حضور بازیگران هالیوودی در بازی‌های ویدیویی، فراتر از تبلیغات و جلب توجه است

0
277

با رشد بازی های داستان محور و سینمایی، دنیای ویدیو گیم‌ یا بازی‌های ویدیویی هر روز به دنیای سینما نزدیک تر می‌شود. این نزدیکی زمانی به اوج خود می‌رسد که سازندگان بازی‌های ویدیویی برای زنده کردن شخصیت‌های خلق شده‌ی خود، به سراغ بازیگران و استعدادهای درخشان هالیوود و سینما می‌روند و با جذب بازیگران مطرح، بازی خود را از چند جهت بزرگ می‌کنند. در سال های اخیر، بازی‌های ویدیویی داستان محور بسیاری را مشاهده کرده‌ایم که بازیگران مطرح و مشهوری در آن‌ها ایفای نقش کرده اند و حداقل توانسته‌اند تا برای یک بازی مورد نظر، یک وزنه تبلیغاتی و جذب کننده در نظر گرفته شوند. به عنوان مثال، در همین اواخر، حضور بازیگران مشهور و محبوبی در بازی‌های ویدیویی مورد انتظار تایید شده است؛ بازی Cyberpunk 2077 به لطف کیانو ریوز (Keanu Reeves) توانست یک کمپین تبلیغاتی فوق‌العاده داشته باشد و در طرف دیگر، بازی جدید هیدئو کوجیما که با نام Death Stranding شناخته می‌شود، پر از بازیگران و استعداد های فوق‌العاده است که با موشن کپچر دقیق و مثال زدنی، درون بازی قرار گرفته‌اند.

پیش از این در مورد مشروعیت پیدا کردن یا نکردن بازی‌های ویدیویی با بازیگران و ستاره‌های هالیوودی، بحث کرده‌ایم. استفاده از یک بازیگر حرفه‌ای و هالیوودی مشهور، قطعا به ارتقای سطح کیفی یک بازی ویدیویی کمک می‌کند. به عنوان مثال، زمانی که یک استودیوی بزرگ بازی‌سازی با بودجه‌ای قابل توجه، قصد ساخت یک بازی داستان محور با داستان و روایتی احساسی و دراماتیک را دارد، استفاده از بازیگران حرفه‌ای و کاربلد و البته استفاده از آخرین فناوری‌های موشن کپچر و اسکن چهره، می‌تواند حس بازی استودیو را خیلی بهتر و راحت تر القا نماید و نتیجه بی نظیری خلق شود. خودِ کیانو ریوز پس از حضور روی صحنه و تایید حضور خود در بازی Cyberpunk 2077، این گونه توضیح داد.

من فکر نمی‌کنم که آن‌ها (بازی‌های ویدیویی) نیازی به پیدا کردن مشروعیت داشته باشند. گیمینگ تاثیر بسیاری، به عنوان مثال روی هالیوود دارد. گیمینگ از همان ابتدا با هالیوود آغاز شده است. من فکر می‌کنم که این تکنولوژی ها با یکدیگر صحبت می‌کنند.

اما اگر بخواهیم بار دیگر به این قضیه نگاه کنیم، باید این سوال تکراری را بپرسیم که آیا بازیگران و ستاره‌های هالیوودی، تنها به عنوان یک وزنه تجاری و تبلیغاتی در بازی‌های ویدیویی حضور پیدا می‌کنند؟ در ابتدا باید پاسخ دهیم که قطعا وجود و حضور یک بازیگر هالیوودی در نقش یکی از شخصیت‌های موجود در یک بازی، می‌تواند توجه های بسیاری را به آن جلب کند. به عنوان مثال، همین بازی Cyberpunk 2077 را در نظر بگیرید که به خودی خود، بازی بزرگ، هیجان انگیز و مورد انتظاری است اما به محض این که حضور کیانو ریوز در آن تایید می‌شود، نشریه ها، وب‌سایت ها و در کل رسانه‌های بیشتری در مورد بازی می‌نویسند و همین موضوع، خیلی سریع روند بازاریابی بازی را افزایش می‌دهد. اما آیا حضور یک ستاره هالیوودی در یک بازی ویدیویی به همین مورد خلاصه می شود؟

مدیر کل استودیوی کوانتیک دریم (Quantic Dream)، آقای دیوید کیج (David Cage)، که یکی از شناخته شده‌ترین افراد در حوزه ساخت و تولید بازی های ویدیویی هستند و ید طولایی در ساخت بازی های کاملا خطی، سینمایی و داستان محور با حضور بازیگران مشهور و حرفه‌ای دارند، به تازگی در همین مورد صحبت های جالبی را ارایه داده‌اند. دیوید کیج توضیح می‌دهد که حضور بازیگران و استعدادهای هالیوودی و مشهور می‌تواند از یک جهت برای بازی‌های ویدیویی، منفی و بد باشد چرا که مردم گاهی اوقات به چشم بدی به این موارد نگاه می‌کنند. اما در آن طرف قضیه، کیج می‌گوید که هنر و استعداد یک بازیگر مشهورِ هالیوودی می‌تواند سطحی از احساسات را به بازی‌باز و مخاطب القا کند که قطعا فرد دیگری نمی‌تواند چنین کاری انجام دهد. دیوید کیج این گونه توضیح می‌دهد:

ما هیچوقت بازیگرانی با نام های بزرگ را تنها به خاطر نامشان برای بازی‌های خود انتخاب نکرده‌ایم. برخی مواقع ما حس می‌کنیم که دقیقا خلاف این موضوع حقیقت دارد: داشتن بازیگران مشهور می‌تواند برای یک عنوان، به مانند یک handicap (شرایطی که در آن پیشرفت سخت می‌شود) باشد چرا که برخی از رسانه‌ها و بازی‌بازان فکر می‌کنند که آن‌ها (بازیگران مشهور) تنها کمک برای بازاریابی هستند.

ما قطعا در آینده با بازیگران و استعدادهای مشهور هالیوودی کار خواهیم کرد چرا که آن‌ها به طرز چشمگیری به ما کمک می‌کنند تا تجربه‌های احساسی و بازیگران باور پذیر خلق کنیم.

آیا اگر یک بازیگر و صداگذار با استعداد و حرفه ای مانند اشلی جانسون در نقش الی (Ellie) در بازی The Last of Us ایفای نقش نمی‌کرد، باز هم از حرکات و رفتارهای او به وجد می‌آمدیم و تا این حد شیفته او می‌شدیم؟

 

اگر با آقای دیوید کیج و استودیوی کوانتیک دریم آشنا باشید، قطعا می‌دانید که این استودیو در ساخت عناوین داستان محور و درام های تعاملی، بسیار حرفه‌ای عمل می‌کند و سابقه درخشانی دارد. به عنوان مثال، این استودیو در نسل گذشته و برروی کنسول پلی‌استیشن 3، بازی Beyond Two Souls را خلق کرد که بازیگران مشهوری مانند الن پیچ (Ellen Page) و ویلم دفو (Willem Dafoe) در آن نقش آفرینی می‌کردند و از آن جایی که Beyond Two Souls یک داستان احساسی و درام داشت، این بازیگران حرفه‌ای توانستند تا تجربه ای واقعی و احساسی را با هنر و استعداد خود برای بازی بازان و مخاطبان به ارمغان آورند. شاید بدون استفاده از چنین بازیگران مشهوری، هرگز امکان نداشت تا حس و حال عمیق و داستان تاثیر گذار بازی شکل بگیرد و رشد کند.

قطعا استفاده از بازیگران هالیوودی در بازی‌های ویدیویی، یک اجبار برای بزرگ تر نشان دادن آن ها نیست اما نباید این موضوع را نیز نادیده گرفت که حضور این ستاره‌های با استعداد در بازی های داستان محور، می‌تواند تجربه‌ها و لحظه‌های منحصر به فردی را خلق کند و در صورت عدم استفاده از آن‌ها، هرگز نمی‌توانیم چنین صحنه‌هایی را مشاهده کنیم. استفاده از دستگاه های پیشرفته برای ضبط حرکات بدن و صورت بازیگران مشهور، باعث می‌شود تا یک بازیگر در یک بازی ویدیویی، کاملا در نقش فرو برود و همانطور که در یک صحنه تئاتر یا یک فیلم سینمایی ایفای نقش می‌کند، هنر خود را در این حوزه و مدیوم نیز به معرض نمایش بگذارد و سطح تاثیر گذاری بازی مورد نظر را افزایش دهد.

نظر شما در مورد حضور بازیگران هالیوودی در صنعت بازی‌های ویدیویی و البته صحبت‌های آقای دیوید کیج در این رابطه چیست؟

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها