iOS 13 یا اندروید 10: کدام سیستم عامل امن‌تر است؟

اندروید و iOS دو سیستم عامل معروف و محبوب گوشی‌های همراه هستند که هرکدام به نوبه‌ی خود ویژگی‌های امنیتی مورد قبولی را به کار می گیرند. هر دو سیستم عامل از برخی جنبه‌ها ایمن‌تر محسوب می‌شود.

به گزارش کالاسودا و به نقل از سی نت، سال‌ها است که سیستم عامل iOS اپل به عنوان امن‌ترین سیستم عامل تلفن همراه شناخته شده است؛ اما پیشرفت‌های جدید اندروید 10 برای مجوز برنامه‌ها و به روزرسانی های مکرر امنیتی چشمگیر است. بعلاوه، اندروید 11 (در حال حاضر به عنوان پیش نمایش توسعه دهنده در دسترس است) نشان می‌دهد که گوگل با جدیدترین ویژگی‌های خود تمرکز بیشتری بر حریم خصوصی دارد.

امنیت از نظر به روزرسانی ها

  • برنده: iOS 13

اولین و ساده‌ترین خط دفاع گوشی همراه شما در برابر مشکلات امنیتی، به روز بودن آن است. سیستم عامل‌های که زود به زود به روزرسانی می‌شوند امنیت بیشتری دارند. در این میان اپل در ارائه‌ی به روزرسانی ها از همتای خود پیشی گرفته است. با این حال اندروید نیز به تازگی اعلام کرده که به روزرسانی های امنیتی اندرویدی به طور خودکار در این سیستم عامل انجام خواهد شد.

امنیت از نظر کنترل مجوزها و دسترسی‌ها

  • برنده: اندروید 10

علاوه بر به روزرسانی سیستم عامل، بزرگ‌ترین تهدید برای امنیت تلفن همراه شما برنامه‌هایی هستند که برای دسترسی به داده‌های تلفن شما درخواست مجوز دارند و بیشتر کاربران بدون توجه به نوع مجوزها این دسترسی‌ها را در اختیار برنامه‌ها قرار می‌دهند.

در این میان اندروید بهتر از iOS عمل کرده است. طبق بررسی محققان Positive Technologies در سال 2019 برنامه‌های اندرویدی ضعف امنیتی کمتری نسبت به برنامه‌های iOS داشتند. در حالی که این مشکلات در هردو سیستم عامل در حال برطرف شدن است؛ بدافزارها خاصی می‌توانند بدون مجوز و با مجوز سایر برنامه به اطلاعات گوشی دسترسی داشته باشند.

امنیت از نظر ردیابی جغرافیایی

  • برنده: اندروید 10

یکی دیگر از مسائل مهم امنیتی که در هر دو سیستم عامل به کار گرفته شده است؛ گزینه‌های جدیدی برای مسدود کردن مکان است.

iOS 13 بدون ارائه موقعیت مکانی شما گزینه اشتراک گذاری عکس‌ها را در دسترس کاربران قرار می دهد.  شما می‌توانید عکس‌ها را بدون فاش کردن موقعیت جغرافیایی آن به اشتراک بگذارید. روند این کار بسیار ساده است: یک عکس را که می‌خواهید در برنامه Photos به اشتراک بگذارید، انتخاب کنید، سپس روی گزینه‌های در بالای صفحه ضربه بزنید و موقعیت مکانی را در زیر بخش مربوطه غیرفعال کنید.

برای غیرفعال کردن برچسب مکان یابی از روی عکس‌ها در اندروید کافی است به برنامه عکس‌ تلفن اندرویدی خود بروید، روی منو ضربه بزنید و تنظیمات را انتخاب کنید، سپس برروی حذف موقعیت جغرافیایی ضربه بزنید.

اندروید 10 رویکردهای بهتری نسبت به مسائل امنیتی مانند به اشتراک گذاری موقعیت جغرافیایی دارد. شما می‌توانید در تنظیمات سه گزینه را فعال نمایید؛ اینکه به طور کلی مجوزها و دسترسی‌ها نادیده گرفته شود، به طور کلی مجوزها پذیرفته شود و یا تنها در زمانی که از برنامه به صورت فعال استفاده می‌کنید به موقعیت مکانی شما دسترسی داشته باشد.

امنیت از نظر بلوتوث

  • برنده: هردو

هنگامی که مجوزها دسترسی به موقعیت مکانی را در یک برنامه از طریق GPS خاموش می‌کنید، هنوز هم برنامه می‌تواند از سیگنال‌های بلوتوث و Wi-Fi به آن دسترسی داشته باشد در این میان بلوتوث امنیت پایین‌تری دارد. خوشبختانه، هر دو سیستم عامل Android 10 و iOS 13 به شما این امکان را می‌دهند تا برنامه‌هایی را که به سیگنال‌های Wi-Fi و Bluetooth دسترسی دارند را کنترل کنید.

برنده از نظر ویژگی‌های اضافی امنیتی

  • برنده: iOS 13

ویژگی رمز عبور Wi-Fi اندروید 10 می‌تواند یک معیار امنیتی عالی باشد. ویژگی جدید به شما این امکان را می‌دهد یک کد QR برای شبکه Wi-Fi خود ایجاد کنید تا میهمانان بتوانند برای استفاده از وایفای آن را اسکن کنند. اما اپل به لطف ویژگیهای امنیتی HomeKit در iOS 13، موفق به کسب جایزه در این بخش شده است.

در این سیستم عامل شما می‌توانید کنترل کنید که آیا یخچال هوشمند شما با سایر وسایل شما در ارتباط و همگام سازی است یا خیر؛ و در نهایت دوربین‌های HomeKit  قابلیت رمزگذاری شده در حافظه و iCloud را در خود جای داده‌اند.

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها