وحشت لایه به لایه؛ نقد و بررسی بازی Layers of Fear 2

0
363
Layers of Fear 2

بازی Layers of Fear 2 به تازگی عرضه شده و قصد دارد موفقیت‌های نسخه ابتدایی را گسترش دهد.

در این مطلب به نقد و بررسی این عنوان ترسناک می‌پردازیم تا ببینیم که آیا استودیوی سازنده، موفق به انجام چنین کاری شده یا خیر. با کالاسودا در ادامه مطلب همراه باشید.

به نظر می‌رسد که استودیوی Bloober Team، علاقه خاصی به طراحی و ساخت فضاها و موقعیت‌های ترسناک و دلهره آور با درون مایه‌های پیچیده و مفهومی دارد.

این استودیوی لهستانی در سال 2016 یک بازی ترسناک روانشناختی یا Psychological Horror را با نام Layers of Fear منتشر کرد که توانست به خوبی دیده شود و با ایده‌های ترسناک و فضاسازی فوق‌العاده‌ای که داشت، مورد استقبال بازی‌بازان و منتقدان قرار بگیرد.

تیم سازنده حدود یک سال بعد، یک بازی دیگر، دقیقا به همین سبک و البته با فضا و ساختاری کاملا متفاوت به نام Observer روانه بازار کرد و به همه ثابت نمود که در ساخت عناوین ترسناک با درون مایه‌های روان شناسی و مفهومی، تخصص دارد.

حالا پس از گذشت حدود 3 سال از عرضه نسخه اول، بازی Layers of Fear 2 منتشر شده و قصد دارد موفقیت بازی اول را گسترش دهد. آیا استودیوی Bloober Team توانسته به این هدف دست پیدا کند؟

متاسفانه باید بگوییم که Layers of Fear 2 نسبت به بازی اول، بهتر و برتر نیست. این عنوان شاید ایده‌های نو و خلاقانه‌ای که در بازی اول استفاده شده بود را در درون مایه خود ندارد و بیشتر شبیه به یک شبیه ساز پیاده‌روی در یک کشتی تسخیر شده است! در طول بازی، شما با محیط ها و مسیرهای خطی بسیاری طرف هستید که مرز واقعیت و توهم، آن‌ها را به دو فضای کاملا جدا تقسیم می‌کند.

با این حال، هیچ پیچیدگی خاصی در ساختار Layers of Fear 2 وجود ندارد و شما با باز کردن درهای مختلف و پیشروی در مسیر، هیچگاه راه خود را گم نکرده و درون یک فضای گیرا و پیچیده غرق نمی‌شوید.

البته باید اشاره کنیم که این اقدام سازندگان در نسخه دوم، به دلیل اتفاقات و وقایعی است که در اطراف شما رخ می‌دهند.

نسخه اول بازی به تغییر یکپارچه و ناگهانی محیط و محتوایی که در آن قرار داشت، مشهور بود و می‌توانست با استفاده از همین عامل خلاقانه و جذاب، مخاطب را به سمت خود جذب کند. در نسخه دوم نیز تقریبا با چنین چیزی طرف هستیم و باز هم می‌توان گفت که اصلی‌ترین نقطه قوت بازی همین موضوع است.

در محیط های مختلف بازی، ممکن است هیچ چیز طبق انتظارات شما نباشد و در کسری از ثانیه، تمام محیط تغییر کند که همین مورد باعث می‌شود شما همیشه هشیار باشید. به عنوان مثال، بعضی از درها تنها از یک زاویه خاص قابل مشاهده هستند یا مانکن‌های مرموز، می‌توانند خیلی راحت تغییر حالت دهند و نکته‌ای را به شما گوشزد کنند. حتی در برخی مواقع، پرسپکتیو و دید شما ممکن است کاملا برعکس شود و کار را برای شما سخت و پیچیده سازد.

مشاهده این اتفاقات در عمل، بسیار تاثیر گذار است و می‌تواند خیلی خوب بازی‌باز را وارد فضا و جو بازی کند؛ در واقع این هنر استودیوی Bloober Team است که می‌تواند گیم‌پلی و محیط‌هایی به این شکل خلق کند و بازی‌باز را درون جو بازی قرار دهد.

صحبت از جو و اتمسفر شد، بد نیست بگوییم که مانند نسخه اول یا حتی فراتر از آن، بازی Layers of Fear 2 جو بسیار سنگین و مخوفی دارد که از ابتدا تا انتهای بازی تسخیرتان می‌کند.

از افکت‌های صوتی مرموز و دلهره آور گرفته تا صحنه‌های خونین و دهشتناک، همه این موارد از Layers of Fear 2 یک تجربه درگیر کننده و دلهره آور می‌سازند.

از آن جایی که سازندگان در نسخه اول، به یک استاندارد عالی و قابل قبول دست پیدا کرد‌ه‌اند، فضا برای پیشرفت در بازی دوم کاملا باز است اما مشکل اصلی دقیقا از جایی آغاز می‌شود که هیچکدام از این پتانسیل‌ها، در واقع شکوفا نمی‌شوند.

به غیر از یک سری صحنه های ترسناک ناگهانی (Jump Scares) که خیلی کلیشه‌ای هستند، بازی هیچگاه نمی‌تواند با ستاپ و طراحی مرحله‌ای که دارد، شما را واقعا تحت تاثیر قرار دهد؛ مخصوصا اگر نسخه اول را تجربه کرده باشید. شما هیچگاه در بازی برای باز کردن یک در، شک و تردید و دلهره ندارید و تقریبا می‌دانید که ممکن است یک روح شما را غافلگیر کند یا صحنه‌ای خونین و هیجان انگیز را تماشا کنید. Layers of Fear 2 قابل پیش‌بینی است و گویی قدرت این را ندارد که از تصورات و حدس‌های شما جلوتر برود.

سازندگان در بازی Layers of Fear 2 یک عنصر جدید را به گیم‌پلی بازی اضافه کرده‌اند و آن صحنه‌های فرار و تعقیب و گریز است.

اگر تا به حال عناوین Outlast یا Soma را تجربه کرده باشید، می‌دانید که در مواقعی از گیم‌پلی، یک هیولا به دنبال شما می‌افتد و باید در یک سکانس سریع، از دست آن موجود فرار کنید. این صحنه‌های جدیدی که به Layers of Fear 2 اضافه شده‌اند، قرار است هیجان و سرعت بازی را بیشتر کرده و لذت تجربه گیم‌پلی را برای بازی‌باز، افزایش دهند اما در این چند صحنه تعقیب و گریز 30 ثانیه‌ای، اثری از لذت یا حتی هیجان یافت نمی‌شود.

این صحنه‌های جدید، به غیر از کلافه کردن بازی‌باز و خسته کردن او، چیز جدیدی را به گیم‌پلی اضافه نمی‌کنند و نجات یافتن از هر کدام از آن‌ها نیز با یک مرحله آزمون و خطا همراه است. این صحنه‌ها در برخی مواقع می‌توانند آزار دهنده باشند و هیچ ترس و هیجانی را نیز القا نکنند.

ایده‌ جدیدی که در ذهن سازندگان بازی ایجاد شده، قطعا جای کار بیشتری داشت و می‌توانست خیلی بهتر درون گیم‌پلی پیاده سازی شود. با این حال، باید این واقعیت را قبول کنیم که شاید جنس Layers of Fear، این نوع فصل‌های سریع و سکانس‌های تعقیب و گریز را قبول نکند.

این بازی بر مبنای چند مکانیک اصلی راه رفتن، تعامل برقرار کردن و یاد گرفتن بنا شده و اگر مکانیک جدیدی نیز به بدنه گیم‌پلی وارد شود، تنها در حد یک زنگ تفریح یا میان وعده باقی می‌ماند که ریتم روایی را از یکنواختی درمی‌آورند.

صحبت از ریتم روایی و روایت شد، بد نیست اشاره کنیم که داستان و روایت بازی، بهترین کار استودیوی سازنده تا به حال است. داستان بازی از جایی آغاز می‌شود که شما در نقش یک بازیگر معروف، به یک کشتی لوکس و زیبا دعوت می‌شوید تا در فیلمی نقش ایفا کند. اما خیلی زود، این سفر رویایی به یک عذاب ابدی تبدیل شده و داستان در ادامه به بهترین شکل ممکن، روایت و پرداخت می‌شود.

داستان بازی Layers of Fear 2، یک روایت ناراحت کننده و غم‌انگیز است که از طریق صحبت‌ها، مونولوگ‌ها و بررسی اشیای موجود در محیط روایت می‌شود.

دقیقا از همان زمانی که جایگاه و هدف خود را در بازی متوجه می‌شوید و پیدا می‌کنید، اوضاع به طرز زیبایی به هم می‌ریزد و پلات واقعی خود را نشان می‌دهد. روایتگر بازی، آقای Tony Todd، که به خاطر کار برروی Candyman شناخته می‌شود، در خلق تنش و ریتم روایی در فصل‌های مختلف بازی، عالی کار کرده و ستینگ بازی همیشه به نظر درست و به موقع می‌رسد.

با این حال، هیچگاه نمی‌توانید از تمام جزئیات داستان باخبر شوید و تمام جوانب و اطلاعات را زیر نظر داشته باشید. اما قطعا داستان بازی نیز بدون نقص نیست؛ بزرگترین نقص داستان، پایان بندی ناامید کننده و ضعیف آن است.

پس از سپری کردن حداقل 7 ساعت (با در نظر گرفتن بررسی تمامی جوانب و آیتم‌ها این عدد می‌تواند بیشتر شود)، قطعا انتظار یک پایان بندی بهتر و قویتر را داریم اما در آخر می‌توان گفت روایت در طول بازی آن قدر جذاب و قدرتمند است که می‌تواند شما را وادار به تجربه بازی برای بار دوم کند.

بازی Layers of Fear 2 یک عنوان AAA نیست و قطعا از چنین عنوانی آن هم در سبک وحشت (که مخاطبان بسیار کمتری نسبت به دیگر سبک‌ها دارد)، انتظار ارایه جلوه‌های بصری فوق‌العاده و خیره کننده نداریم. در نسخه اول، مشکلات فنی و عملکرد (Performance)، بسیاری از بازی‌بازان را آزار می‌داد.

سازندگان در نسخه اول، از موتور یونیتی (Unity) استفاده کرده بودند که شاید ساده‌ترین ابزار برای ساخت یک بازی در دنیای امروزی باشد و همین موضوع باعث شده بود تا جلوه های بصری و عملکرد خوب و مناسبی را شاهد نباشیم.

با این حال، سازندگان در نسخه دوم از موتوری بسیار قدرتمندتر و سطح بالاتر به نام آنریل انجین (Unreal Engine) استفاده کرد‌ه‌اند. با استفاده از این موتور توانا و قدرتمند، شاهد جلوه‌های بصری تاثیر گذاری هستیم و تمام نماها به نظر زیبا و عالی می‌رسند. البته باید اشاره کنیم که طراحی هنری سازندگان نیز در زیبایی‌های بصری بازی کم تاثیر نیست.

سازندگان با استفاده هوشمند و به موقع از رنگ‌های متضاد و فیلتر سیاه و سفید روی تصویر، فضاهای اتمسفریک و گیرایی ساخته‌اند. طراحان هنری بازی در طرح‌های خود حتی به فیلم‌های ترسناک کلاسیک نیز اشاره‌هایی داشته‌اند که از بین‌ آن‌ها می توان به آثاری مشهور مانند The Shining و Nosferatu اشاره کرد.

به عنوان نتیجه گیری، خیلی می‌توان گفت که Layers of Fear 2 به صورت کلی بازی بهتری نسبت به نسخه اول نیست و به اندازه‌ای که تصور می‌شد، نسبت به آن بازی رشد و پیشرفت نکرده است. صحنه‌های دلهره آور و ترسناک بازی، قابل پیش بینی هستند و عنصر جدید اضافه شده به گیم‌پلی، کمکی به جذابتر شدن آن نمی‌کند.

در این میان، داستان و روایت قدرتمند و قابل توجه این عنوان در کنار طراحی مراحل عالی و جلوه‌های بصری زیبا، از نقاط قوت بازی Layers of Fear 2 هستند. Layers of Fear 2 قطعا برای طرفداران سبک وحشت، مخصوصا وحشت روان شناختی توصیه می‌شود و اگر از تجربه نسخه اول لذت برده‌اید، قطعا از تجربه دومین بازی نیز به وجد می‌آیید؛ البته اگر انتظارات خود را خیلی بالا نبرید!

با ما در صفحه اینستاگرام و تلگرام کالاسودا به روز باشید

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها