تالار مشاهیر بازی‌سازان | معرفی Ken Levine

0
0

خالقان، سازندگان، توسعه دهنگان و طراحان، همان کسانی هستند که بازی‌های ویدیویی را برای ما به ارمغان می‌آورند. آن هنگامی که در حال تجربه بازی مورد علاقه خود هستید، شاید خیلی به فکر کارگردان، تهیه کننده، آهنگساز یا انیماتور یک بازی نباشید اما زمانی که Credits یا تیتراژ پایانی رو به رویمان قرار می‌گیرد، تازه با کسانی که ساعت‌ها ما را سرگرم و جادو کرده‌اند، آشنا می‌شویم. با این حال، در صنعت بازی‌های ویدیویی به مانند دیگر مدیوم‌ها، نام برخی از بازی‌ها یا بازی‌‌سازان، بیشتر به چشم می‌آید و به گوش می‌رسد. بازی‌سازانی وجود دارند که به خاطر خلق یک بازی ماندگار و ساختار شکن، سابقه و حرفه درخشان و طول و دراز و البته خلاقیت و ذوق هنری بی اندازه‌شان، مشهور شده‌اند و به اصطلاح، در «تالار مشاهیر بازی‌سازان» قرار گرفته‌اند.

ما در کالاسودا طی یک سری مطالب کوتاه، قصد داریم تا مشهورترین خالقان، توسعه دهندگان و طراحان در تاریخ صنعت بازی‌های ویدیویی را به شما معرفی کنیم. با ما در ادامه همراه باشید.

کن لوین

تاثیر گذارترین بازی‌ها:

  • Thief: The Dark Project (سال 1998)
  • System Shock 2 (سال 1999)
  • Freedom Force (سال 2002)
  • BioShock (سال 2007)

کن لوین یا با نام کامل Kenneth M. Levine در سال 1966 در نیویورکِ آمریکا متولد شد. در همین ابتدا باید بگوییم که کن لوین یکی از تاثیر گذارترین و بهترین داستان سرایان در صنعت بازی های ویدیویی است اما بگذارید از ابتدا، زندگی این توسعه دهنده فوق‌العاده را با هم مرور کنیم.

کن لوین در کالج Vassar به خواندن درس درام (Drama) مشغول شد و در سال 1988 با مدرک Bachelor of Arts از کالج فارغ التحصیل شد. او پیش از این که نیویورک را به مقصد لوس آنجلس ترک کند، دو نمایش نامه نوشت و توانست استعداد خود را در فیلم نامه نویسی و نمایش نامه نویسی، نشان دهد. در سال 1995، کن لوین یک آگهی کار را در مجله نسل بعدی یا Next Generation مشاهده کرد و پس از آن به عنوان یک طراح بازی توسط استودیوی Looking Glass Studios استخدام شد. در استودیوی Looking Glass، لوین با یکی از طراحان پیشگام، یعنی Doug Church آشنا شد و با او شروع به کار کرد. آن‌ها با همکاری هم توانستند طرح‌های تخیلی و داستان اولیه بازی Thief: The Dark Project را طراحی کنند.

بازی Thief: The Dark Project

در سال 1997 و پیش از آن که حتی نخستین شماره از بازی Thief منتشر شود،‌ لوین استودیوی Looking Glass را به همراه دو تن از همکاران خود، یعنی Jonathan Chey و Robert Fermier ترک کرد تا استودیوی Irrational Games را تاسیس کند. اولین بازی استودیوی Irrational Games، بازی System Shock 2 بود که یکی از عناوین ماندگار در تاریخ بازی های ویدیویی محسوب می‌شود و سبک ترکیبی بین نقش آفرینی و شوتر اول شخص را داشت. بازی System Shock 2 یک دنباله بر بازی System Shock 1 بود که در گذشته (سال 1994) به وسیله استودیوی Looking Glass ساخته شده بود. کن لیوان بر سر پروژه System Shock 2 به عنوان نویسنده و طراح ارشد فعالیت کرد و این عنوان پس از عرضه در سال 1999 توانست به موفقیت بسیار خوبی دست پیدا کند و همان طور که گفته شد، به یکی از نام‌های ماندگار تاریخ بازی‌های ویدیویی تبدیل شود.

پس از این، استودیوی Irrational Games بازی Freedom Force و نسخه دنباله آن با نام Freedom Force vs The 3rd Reich را توسعه داد. این عنوان، یک بازی نقش آفرینی تاکتیکی همزمان (Real Time) بود که بیشتر به دلیل عشق و علاقه‌ی لوین و یکی از هنرمندان استودیو، یعنی Robb Waters به دوره نقره‌ای کامیک بوک (کتاب های مصور) ساخته شد. بازی های Tribes: Vengeance و SWAT 4 از عناوین دیگر استودیوی Irrational Games بودند که کن لوین به عنوان نویسنده و تهیه کننده اجرایی برروی آن‌ها کار کرد.

بازی System Shock 2

با این که بازی‌های Tribes: Vengeance و SWAT 4 و Third Reich همگی در سال‌های 2004 و 2005 منتشر شدند و در آن زمان، استودیوی Irrational Games دوران شلوغ و پر کاری را سپری می‌کرد، اما این موارد باعث نشد تا آن‌ها برای ساخت جاه طلبانه ترین و بهترین بازی خود، دست بکشند. پس از این که کن لوین و Chey و Fermier، استودیوی Irrational Games را به شرکت بزرگ Take-Two Interactive فروختند، بهترین و بزرگترین پروژه خود تا آن زمان را کلید زدند و برای ساخت عنوانی به نام Bioshock دست به کار شدند. بازی Bioshock که در سال 2007 منتشر شد، نه تنه توانست خود را به عنوان یکی از تاثیر گذارترین و عمیق ترین باز‌ی‌ها در تاریخ صنعت بازی‌های ویدیویی معرفی کرده و جوایز بسیاری را از آن خود کند، بلکه شرکت ناشر، یعنی 2K Games (همان Take Two سابق) را به ناشر مشهورتر و بزرگتری تبدیل نمود. موفقیت فوق‌العاده نسخه اول، باعث شد تا شرکت ناشر، خیلی سریع دستور به ساخت Bioshock 2 را بدهد اما این بار، استودیوی Irrational Games در دسترس نبود و 2K مجبور شد با کمک چند استودیوی زیر مجموعه‌اش، مانند استودیوی Arkane، نسخه دوم را بسازد. نسخه دوم با این که کاملا برروی استخوان بندی نسخه اول ساخته شده بود و سازندگان اصلا قصد ریسک کردن نداشتند، اما قطعا نتوانست به مانند نسخه اول دیده شود و تاثیر خود را برروی مخاطب بگذارد.

اما کار استودیوی Irrational Games و کن لوین با بایوشاک به پایان نرسیده بود! نسخه بعدی سری، بزرگترین نسخه محسوب می‌شد و وقایع بازی در سال 1912 و در شهر شناوری به نام کلمبیا جریان داشت. Bioshock Infinite که از هر نظر نسبت به قبل پیشرفت کرده بود و داستان سرایی بی نظیر کن لوین را به خود می‌دید، تنها در زمان پیش از عرضه، 80 جایزه را از آن خود کرد! همچنین کن لوین در ساخت بازی Bioshock Infinite، کار کارگردان خلاقیت و نویسنده ارشد را به عهده داشت که شاید آن را بهترین کار لوین بدانیم.

بازی Bioshock

در تاریخ 18 ماه فوریه سال 2014، کن لوین اعلام کرد که استودیوی Irrational Games در شرف تعطیل شدن است و از تیم تقریبا بزرگ این استودیو، تنها 15 نفر به پیروی از کن لوین، تنها برروی بازار دیجیتال و ساخت پروژه های کوچک تر و کاملا داستان محور برای شرکت 2K تمرکز کردند. کن لوین در سال 2016 و طی یک مصاحبه اعلام کرد که استرس و فشاری که در دوره ساخت بازی Bioshock Infinite به او وارد شد، برروی سلامتی و روابط او با اطرافیانش تاثیر منفی گذاشته بود و او ترجیح داده تا به جای سرپرستی کردن یک نسخه بزرگتر از Bioshock و تحمل فشار بیشتر، از این سری جدا شود و به کارهای ساده تری روی بیاورد. خوشبختانه در سال 2017، استودیوی Irrational Games با 12 نفر، دوباره احیا شد و حالا با نام Ghost Story Games شناخته می‌شود. کار این استودیو، ساخت عناوین کوچک و داستان محور است و کن لوین را به عنوان رئیس و کارگردان خلاقیت برای خود می‌بیند.

همان طور که پیشتر اشاره شد، کن لوین یکی از تاثیر گذارترین توسعه دهندگان در حوزه بازی‌های ویدیویی است که نبوغ خود در روایت و داستان سرایی را در بازی هایش نشان داده است. او به غیر از سری بازی های Bioshock، برروی سه کتاب Bioshock کار کرده که به ترتیب، BioShock: Rapture و BioShock Infinite: Mind In Revolt و The Art of BioShock Infinite نامیده می‌شوند. او توسط وب‌سایت Game Informer، به عنوان یکی از داستان سرایان برتر دهه شناخته می‌شود و در سال 2007 به عنوان شخصِ سال 1UP Network انتخاب شد. کن لوین همچنین جایزه Lifetime Achievement Award را از Golden Joystick دریافت کرده است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از