NFT هنری در واقع یک لینک در سرور شخصی است

فروش NFT ها در سال گذشته خبرساز شده است؛ اما بهتر است بدانید شما با خرید یک NFT هنری در واقع یک لینک به یک فایل در سرور شخصی را خریداری کرده‌اید که این لینک ممکن است تغییر کند.

به گزارش کالاسودا و به نقل از howtogeek، در این مقاله به این سؤال پاسخ می‌دهیم که چرا NFT ها به این روش کار می‌کنند و چگونه ممکن است در آینده به مالکان اصلی خود بازگردند.

NFT چیست؟

NFT مخفف “non-fungible token” یعنی توکن غیرقابل تغییر و منحصر به فرد است. NFT یک کد منحصر به فرد در یک بلاک چین است که شما می‌توانید آن را بخرید و این کد اغلب به آثار هنری مانند تصاویر، عکس‌ها یا فیلم‌ها مرتبط است.

NFT آرت در بلاک چین ذخیره نمی‌شود

با تمام پولی که برای NFT ها پرداخت می‌کنید، بهتر است بدانید که آثار هنری ارائه شده توسط NFT ها در خود بلاک چین ذخیره نمی‌شوند. NFT ها به سادگی حاوی لینکی هستند که به یک فایل هنری دیجیتال که روی یک سرور معمولی میزبانی شده، مرتبط می‌شوند.

همانطور که اریک کوهن توسعه دهنده NFT اشاره کرد، رایج‌ترین استاندارد NFT در EIP-721 تعریف شده که یک پلتفرم بهبودیافته‌ی اتریوم است که در سال 2018 ایجاد شد و نحوه عملکرد NFT های امروزی را توضیح می‌دهد. این استاندارد شامل استفاده از یک تصویر به عنوان “فراداده” برای NFT است.

مکانیزمی برای مرتبط کردن NFT ها با URI ارائه شده است؛ اما URI قابل تغییر است.

مشکل NFT ها اینجاست

در هر NFT هنری، هیچ مالکیت یا کنترل واقعی اثر هنری به شما داده نمی‌شود، بنابراین وقتی یک NFT هنری را خریداری می‌کنید، چیزی جز یک لینک وب نمی‌خرید.

علاوه بر این، NFT ها حتی یک هش از تصویر ابرداده را ذخیره نمی‌کنند.

دلیل اینکه NFT هنری مستقیماً در بلاک چین اتریوم ذخیره نمی‌شود این است که در حال حاضر، اتریوم و سایر بلاک چین‌ها در ذخیره سازی داده‌های دیجیتال بسیار کند هستند. همچنین هر بایت آن بسیار گران است؛ به طور مثال در سال 2021 برای 500 کیلوبایت، هزینه‌ی 20000 دلار تخمین زده شده است.

این امر باعث می‌شود که ذخیره تصاویر حتی کوچک در بلاک چین اتریوم غیرعملی باشد.

حتی اگر ثروتمند بودید و تصمیم گرفتید آثار هنری را روی بلاک چین اتریوم ذخیره کنید، برای مشاهده، زمان زیادی طول می‌کشد تا بارگذاری شود.

در نهایت NFT های هنری نیز می‌توانند به سرنوشت لینک‌های خراب وب تبدیل شود.

با این تفاسیر آیا خرید NFT هنری عاقلانه است؟

این امر کاملاً به شما بستگی دارد. در حال حاضر، بازار NFT کاملاً تنظیم نشده و فاقد نظارت یا استانداردهای کنترل کیفیت است. بنابراین احتمال کلاهبرداری در آن زیاد است. خرید NFT هنری با این امید که ارزش آن افزایش یابد بسیار خطرناک است. پس با احتیاط قدم بردارید و آگاه باشید چیزی که می‌خرید فقط یک لینک وب گران قیمت است که در هر لحظه ممکن است خراب شود.

 

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها