خلاص شدن از دست لوت‌باکس‌ها، یک قدم رو به جلو در صنعت بازی‌ محسوب می‌شود

0
۲

مسئله لوت باکس‌ها مدتی است که در صنعت بازی‌های ویدیویی بسیار جدی شده و همه جا صحبت از آن است. از طرفی، برخی از استودیوهای سازنده و شرکت‌های ناشر، طرفدار سرسخت لوت باکس‌ها هستند و دوست دارند تا با قرار دادن آن‌ها درون بازی‌های ویدیویی‌ خود، سود و درآمد بیشتری را کسب کنند. در طرف دیگر، بازی‌بازان به شکل سرسخت مخالف این قضیه هستند و همه بر این باورند که زمانی که پول معینی برای یک بازی خرج می‌شود، دلیلی به خرید آیتم‌ها و لوت باکس ها و خرج اضافه‌ای نیست. در طرف دیگر، پای مقامات قضایی به این جریان باز شده و در حالی که برخی از آن‌ها لوت باکس‌ها را بدون عیب و ایراد می‌دانند، برخی دیگر، آن‌ها را به مانند قمار و غیر قانونی می‌دانند و خواستار حذف شدن آن‌ها از بازی‌های ویدیویی هستند.

شاید بتوان شرکت الکترونیک آرتس (Electronic Arts) را بزرگترین طرفدار لوت باکس‌ها در میان ناشران بزرگ صنعت بازی‌های ویدیویی برشمرد. این شرکت تا به حال سابقه انتشار عناوینی را داشته که بازی بازان و طرفداران را عصبانی کرده است. به عنوان مثال، بازی Star Wars Battlefront 2 در هنگام انتشار دارای لوت باکس‌های فراوانی بود که پس از اعتراضات گسترده بازی‌بازان، اصلاح شد یا بازی FIFA، همیشه به دلیل داشتن مواردی مشابه لوت باکس‌ها، حاشیه‌های فراوانی را تجربه کرده است.

در این دوره و زمانه و در این جریان خاص، شاید بتوانیم به جرئت بگوییم استودیو و شرکتی که ایده لوت باکس را به صورت کامل حذف می‌کند و به بازی بازان و پولی که آن‌ها برای بازی خرج می‌کنند، احترام می‌گذارد، یک قدم رو به جلو در صنعت بازی های ویدیویی برداشته است. گفتن این حرف شاید به مانند دوره پیش از لوت باکس ها و چندین سال قبل باشد و احترام گذاشتن به پولی که مخاطب برای محصول خرچ کرده، شاید موضوع جدیدی به شمار نیاید اما مقاومت و جریان متحد بازی‌بازان برای از بین بردن پدیده‌ای به نام لوت باکس و تبدیل نشدن آن به یک استاندارد و جزء ثابت در بازی‌ها، حرکت قابل توجهی است و شاید یک تکامل در صنعت محسوب شود.

در این میان، بازی‌سازان و سازندگانی که از این حرکت پشتیبانی می‌کنند نیز تاثیر بسیاری در این قضیه دارند. برخی از استودیو ها به هیچ وجه به سراغ ایده لوت باکس‌ها و جایگذاری آن ها در بازی هایشان نمی‌روند. سازندگان بسیاری شامل این تعریف می‌شوند اما در این مطلب، قصد داریم تا به استودیوی کوالیشن (The Coalition) اشاره کنیم. بازی جدید این استودیو، یعنی Gears 5 که یک عنوان به شدت مورد انتظار نیز محسوب می‌شود، فاصله زیادی تا انتشار جهانی ندارد. Gears 5 در کنار بخش کمپین داستانی، محتویات و بخش‌های پر شماری دیگری نیز دارد که بسیاری از آن‌ها آنلاین هستند و طراحی لوت باکس‌ها برای چنین عنوانی می‌تواند بسیار ساده و پر سود باشد اما به نظر می‌آید که استودیوی کوالیشن، نظر بسیار متفاوت و جالبی دارد.

به تازگی کارگردان طراحی بخش چند نفره بازی Gears 5، یعنی آقای Ryan Cleven درباره عدم حضور لوت باکس‌ها در این عنوان مورد انتظار توضیح داده و اعلام کرده که با حذف این ایده، بازی آن ها از صنعت کنونی فراتر می‌رود. Ryan Cleven این گونه توضیح می‌دهد:

ما واقعا فکر می‌کنیم که با خلاص شدن از دست لوت باکس‌ها و دادن سرویس‌هایی برای ارتقا و خریداری آیتم‌ها به بازی‌بازان، از صنعت پیش هستیم. ما این تصمیم را پیش از همه این اتفاقات گرفته بودیم. ما خودمان را وارد یک چالش کردیم: آیا می‌توانیم چیزهای خریدنی در بازی قرار دهیم، به طوری که هم بازی‌بازانی که آن موارد را می‌خرند و هم کسانی که آن ها را خریداری نمی‌کنند، از بازی لذت ببرند؟ این چالشی بود که از ابتدای کار با Gears 5 داشتیم. ما حس کردیم که لوت باکس‌ها با بازی Gears جور در نمی‌آید و با پیش رفتن در این قضیه، به دنبال راه حل های ممکن بودیم؛ حتی پیش از همه این جریان‌های بحث برانگیز.

نبودن لوت باکس‌ها در بازی Gears 5 در حالی است که کوالیشن در بازی Gears 4، یک سری کارت های شبیه لوت باکس را وارد بازی کرده‌ بود اما این استودیو دریافته که حذف کردن لوت باکس‌ها از بازی می‌تواند تجربه Gears 5 را برای تمامی بازی‌بازان لذت بخش‌تر کند. همیشه بهتر است که سازندگان، با تشویق بازی‌بازان به تجربه بیشتر بازی‌شان، محتویات و آیتم‌های ویژه را به آن ها بدهند و از قرار دادن درگاه‌های پرداخت و لوت باکس ها برای آزاد شدن چند آیتم تزئیتی یا کاربردی، خودداری کنند.

بازی Gears 5 در تاریخ 10 ماه سپتامبر سال 2019 برای پلتفرم های ایکس‌باکس وان و رایانه‌های شخصی (ویندوز 10) منتشر خواهد شد.

نظر شما در مورد لوت‌ باکس‌ها در بازی‌های ویدیویی چیست؟ به نظرتان حذف کردن ایده کلی لوت باکس، باعث پیشرفت و تکامل صنعت بازی می‌شود یا خیر؟

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از