یا Open World، رویایی بیش نبود! بازی های Open World به این دلیل که دنیایی بزرگ و پیچیده و پر جزئیات دارند، همیشه سخت افزار و توان پردازشی بالایی را از کنسول‌ها و رایانه‌های شخصی طلب می‌کنند و همین موضوع سبب می‌شد تا کنسول های نه چندان قدرتمند آن زمان، توانایی به تصویر کشیدن یک بازی با محیطی کاملا باز و آزاد را نداشته باشند. با این حال، با گذشت زمان و پیشرفتِ فناوری و قطعات سخت افزاری و پردازشی، سازندگان خلاق و خوش ذوق سرانجام توانستند تا اولین بازی های Open World یا جهان آزاد را خلق نمایند. دیری نپایید که عناوین جهان آزاد، برای خود تبدیل به یک زیرسبک یا حتی سبک در دنیای بازی های ویدیویی شدند و با محبوبیت فوق‌العاده‌ای که به دست آوردند، راه خود را هموار و هموار تر ساختند. این روند تا جایی پیش رفت که امروزه، خالقان و کارگردانان بزرگی مانند هیدئو کوجیما (Hideo Kojima)، بازی های جهان آزاد را یک تحول برای صنعت ویدیو گیم می‌داند و برای همین است که تعداد عناوین جهان آزاد یا سند باکس، روز به روز بیشتر می‌شود. به بیان ساده، مردم همیشه دوست دارند تا در یک محیط بزرگ و کاملا آزاد، به فعالیت های دلخواه خود بپردازند. حس آزادی و نشاطی یک بازی جهان آزاد مانند GTA به فرد می‌دهد، می‌‌تواند بسیار ارزشمند و مهم باشد و ساعت ها او را در خود سرگرم نماید.

عناوین جهان آزاد در نسل هشتم کنسول ها و در سال های اخیر، به قله های جدیدی از موفقیت و رشد رسیدند که توانستند روند رو به رشد خود را به خوبی ادامه دهند. در این مطلب قصد داریم تا نگاهی به بهترین عناوین جهان آزاد در نسل هشتم داشته باشیم و به شکل مختصر، آن‌ها را با هم مرور نماییم. نسل هشتم، پذیرای عناوین جهان آزاد بسیاری بود که تعداد زیادی از آن‌ها نیز کیفیت خوب و قابل توجهی داشتند، بنابراین، با یک فهرست تقریبا بلند و بالا طرف هستیم!

Tom Clancy’s The Division 2

شاید بسیاری از بازی‌بازان، روش های قدیمی و سنتی را ترجیح دهند و برای تجربه یک بازی جهان آزاد، به سراغ بازی آنلاین نروند اما اگر بدانید Tom Clancy’s The Division 2 چه چیزهایی برای ارایه دارد، قطعا آن را امتحان می‌کنید. نسخه اول این بازی با عادت بد یوبی‌سافت (نمایش غیر واقعی از بازی ها و بالا بردن نامنصفانه انتظارات)، خیلی زود فراموش شد و ایده‌های نوین و تکی که سازندگان برای ساخت بازی در سر داشتند، خیلی راحت حیف و میل شدند اما در Tom Clancy’s The Division 2 همه چیز به شکل استاندارد پیش رفت. در Tom Clancy’s The Division 2 نه تنها با یک دنیای پسا آخرالزمانی و تاریک و برفی طرف نبودیم، بلکه دنیایی کاملا زنده و پر جزئیات را در اختیار داشتیم. فرقی نمی‌کند بخش داستانی یا بخش آنلاین بازی Tom Clancy’s The Division 2 را تجربه کنید، دنیای زیبا و پر از لوت این عنوان، چیزی نیست که بخواهید راحت از دست بدهید.

فرقی نمی‌کند بخش داستانی یا بخش آنلاین بازی Tom Clancy’s The Division 2 را تجربه کنید، دنیای زیبا و پر از لوت این عنوان، چیزی نیست که بخواهید راحت از دست بدهید.

No Man’s Sky

پیش از این که از حضور بازی No Man’s Sky در این فهرست تعجب کنید و مقاله را ببندید، اجازه دهید توضیح دهیم که بازی No Man’s Sky هم‌اکنون به یک عنوان عالی تبدیل شده است. No Man’s Sky با تبلیغات بسیار سونی و استودیوی سازنده (Hello Games) روانه بازار شد و سازندکان آن قدر در مورد اثر خود تعریف و تمجید کرده بودند که بازی‌بازان انتظار رویارویی با یک محصول کاملا متفاوت و نسل بعدی را داشتند اما No Man’s Sky به طرز شگفت انگیزی بی روح، تکراری و خسته کننده بود. به نظر می‌رسید که سازندگان تنها به دادن وعده‌های توخالی بسنده کرده بودند و بازی خود را به شکل بی کیفیتی روانه بازار کرده‌اند. با این حال، مدتی گذشت و زمانی که همه No Man’s Sky را فراموش کرده بودند، سازندگان تصمیم گرفتند با کار سخت و طاقت فرسا، بازی خود را به آن چیزی که قول داده بودند، تبدیل نمایند. پس از چند به‌روزرسانی و آپدیت، No Man’s Sky حالا به یک بازی به شدت سرگرم کننده و بزرگ تبدیل شده است و حالا می‌توان گفت که ایده گشت و گذار در فضای نامتناهی و بین کهکشانی، به واقعیت تبدیل شده است! ساختن خانه و پایگاه روی ابرها و سیاره‌های مختلف، مبارزه با طیف وسیع گونه‌های جانوری و البته مشارکت با دیگر بازی‌بازان در فضایی بی پایان، بزرگترین نقطه قوت‌های No Man’s Sky محسوب می‌شوند. اگر No Man’s Sky را در زمان عرضه تجربه‌ کرده ‌اید، هم‌اکنون فرصتی دوباره به آن بدهید اما اگر برای اولین بار به سراغ آن می‌روید، قطعا جذب آن خواهید شد.

ساختن خانه و پایگاه روی ابرها و سیاره‌های مختلف، مبارزه با طیف وسیع گونه‌های جانوری و البته مشارکت با دیگر بازی‌بازان در فضایی بی پایان، بزرگترین نقطه قوت‌های No Man’s Sky محسوب می‌شوند.

Forza Horizon 4

اگر یک بازی وجود داشته باشد که بتوانیم با استفاده از آن، بازی‌بازان را مجاب به خریدن کنسول ایکس‌باکس وان کنیم، آن Forza Horizon 4 است. این بازی جهان آزادِ ریسینگ، آن قدر سرگرم کننده و کامل است که نه تنها علاقه مندان به بازی های جهان آزاد و Open World را راضی می‌کند، بلکه برای طرفداران بازی های ریسینگ و اتومبیلرانی، یک رویا محسوب می شود. نسخه‌های مختلفی از سری Forza (اصلی و فرعی) در نسل هشتم منتشر شد اما قطعا Forza Horizon 4 را می‌توان بهترینِ آن‌ها در نظر گرفت. سازندگان در Forza Horizon 4 یک سیستم فصل و آب و هوای پویا و داینامیک را به دنیای بازی اضافه کردند که تنوع بصری و گیم پلی بازی را به طرز شگفت انگیزی بالا برد و جزئیات اتومبیل های لوکس و فوق‌العاده در کنار جزئیات دقیق محیط و دنیای بازی، باعث می‌شود تا Forza Horizon 4 به اوج بلوغ و تکامل خود برسد. تجربه بازی با بیش از 450 اتومبیل (تنها در زمان عرضه) در جهانی زیبا و بزرگ با فصل های متنوع، قطعا چیزی نیست که بازی‌بازان با هر سلیقه و نگرشی، آن را از دست بدهند. دو استودیوی سازنده سری Forza آن قدر ایده های خلاقانه و ناب دارند که آینده را برای این سری در نسل آینده نیز درخشان می‌سازد.

سازندگان در Forza Horizon 4 یک سیستم فصل و آب و هوای پویا و داینامیک را به دنیای بازی اضافه کردند که تنوع بصری و گیم پلی بازی را به طرز شگفت انگیزی بالا برد و جزئیات اتومبیل های لوکس و فوق‌العاده در کنار جزئیات دقیق محیط و دنیای بازی، باعث می‌شود تا Forza Horizon 4 به اوج بلوغ و تکامل خود برسد.

Horizon Zero Dawn

Horizon Zero Dawn شاید عمیق ترین و بهترین بازی نقش آفرینی نسل هشتم نباشد اما قطعا آن قدر ویژگی مثبت دارد تا آن را به راحتی در این فهرست جای دهیم. Horizon Zero Dawn ساخته استودیوی گوریلا گیمز (Guerilla Games)، ساختار دنیای فوق‌العاده ای دارد که از برخی جهات نیز متفاوت است. در بازی Horizon Zero Dawn سازندگان محیطی بزرگ با تنوع آب و هوایی و محیطی را خلق کرده بودند که در دنیایی پسا آخرالزمانی (در واقع پسا پسا آخرالزمانی!) جریان داشت. در این دنیا، علم و تکنولوژی آن قدر پیشرفت کرده بود که مردم از آن به تنگ آمده بودند و به خاطر ضررها و خطرات بسیاری که ایجاد کرده، روی به زندگی غار نشینی و سنتی آورده بودند. با این حال، دشمنان موجود در بازی، روبات‌های مهاجمی هستند که با آخرین پیشرفت ها در زمینه هوش مصنوعی ساخته شده بودند و انسان ها را یکی پس از دیگری از بین می‌برند. حال، در این دنیا، بازی‌باز در نقش یک دختر جوان به نام اول (Aloy)، وظیفه نجات بشریت را به عهده داشت و روایت از همین جا شروع می‌شد. قدم زدن در دنیای بازی Horizon Zero Dawn، موجه شدن با روبات های ریز و درشتی که این دنیا را تسخیر کرده‌اند و البته کار با اسلحه ها و تجهیزات جالب، باعث می‌شود تا خیلی سخت از تجربه این بازی سیر شوید. دنیای بازی Horizon Zero Dawn آن قدر پر جزئیات است که می‌توان در قالب یک مقاله چند قسمتی، در مورد آن صحبت کرد.

قدم زدن در دنیای بازی Horizon Zero Dawn، موجه شدن با روبات های ریز و درشتی که این دنیا را تسخیر کرده‌اند و البته کار با اسلحه ها و تجهیزات جالب، باعث می‌شود تا خیلی سخت از تجربه این بازی سیر شوید

The Elder Scrolls 5: Skyrim Special Edition

باز هم به عنوانی می‌رسیم که در واقع متعلق به این نسل از کنسول ها نیست و به نسل قبلی تعلق دارد اما آن قدر محبوب است که برای تمام کنسول ها و تمام پلتفرم ها، بازسازی و پورت می‌شود. بازی The Elder Scrolls 5: Skyrim که به عنوان یکی از تاثیر گذارترین و بهترین عناوین نقش آفرینی در تاریخ صنعت بازی های ویدیویی محسوب می‌شود، در نسل گذشته، دنیایی را به بازی‌بازان معرفی کرد که غرق شدن در آن، ساده ترین کار بود! سرزمین برفی و کوهستانی تامریل، آن قدر پر جزئیات و با فکر طراحی شده بود که خیلی سخت می‌شد عمق آن را یافت. نسخه بازسازی شده آن بازی، با نام The Elder Scrolls 5: Skyrim Special Edition برای کنسول های نسل هشتمی و حتی کنسول نینتندو سوییچ در دسترس قرار داده شده است که علاوه بر ارتقای بصری و گرافیکی، به بازی‌بازان اجازه استفاده از ماد (Mod) را نیز می دهد. استفاده از ماد در گذشته تنها برای بازی‌بازان رایانه های شخصی در دسترس بود اما حالا با The Elder Scrolls 5: Skyrim Special Edition طرفداران می‌توانند از مادهای بی شماری که برای بازی طراحی شده، استفاده کنند و نه تنها بازی را به روز نگه دارند، بلکه از تکراری شدن آن جلوگیری نمایند. البته بد نیست اشاره کنیم که ماد های برای نسخه نینتندو سوییچ در دسترس نیستند. شرکت بتسدا (Bethesda) هم‌اکنون در حال ساخت نسخه ششم این سری، یعنی The Elder Scrolls 6 است اما همه ما می‌دانیم که این بازی آن قدر قرار است بزرگ باشد که ساخت آن، مدت زمان زیادی به طول می‌انجامد؛ درست به مانند نسخه پنجم در زمان خود…

The Elder Scrolls 5: Skyrim Special Edition برای کنسول های نسل هشتمی و حتی کنسول نینتندو سوییچ در دسترس قرار داده شده است که علاوه بر ارتقای بصری و گرافیکی، به بازی‌بازان اجازه استفاده از ماد (Mod) را نیز می دهد.

Assassin’s Creed Odyssey

در قسمت گذشته اشاره کردیم که یوبی‌سافت برای ایجاد یک تغییر و تحول درست و حسابی در سری Assassin’s Creed، به سراغ یک فرمول کاملا جدید رفت و سبک و سیاق این سری را دستخوش تغییر ساخت. با موفقیت بازی Assassin’s Creed Origins، حالا همه چیز برای سازندگان آماده و مهیا بود تا همان فرمول را گسترش داده و ارتقا دهند. Assassin’s Creed Odyssey عنوانی بود که دیگر روی لبه نقش آفرینی و ماجرایی پیش نمی‌رفت و به صورت کامل به یک بازی نقش‌ آفرینی تبدیل شده بود. همچنین Assassin’s Creed Odyssey در مصر خشک و کویری جریان نداشت و در یونان با تنوع عجیب و غریب آب و هوایی و محیطی واقع بود. داستان جذاب، طراحی خوب مراحل اصلی و فرعی، سیستم مبارزات پیشرفت کرده، قابلیت‌های بیشتر مانند نبردهای دریایی و همچنین تکامل در جهانِ‌ آزاد در بازی Assassin’s Creed Odyssey باعث شده بود تا هر کسی از Origins لذت برده بود، از این بازی دو برابر لذت ببرد! همچنین سازندگان در Assassin’s Creed Odyssey یک سیستم «جاسوس‌ها» را طراحی کرده بودند که مشابه سیستم Nemesis در بازی Shadow of War عمل می‌کرد و تنوع و عمق جالبی را به گیم‌پلی می‌افزود. پشتیبانی عالی سازندگان پس از عرضه Assassin’s Creed Odyssey نیز باعث شده بود تا دل کندن از آن بسیار سخت شود!

داستان جذاب، طراحی خوب مراحل اصلی و فرعی، سیستم مبارزات پیشرفت کرده، قابلیت‌های بیشتر مانند نبردهای دریایی و همچنین تکامل در جهانِ‌ آزاد در بازی Assassin’s Creed Odyssey باعث شده بود تا هر کسی از Origins لذت برده بود، از این بازی دو برابر لذت ببرد!

Grand Theft Auto 5

پیش از این که به سراغ بازی Red Dead Redemption 2 برویم، اجازه دهید به بررسی عنوانی بپردازیم که اصلیتی نسل هفتمی دارد و در واقع متعلق به نسل هشتم نیست! بازی Grand Theft Auto 5 که بسیاری از بازی‌بازان، آن را بهترین بازی Open World یا جهانِ‌ آزاد تاریخ در صنعت بازی های ویدیویی می‌دانند، در اواخر نسل هفتم کنسول ها عرضه شد و پس از گذشت یک سال، برای کنسول های پلی‌استیشن 4 و ایکس‌باکس وان نیز عرضه شد. Grand Theft Auto 5 در یک کلام، بی نظیر بود و اگر بحثمان در مورد عناوین جهان آزاد باشد، شکی نیست که نتوان عنوانی بالاتر از این بازی پیدا کرد. جهان به شدت پرجزئیات، افکت‌ها و برخوردهای طبیعی، سیستم رانندگی کم نظیر و داستانی جذاب از سه دوست با قابلیت‌ها، اخلاقیات و پیش داستان های متفاوت، باعث شد تا Grand Theft Auto 5 به جایگاهی بالایی در تاریخ صنعت و همچنین در بین عناوین جهان آزاد، دست پیدا کند. شرکت راک استار (Rockstar) همچنین در بحث طراحی مرحله، خارق‌العاده عمل کرده بود؛ گاهی در یک مرحله (به دلیل استفاده از مواد توهم زا) در حال کشتن موجودات فضایی بودید، گاهی با خانواده خود مشکل داشتید، گاهی با اسلحه اسنایپ به پشتیبانی از دوستتان مشغول بودید، گاهی با بازیگر هالیوودی وقت می‌گذراندید و… در یک جلسه، Grand Theft Auto 5 یک بازی رویایی برای هر شخصی است!

جهان به شدت پرجزئیات، افکت‌ها و برخوردهای طبیعی، سیستم رانندگی کم نظیر و داستانی جذاب از سه دوست با قابلیت‌ها، اخلاقیات و پیش داستان های متفاوت، باعث شد تا Grand Theft Auto 5 به جایگاهی بالایی در تاریخ صنعت و همچنین در بین عناوین جهان آزاد، دست پیدا کند

The Legend of Zelda: Breath of the Wild

سری بازی های The Legend of Zelda همیشه در طول تاریخ صنعت بازی های ویدیویی، در رده‌های بالایی قرار داشته‌اند. مهم نیست چه نسخه ای از سری افسانه زلدا و با چه نامی برای چه کنسولی از شرکت نینتندو منتشر شده است؛ این سری همیشه در اوج بوده و نظر تمام دنیا را به سمت خود جلب کرده است. با این حال، شاید کسی باورش نمی‌شد که یک نسخه کاملا جدید از این سری با نگرشی متفاوت نسبت به نسخه‌های قبلی، برای یک کنسول کاملا جدید و نو عرضه شود و به موفقیتی تا این حد دست پیدا کند. بازی The Legend of Zelda: Breath of the Wild نه تنها به یک بازی فوق‌العاده در سال 2017 و در نسل هشتم تبدیل شد، بلکه توانست یک کمک انکار ناشدنی به میزان موفقیت اولیه کنسول نینتندو سوییچ کند. در دنیای بازی The Legend of Zelda: Breath of the Wild، بیش از هر چیزی، آزادی را حس می‌کردید و آن را با تمام حس خود تجربه می‌کردید. امکان نداشت با کمی جست و جو در دنیای وسیع و بزرگ بازی The Legend of Zelda: Breath of the Wild، موردی عجیب و جالب توجه را کشف نکنید و دقایق یا ساعاتی را با آن درگیر نباشید. مکانیک های سکوبازی، مکانیک ها و استایل مبارزه، سیاه چاله‌هایی عمیق و منحصر به فرد و مراحلی جذاب و پر کشش، تنها قسمتی از ویژگی های بازی The Legend of Zelda: Breath of the Wild محسوب می‌شدند که این عنوان را در یک کلام، شگفت انگیز می‌ساختند.

در دنیای بازی The Legend of Zelda: Breath of the Wild، بیش از هر چیزی، آزادی را حس می‌کردید و آن را با تمام حس خود تجربه می‌کردید. جهانِ آزاد این عنوان به زیبایی هر چه تمام تر ساخته شده بود.

The Witcher 3: Wild Hunt

The Witcher 3: Wild Hunt که بسیاری از بازی‌بازان، آن را بهترین عنوان نقش آفرینی نسل هشتم می‌دانند، آن قدر تاثیر گذار و فوق‌العاده ظاهر شد که به جز تحسین آن، کاری از دستمان برنمی‌آمد. دنیای بازی The Witcher 3: Wild Hunt آن قدر رمز و راز و کوئست‌های ریز و درشت داشت که در یک کلام، باید در آن زندگی کنید. دنیای بازی که شامل چند شهر و منطقه می‌شد، آن قدر زیبا و حساب شده طراحی شده بود که گاهی حس می‌کردید طراحان و سازندگان، تمام مواردی که در کتاب های ویچر خوانده‌اند را همان طور که به بازی آورده‌اند و به درستی، داستان و هدف کتاب های اصلی را درک کرده‌اند. علاوه بر این، طرح کلی داستانی و روایت هوشمندانه و فوق‌العاده بازی The Witcher 3: Wild Hunt یکی دیگر از نقاط قوت آن محسوب می‌شود. استودیوی لهستانی سی‌دی پراجکت رد (CD Project RED) که در نسل های گذشته با ساخت دو نسخه اولیه سری The Witcher، شخصیت‌های پر طرفدار و محبوبی از جمله گارالت را خلق کرده بود، حالا تمام آن شخصیت‌ها را در نسخه سوم، به اوج بلوغ خود رساند و این کار را به بهترین شکل انجام داد. ماجراجویی و گشت و گذار در دنیای بازی The Witcher 3: Wild Hunt آن قدر جذاب است که دوست دارید هیچگاه تمام نشود!

ماجراجویی و گشت و گذار در دنیای بازی The Witcher 3: Wild Hunt آن قدر جذاب است که دوست دارید هیچگاه تمام نشود!

Red Dead Redemption 2

سرانجام به آخرین بازی در فهرست بلند و بالای خود می‌رسیم و آن چیزی نیست جز Red Dead Redemption 2! شرکت راک استار گیمز (Rockstar Games) در سال گذشته میلادی در میان هایپ و هیاهوی وحشتناک بازی بازان و رسانه‌ها، بازی Red Dead Redemption 2 را عرضه کرد که خیلی ساده، نبوغ این شرکت بزرگ را نشان می‌دهد. به نظر می‌رسد که راک استار در طراحی بازی‌های ماجرایی جهانِ آزاد یا Open World، چند قدم از تمام جهان جلوتر است و بازی هایش را طوری می‌سازد که گویی رمز و راز ساختن یک عنوان جهان آزاد را خیلی بیشتر از هر استودیو و توسعه دهنده‌ای می‌داند. Red Dead Redemption 2 از هر نظر، یک شاهکار بود که تنها باید در غربِ وحشی زیبا و واقعا وحشی آن (!) زندگی می‌کردید. سازندگان در حالی که در نسل گذشته با ساخت نسخه اول، طرح کلی دنیایی در دوره غرب وحشی را ریختند، در نسل هشتم با سخت افزار قابل‌تر کنسول ها، توانستند همان ایده را به نقطه‌ای دست نیافتنی برسانند. در هنگام تجربه بازی Red Dead Redemption 2، جمله Outlaw For Life و حس آن، همیشه درونتان شناور می‌شود و شما را تبدیل به یک یاغی مبارز در دنیایی وحشی و بی رحم می‌کند. شخصیت پردازی، روایت داستان، دنیای وسیع و زیبا، حدود 200 گونه جانوری و صدها مرحله اصلی و فرعی مختلف، باعث می‌شوند که Red Dead Redemption 2 را یکی از بهترین بازی های Open World نسل هشتم (اگر بهترین نباشد!)، بدل گردد.

Red Dead Redemption 2 از هر نظر، یک شاهکار بود که تنها باید در غربِ وحشی زیبا و واقعا وحشی آن (!) زندگی می‌کردید.

به پایان مسیر این مطلب رسیدیم. در این مطلب، تنها ۱۰ بازی جهان آزاد برتر در نسل هشتم را با هم بررسی کردیم اما سرانجام به انتهای راه رسیدیم و برای خواندن قسمت‌های پایانی این مقاله از صفحه اصلی وب‌سایت (بخش بازی‌ها) استفاده نمایید. همچنین درست است که عمر نسل هشتم کنسول ها در اواخر سال آینده میلادی به پایان می‌رسد اما این به معنی عدم عرضه بازی خوب در این فاصله نیست و قطعا تا آن زمان، عناوین جهان آزاد خوب و فوق‌العاده ای منتشر خواهند شد. از بین این عناوین جهان آزاد که با هم مرور کردیم، کدام یک را تجربه کرده‌اید؟ به نظر شما چه عاملی باعث خاص شدن و اعتبار پیدا کردنِ عناوین جهان آزاد می‌شود؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها