Lockdown Mode؛ ویژگی امنیتی جدید اپل

اپل روز چهارشنبه از یک ویژگی امنیتی جدید به نام “حالت قفل/ Lockdown Mode ” برای کاربران دستگاه‌های اپل رونمایی کرد که برای محافظت از  تهدیدات دیجیتالی جدی و پیچیده بسیار عالی عمل می‌کند.

به گزارش کالاسودا و به نقل از zdnet، حالت قفل برای کاربرانی مانند روزنامه‌نگاران یا فعالان طراحی شده که با تهدیدات دیجیتالی جدی از سوی گروه NSO یا سایر شرکت‌های خصوصی نرم‌افزارهای جاسوسی تحت حمایت دولت مواجه هستند.

حالت قفل در پاییز امسال در iOS 16، iPadOS 16 و macOS Ventura در دسترس خواهد بود.

این ویژگی برای کاربرانی مانند روزنامه نگاران، فعالان یا مقامات دولتی که ممکن است توسط گروه NSO یا سایر شرکت‌های خصوصی نرم افزارهای جاسوسی تحت حمایت دولت آزار ببینند، طراحی شده است.

روشن کردن حالت قفل سیستم دفاعی دستگاه را قوی‌تر کرده و عملکردهای خاص را محدود می‌کند.

ویژگی Lockdown Mode دارای قابلیت‌های زیر است:

  • پیام‌ها: بیشتر پیوست های پیام به غیر از تصاویر مسدود شده‌اند. برخی از ویژگی‌ها، مانند پیش‌نمایش لینک، غیرفعال هستند.
  • مرور وب: برخی از فناوری‌های پیچیده وب، مانند کامپایل جاوا اسکریپت به‌موقع (JIT)، غیرفعال هستند، مگر اینکه کاربر یک سایت مورد اعتماد را از حالت قفل خارج کند.
  • سرویس اپل: دعوت‌نامه‌های دریافتی و درخواست‌ها، از جمله تماس‌های FaceTime، در صورتی مسدود می‌شوند که کاربر پیش از این تماس یا درخواستی را ارسال نکرده باشد.
  • وقتی آیفون قفل است، اتصالات سیمی با رایانه یا لوازم جانبی نیز مسدود می‌شود.

برای بهبود این ویژگی به مرور، اپل یک برنامه جدید در Apple Security Bounty ایجاد کرده تا به محققانی که قادر به دور زدن حالت Lockdown Mode می‌شوند؛ پاداش بگیرند. جوایز تا حداکثر سقف 2 میلیون دلار است.

در ماه نوامبر، اپل شکایتی را علیه NSO Group تنظیم کرد و به دنبال یک دستور قضایی بود تا NSO Group را از استفاده از هر نرم افزار، سرویس یا دستگاه اپل منع کند.

این شکایت در مورد نحوه آلوده کردن دستگاه‌های اپل توسط گروه NSO به نرم‌افزار جاسوسی Pegasus بود.

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها