آیا تقابل بین خیر و شر دلیل محبوبیت جهانی بازی DOOM است؟

خیر و شر، خوبی و بدی و تاریکی و روشنایی در بازی‌های ویدویی بی شماری به عنوان موضوع اصلی داستان وجود داشته‌اند و هر کدام به نوعی، نبرد بین دو نیروی ضد یکدیگر را روایت می‌کردند. با این حال، عناوینی وجود دارند که تقابل بین خیر و شر، دلیل اصلی محبوبیت و بر سر زبان بودن آن‌ها محسوب می‌شود. آیا بازی DOOM یکی از همین عناوین است؟

سری بازی‌های DOOM، سابقه‌ی فوق‌العاده ای در تاریخ صنعت بازی‌های ویدیویی دارند. DOOM که یکی از اولین بازی های شوتر اول شخص سه بعدی محسوب می‌شود و توانسته استانداردهای جدیدی را به این سبک اضافه کند، همیشه نبرد بین خیر و شر را به تصویر کشیده و جهنم را به یک مکان عادی برای بازی‌بازان و طرفداران تبدیل کرده است.

این موضوع زمانی به اوج خود رسید که در سال 2016، نسخه ریبوت و کاملا جدیدی را با نام ساده‌ی DOOM تجربه کردیم. در این بازی که تماما در مکانی شبیه به جهنم جریان داشت، بازی‌بازان باید با انواع و اقسام قابلیت‌ها و اسلحه‌ها، به مبارزه با شیاطین و موجودات جهنمی بپردازند و این مبارزه با اکشنی بسیار دیوانه وار و غرق کننده دنبال می‌شود.

حال، متعجب خواهید شد اگر بگوییم که نسخه بعدی بازی که با نام Doom Eternal شناخته می‌شود، قصد دارد حتی کار را فراتر از این نیز ببرد و دوزِ خشونت، اکشن و جهنم را به اوج خود برساند.

اما آیا واقعا همین موضوع بدی و خوبی و خیر و شر باعث بقای فرانچایز DOOM شده است؟ به تازگی مصاحبه‌ای با تهیه کننده اجرایی و کارگردان خلاقیت بازی Doom Eternal، یعنی آقایان Marty Stratton و Hugo Martin انجام شده و آن‌ها در این مصاحبه، در مورد دلیل بقای فرانچایز Doom در نسل‌های مختلف صحبت کرده‌اند. با این که دلایل و عوامل مختلفی برای محبوب ماندن سری Doom در طول تاریخ وجود دارد، اما Stratton قضیه را خیلی ساده بیان می‌کند و می‌گوید که مبارزه و تقابل بین نیروی خیر و شر در سری بازی های Doom، عامل اصلی ماندن این بازی در ذهن‌ها و البته بر سر زبان‌ها است.

او می‌گوید که وجود شخصیتی مانند Doom Slayer در مقابله با خیل عظیمی از موجودات شیطانی، تنها نشان دهنده تقابل بین خیر و شر است.

من فکر می‌کنم که احتمالا بزرگترین قسمت کار برروی Doom و دلیل مطرح ماندن این بازی، کاری است که ما با Slayer انجام دادیم و چیزی که او ارایه می‌دهد، به صورت جهانی سرگرم کننده و جالب است. فانتزی قدرت بازی، نبرد ابدی خیر در برابر شر در مقابل شیاطین… این یک احساس جهانی است، این که بخواهیم یک ابرقهرمان سرسخت باشیم. مطرح باقی ماندن بازی برای مخاطبان امروزی، از گیم‌پلی گرفته تا موارد فنی، کار بسیاری را می‌طلبد.

قطعا قلع و قمع کردن موجودات جهنمی و شیاطین با گیم‌پلی و اکشن روان، لذت بخش و دیوانه وار، می‌تواند نظر هر کسی را به خود جلب کند و شاید صحبت های سازندگان در مورد دلیل مطرح ماندن نام Doom، همین موضوع باشد. بازی Doom Eternal در تاریخ 22 ماه نوامبر سال 2019 میلادی برای پلتفرم‌های پلی‌استیشن 4، ایکس‌باکس وان، نینتندو سوییچ، رایانه‌های شخصی و گوگل استیدیا منتشر خواهد شد.

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها