Ftp چیست و چه کاربردی دارد؟

0
571
Ftp چیست و چه کاربردی دارد؟

File Transfer Protocol که به‌اختصار Ftp نام دارد، یک پروتکل انتقال فایل در شبکه است؛ که از زمان‌های قدیم وجود داشته و هنوز هم کاربردهای خاص خود را دارد. پروتکل Ftp در کنار سایر پروتکل‌های که در اینترنت با آن سرکار داریم؛ فعالیت می‌کند و یکی از کاربردی‌ترین آن‌ها است. بنابراین اگر قصد راه‌اندازی یک سایت را دارید؛ بهتر است در مورد پروتکل Ftp اطلاعات کاملی به دست بیاورید. در ابتدا بهتر است به این سوال پاسخ دهیم که Ftp چیست ؟

Ftp چیست ؟

FTP درواقع مخفف عبارت File Transfer Protocol به معنای “پروتکل انتقال فایل” است. برای درک بهتر این مفهوم بهتر است بامعنای هر یک از کلمات آشنا شوید؛ پروتکل (protocol) یک سیستم از قوانینی است که کامپیوتر های موجود در شبکه، برای برقرار ارتباط با یکدیگر از آن‌ها استفاده می‌کنند؛ File Transfer نیز به معنای انتقال فایل می‌باشد؛ بنابراین File Transfer Protocol؛ یک راه امن و ساده برای انتقال فایل‌ها در کامپیوتر است. پروتکل FTP  از قدیمی‌ترین و محبوب‌ترین پروتکل‌های کامپیوتری است که بیشتر برای انتقال فایل از رایانه به هاست (سرویس دهنده میزبان) استفاده می‌شود.

Ftp چیست ؟

Ftp چه کاربردی دارد و چگونه سرور Ftp راه‌اندازی می‌شود؟

اصلی‌ترین کاربرد Ftp استفاده از این پروتکل برای انتقال فایل در رایانه به سرویس دهنده میزبان است؛ بنابراین اگر سایتی دارید؛ می‌توانید از پروتکل Ftp برای انتقال اطلاعات به سرور خود استفاده کنید. به‌طور مثال شما چند فایل دارید و قصد دارید آن‌ها را بر روی سایت خود بارگذاری کنید تا در وب به نمایش دربیاید. در این صورت شما می‌توانید از Ftp برای بارگذاری فایل‌ها بر روی سایت خود بهره ببرید. برای این کار باید در هاست (سرویس دهنده میزبان) خود یک حساب Ftp ایجاد کرده و سپس با استفاده از نرم‌افزارهای موردنظر که بر روی سیستم رایانه‌تان نصب شده است؛ به بارگذاری فایل‌هایتان بپردازید.

نرم افزار (کلاینت FileZilla )

دراین‌بین نرم‌افزارهای زیادی وجود دارد که از آن‌ها می‌توانید برای تعامل با Ftp استفاده کنید؛ که یکی از آن‌ها FileZilla است؛ FileZilla (فایل‌زیلا) یکی از رایج‌ترین نرم‌افزارهای تعامل با Ftp است که می‌توانید از آن بهره ببرید؛ درواقع FileZilla یک Ftp کلاینت متن‌باز است که کار با آن بسیار آسان می‌باشد. شما می‌توانید در سیستم‌عامل‌های مختلفی ازجمله ویندوز و مک از این نرم‌افزار استفاده کنید و نیازی نیست بابت آن هزینه‌ای بپردازید. شما با استفاده از برنامه FileZilla قادر هستید؛ فایل‌های موردنیازتان را از کامپیوترتان بر روی ‌هاست یا برعکس منتقل کنید. قابلیت‌هایی ازجمله ارسال موازی فایل‌های متعدد بین کامپیوتر و هاست و بالعکس، اجازه توقف و ادامه ارسال فایل‌ها، تغییر سرعت دانلود و آپلود و … در FileZilla جای‌داده شده است.

Ftp چه کاربردی دارد و چگونه سرور Ftp راه‌اندازی می‌شود؟

نرم افزار (کلاینت WinSCP )

علاوه بر کلاینت FileZilla، شما می توانید از نرم‌افزار WinSCP نیز استفاده کنید. این نرم‌افزار نیز همانند نمونه قبلی قابلیت انتقال فایل‌ها بین کامپیوتر به‌وسیله FTP  را در خود جای‌داده است. WinSCP  ویژگی‌های زیادی را به‌صورت رایگان در اختیار شما قرار می‌دهد؛ شما می‌توانید از طریق این کلاینت FTP ، به‌صورت هم‌زمان روی چند قابل تغییراتی ایجاد کنید؛ سرعت انتقال داده‌ها را کم‌وزیاد کرده و درروند ارسال فایل‌ها توقف ایجاد نمایید؛ علاوه بر این جست‌وجو در بین فایل‌ها، فشرده‌سازی آن‌ها و ارتباط از SSH از قابلیت‌های کاربردی WinSCP به‌حساب می‌آید.

راه‌اندازی سرور Ftp در ویندوز

علاوه بر کلاینت FileZilla، شما می توانید از نرم‌افزار WinSCP نیز استفاده کنید

راه‌اندازی سرور Ftp در سیستم‌عامل‌های مختلف متفاوت است؛ که در اینجا قصد داریم روش راه‌اندازی سرور Ftp در ویندوز را به شما آموزش دهیم.

به قسمت کنترل پنل ویندوز بروید؛ به بخش program and features وارد شوید

در ابتدا باید برخی ویژگی‌های مهم را در ویندوز خود فعال کنید تا بتوانید سرور Ftp در ویندوز راه‌اندازی نمایید. برای این کار به قسمت کنترل پنل ویندوز بروید؛ به بخش program and features وارد شوید و از گزینه‌های سمت چپ، گزینه turn windows features on or off را انتخاب کنید. در این مرحله صفحه کوچکی برای شما باز شده و گزینه‌های زیادی را مشاهده می‌کنید؛ گزینه‌های FTP Service، FTP Extensibility، FTP Services، Internet Information Service و Web Management Tools. را با فعال کردن تیک کناره آن‌ها راه‌اندازی و نصب کنید.

گزینه turn windows features on or off را انتخاب کنید

 

بعد از فعال‌سازی گزینه‌های فوق، نوبت نصب برنامه Internet information Service است؛ بعد از نصب و باز کردن برنامه از سمت چپ، گزینه Site  را انتخاب کرده و با ورود به گزینه add FTP site یک سایت جدید بازکنید.

بعد از فعال‌سازی گزینه‌های فوق، نوبت نصب برنامه Internet information Service است

در صفحه باز شده و در قسمت نام سایت از عبارت ftp test استفاده کنید و در کادر پایینی نیز آدرس وب به‌صورت c://web وارد کنید. در پنجره بعدی آی پی آدرس و پورت مربوط به سرور ftp را در کادرهای موردنظر وارد کنید و گزینه next را بزنید.

درنهایت در بخش Authentication گزینه basic را انتخاب کرده و در قسمت Allow access to گزینه Specified users را وارد  کنید و هر دو تیک قسمت permissions را فعال نمایید. به‌این‌ترتیب شما می‌توانید سرور Ftp راه‌اندازی کنید.

با ورود به گزینه add FTP site یک سایت جدید بازکنید.

شما بامطالعه این مقاله می‌توانید به‌صورت اختصار با Ftp آشنا شوید؛ اینکه Ftp چیست و چه کاربردهایی دارد و  چگونه می‌توان سرور Ftp را  راه‌اندازی کرد.

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها