Meena؛چت بات فوق هوشمندگوگل

به نظر شما چت بات هوشمند جدید گوگل تا چه اندازه اهمیت دارد؟

به گزارش کالاسودا و نقل از  ZDNET، شرکت‌هایی مثل Facebook و Google سال‌هاست که به کار کردن روی پروژه‌های بی انتهای خود در زمینه‌ی هوش مصنوعی عادت کرده و شاید از آنها خسته شده باشند!

با این وجود گوگل اخیرا از چت بات جدید خود رونمایی کرده است که قابلیت صحبت کردن در مورد همه چیز را دارد، حتی چیز‌هایی که به فکرتان هم نمی‌رسد.

بزرگ ترین چالش پیش روی هوش مصنوعی‌هایی از نوع چت بات‌ این است که این بات‌ها باید قادر به فهم تمام پیام‌های انسان‌ها و پاسخ گویی به آنها باشند.

یک بات که قادر به صحبت کردن در مورد هر چیزی باشد، قادر به حل کردن بسیاری از مشکلات دنیای دیجیتال خواهد بود. به همین دلیل است که بات جدید گوگل با نام Meena از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

برای شروع بگذارید ببینیم Meena چیست

Meena یک هوش مصنوعی عصبی با 2.6 میلیارد پارامتر است که برای مکالمه تعلیم داده شده است.

این بات توسط چیست مخصوص هوش مصنوعی خود گوگل در مدت 30 روز تعلیم داده شده است.

دایره‌ی لغات این بات در حدود 30 میلیارد کلمه است و قادر به درک کردن مکالمه‌های طولانی و پرسش و پاسخی است.

اما Meena قادر به انجام چه کار‌هایی است؟

نکته‌ی اساسی در مورد این بات این است که مثل خیلی از تکنولوژی‌های پیشرفته و کاربردی، این بات از ابتدا در دسترس عموم قرار نخواهد داشت. در حقیقت ممکن است مدتی طول بکشد که شاهد ظاهر شدن این بات در محصولات تجاری و الکترونیکی امروزی باشیم.

تنها زمان و تحقیقات بیشتر هستند که مشخص خواهند کرد کاربرد و عملکرد این چت بات در مقایسه با نمونه‌های موجود چگونه خواهد بود.

در بررسی‌های اولیه، گوگل Meena و تعدادی از رقبای قدیمی تر آن مثل Xiaolce، Mitsuku، CleverBot و DialoGPt را در تست SSA شرکت داد. این تست مشخص می‌کند که یک هوش مصنوعی تا چه حد قادر به تمرکز روی پیام‌های شما و دادن جواب‌های دقیق به سوالات شما را دارد.

نتایج این تست به این صورت است:

 Meena موفق به کسب امتیاز 79%، Mitsuku و CleverBot 56%، DialoGPT 48% و Xiaolce 31% شدند. برای داشتن مقیاس مناسب، تست SSA قابلیت انسان‌ها را هم از نظر تمرکز و دادن جواب‌های دقیق مورد آزمایش قرار می‌دهد و نمره‌ی 86% را به آنها می‌دهد.

در این صورت، Meena نزدیک ترین نمره‌ی SSA را به یک انسان واقعی دارد.

اما اهمیت این موضوع در چه حد است؟

Meena قادر به مکالمه کردن با شما به شکلی واقعی و مشابه انسان است. با این حال Meena قادر نیست چیزی را به شما آموزش دهد و یا به شما در تکمیل کردن وظایفتان کمک کند.

هدف این بات این است که مکالمه‌های شما را با دستیار‌های صوتیتان بهبود ببخشد و شما را از تکرار چند باره‌ی دستور‌هایتان به دستیار صوتیتان خلاص کند.

جمع بندی کلی

Meena پروژه ای بسیار مهم و گسترده در دنیای چت بات‌ها و هوش مصنوعی علی مخصوص مکالمه محسوب می‌شود.

با این حال باید منتظر ماند و نتیجه‌ی تحقیقات کامل تر روی آنرا بررسی کرد. چیزی که در اینجا مهم است، این نیست که این ربات تا چه حد کلمه بلد است و یا قادر به چت کردن در مورد همه چیز است.

نکته‌ی مهم این است که آیا این بات قادر به دستیابی به هدف خود که باور پذیرتر کردن مکالمه‌ها با هوش مصنوعی است، خواهد شد یا نه؟

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها