OS

در واقع پایگاه زیرساخت نرم افزاری سیستم های کامپیوتری است که عملیات اساسی و اولیه کامپیوترها، گوشی های هوشمند و… را کنترل می کند. سیستم عامل به کاربر اجازه می دهد اپلیکیشن های شرکت های دیگر را روی سیستم نصب و اجرا کند.

معروف ترین سیستم های عامل روی کامپیوترها مایکروسافت ویندوز،Masons اپل و انواع Linux هستند. عمومی ترین IOS روی گوشی های موبایل نیز OS شرکت اپل و اندروید شرکت گوگل بوده که همچنان در حال رشد و پیشرفت هستند. پس از آنها RIM بلک بری و موبایل میکروسافت ویندوز هستند و پس از آن Symbian با فاصله زیادی از آنها در جایگاه پنجم سیستم عامل موبایل قرار دارد.

امروزه در گوشی ها با OS متناسب که گوشی های هوشمند خوانده می شوند، کاربران حق انتخاب تعداد معتنابهی APP همچون بازی، سوشیال مدیا، نقشه های دیجیتالی و… را دارند.

با اینکه او اس های اصلی این روزها مشخصند اما طی سالیان متوالی سیستم عامل های متنوعی همچون Palms web os سامسونگ،Bada os نوکیا، Maemo os نوکیا، MeeGO OS Limo OS_Tizen و جدیدا jollas selfish و Mozillas firefox OS معرفی شده اند.

« بازگشت به لیست کلمات واژه نامه
نظرتان در مورد این مطلب چیست؟

نظر خود را اینجا بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مجله اینترنتی کالاسودا یک وب سایت خبری تحلیلی، تکنولوژی می باشد که در زمینه های نقد و بررسی تخصصی،تریلر، تکنولوژی و ترفندها می باشد که با هدف ارائه به روز ترین مطالب در خدمت شما عزیزان می باشد.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

© کپی هر کدام از مطالب این سایت تنها با کسب مجوز کتبی امکان پذیر است.

برو بالا