PS Now یا Xbox Game Pass؟ کدام برای گیمر به صرفه‌تر است؟

0
281

همه ما می‌دانیم که سرویس‌های اشتراکی روز به روز در حال پیشرفت کردن هستند و هر روز نظر تعداد بیشتری از مردم را جلب می‌کنند. به غیر از مدیوم فیلم و سریال، سرویس‌های اشتراکی وارد مدیوم ویدیو گیم نیز شده‌اند و محبوبیت و فراگیری آن‌ها رو به افزایش است. اگر بخواهیم به صورت متمرکز به موضوع مورد نظر خود بپردازیم، باید بگوییم که بحث اصلی ما در اینجا، سرویس‌های اشتراکی دو غول صنعت بازی‌های ویدیویی، یعنی سونی و مایکروسافت است. سونی و مایکروسافت در سال‌های اخیر با معرفی دو سرویس به نام های PS Now و Xbox Game Pass، سعی دارند سرویس‌های اشتراکی‌ خود را در میان بازی‌بازان و کاربران خود جای بیندازند.

اما کدام یک از این سرویس‌ها برای گیمر بهتر هستند؟ PS Now به صرفه‌تر است یا ایکس‌باکس گیم‌ پس؟ واقعیت این است که در نسل هشتم کنسول‌ها، مایکروسافت با سرویس‌ گیم‌ پس توانست در رده بالاتری نسبت به PS Now قرار بگیرد. به عنوان مثال، کاربران ایکس‌باکس وان توانستند با استفاده از گیم‌ پس، بازی‌های بهتری را با مبالغ ماهانه کمتر دریافت کنند و حتی بازی‌های انحصاری مایکروسافت را در روز اول تجربه نمایند. ما در مرحله اول، بحث رقابت بین این دو سرویس را مطرح کردیم اما آیا PS Now حتما لازم است رقیب مستقیم ایکس‌باکس گیم‌ پس باشد؟

در هفته‌های گذشته، سونی صحبت‌های جدیدی را در خصوص سرویس PS Now مطرح کرد که باعث امیدواری بسیاری از کاربران شد؛ کاربرانی که شاید انتظار این اعلام سونی را نداشتند. سونی اعلام کرد که باید از پتانسیل‌های این سرویس اشتراکی، بیشتر استفاده شود تا از این راه بتواند محلی فوق‌العاده برای استریم بازی‌ها باشد و در طرف دیگر، یک رقیب جدی برای سرویس ایکس‌باکس گیم پس در نظر گرفته شود. طبیعتا ساده ترین راه‌ها برای جذب مخاطب بیشتر این است که قیمت ماهانه این سرویس اشتراکی کاهش پیدا کند و همچنین بزرگترین بازی‌هایی که برای کنسول های سونی عرضه می‌شود، برای مشترکین در دسترس قرار بگیرد. جالب است بدانید که در هفته اخیر، سونی نه تنها قیمت PS Now را کاهش داد، بلکه بسیاری از عناوین انحصاری فوق‌العاده خود مانند God of War و Uncharted 4 و… را در فهرست بازی‌های آن گنجاند. این تغییرات نشان می دهد که سونی برای جذب بیشتر مخاطب به سمت PS Now، از مایکروسافت الگو گرفته که مثبت و خوب ارزیابی می‌شود.

اما به غیر از مایکروسافت، سونی یک رقیب بزرگ دیگر را نزدیک به خود حس می‌کند و آن گوگل است! شرکت گوگل با معرفی پلتفرم گوگل استیدیا (Google Stadia) خیلی راحت نشان داد که آینده بازی‌های ویدیویی دقیقا فرا رسیده و تجربه تمام آنلاین تمام بازی‌های بزرگ و پر طرفدار، هم‌اکنون ممکن می‌شوند. به همین دلیل است که سونی برای داشتن پایگاه‌های داده یا دیتا بیس‌های بیشتر، دست به دامن مایکروسافت می‌شود و با آن‌ها قرارداد همکاری امضا می‌کند سونی می‌داند که در صورت اهمیت ندادن به مسائلی همچون استریمینگ، تجربه بازی‌ها با فناوری ابری در سال‌های آینده و نسل بعدی، شکست سختی از مایکروسافت و گوگل می‌خورد و باید روی این موضوع سرمایه گذاری کند. جایگاه سونی با PS Now در این زمینه، هم‌اکنون فاصله زیادی با برنامه‌های مایکروسافت و کوگل دارد و این شرکت در اولین قدم باید به بررسی این موضوع بپردازد که با پیش کشیدن بحث استریمینگ، چه تاثیری روی مخاطب خواهد گذاشت. چرا مخاطب برای استریم محتوای خود باید به سونی اتکا کند؟ سونی برای نبرد در این زمینه باید پاسخ خوبی به این سوال بدهد.

PS Now نسبت به ایکس‌باکس گیم‌ پس، لاین آپ بزرگتری دارد و عناوین بیشتری را در گنجینه خود جای داده است اما این به عنوان نقطه قوت سرویس سونی تلقی نمی‌شود چرا که سرویس مایکروسافت، دارای تمام عناوین جدید و همچنین بازی‌های انحصاری است اما سرویس سونی، معمولا بازی های قدیمی را در خود جای می‌دهد؛ بازی‌هایی که یک گیمز حرفه‌ ای، قطعا در گذشته آن‌ها را تجربه کرده است. مخاطب ایکس‌باکس می‌داند که با خرید گیم‌پس، بسیاری از بازی‌ها را در روز عرضه تجربه می‌کند و همچنین می‌داند که بزرگترین بازی‌ها، تنها چند ماه پس از عرضه برروی این سرویس رایگان اعلام می‌شوند. علاوه بر این، مایکروسافت به تازگی با ترکیب دو سرویس Xbox Game Pass و Xbox Live Gold که با نام Game Pass Ultimate شناخته می‌شود، یک معجون درست و حسابی و به صرفه برای بازی‌بازان درست کرده است. مایکروسافت حتی با ارایه سرویس گیم‌ پس با پرداخت ماهیانه 1 دلار نیز نشان داده که جذب مشتری را به هر طریقی ترجیح می‌دهد!

با این حال، هیچکدام از مواردی که در بالا به آ‌ن‌ها اشاره شد، در مورد سرویس PS Now صادق نیستند. این سرویس لاین آپ بزرگتری با بازی‌های قدیمی تر دارد، هیچکدا از بازی‌ها در زمان عرضه‌شان روی این سرویس عرضه نمی‌شوند و همچنین PS Now پروژه ای کاملا جدا از سرویس اشتراکی دیگر سونی، یعنی پلی‌استیشن پلاس (PS Plus) است. همچنین سرویس سونی به صورت Native روی رایانه‌های شخصی اجرا نمی‌شود و تنها با استریمینگ می‌توان به آن دست پیدا کرد. با این حال، به نظر می‌رسد که سونی قصد دارد در نسل آینده، ساختار کلی PS Now را تغییر کرد و همکاری آن‌ها با مایکروسافت به بهترین شکل این موضوع را اثبات می‌کند. اگر حتی کمی با سیاست‌های سونی آشنایی داشته باشید، می‌دانید که چنین سرویس‌هایی (مشابه گیم‌ پس) با سلایق مدیران این شرکت جور درنمی‌آید اما با این حساب، آیا PS Now باز هم می‌خوهد یک ایکس‌باکس گیم پس باشد؟ مسئله اصلی این جا است که سونی در این زمینه اصلا نیازی به دنباله روی از مایکروسافت و رقابت مستقیم با این شرکت ندارد بلکه باید با طرح و برنامه‌ای جدید، راه کاملا متفاوتی را برای جذب بازی‌باز انتخاب کند.

سونی همیشه به سیاست ساده‌ی سود از طریق نرم افزار و سخت افزار معتقد است و این سیاست تا این جای کار، جایگاه خوبی را برایشان رقم زده است. سونی همیشه قصد دارد با تهیه بهترین سخت افزار و همچنین نرم افزار، یک اکوسیستم راه بیندازد و با همین عوامل، دلیلی برای خریدن محصولاتش به مشتری بدهد. سونی از شما می‌خواهد برای تجربه بازی God of War، حتما یک پلی‌استیشن خریداری کنید. این شرکت دوست ندارد God of War در همه مکان‌ها و برروی هر دستگاهی قابل بازی باشد و این سیاست کاملا مخالف با سرویسی همچون گیم پس است. مایکروسافت در آن طرف خیلی راحت بازی‌های انحصاری خود را به ساده ترین شکل ممکن در اختیار کاربران رایانه‌های شخصی قرار می‌دهد و دسترسی به گیم‌ پس برای PC بازان را ساده تر از هر زمان ساخته است. به بیان راحت‌تر، باید بگوییم که سونی می‌خواهد از سخت افزار، نرم افزار و سرویس اشتراکی خود درآمد و سود داشته باشد اما هر گونه میان بر یا ادغام در مورد آن‌ها را دوست ندارد و احتمال ضربه خوردن از این نتیجه گیری را می‌دهد. این وضعیت، مورد پسند سونی است اما با تغییر بازار و به روی کار آمدن رقبای جدی، این شرکت مجبور است دیدگاه و سیاست‌های خود را تغییر دهد و این جا است که باید حدس بزنیم سونی دنباله‌ رو شرکتی مانند مایکروسافت خواهد شد یا راه و روشی جدید را ابداع خواهد کرد.

اگر به یاد داشته باشید، مدتی پیش و در مطلب «دو رقیب دیرینه، دست در دست؛ همکاری مایکروسافت و سونی می‌تواند تاثیرات شگرفی در آینده صنعت بازی‌های ویدیویی داشته باشد»، گفتیم که مایکروسافت در چند سال اخیر نشان داده که هدف آن‌ها به معنی واقعی کلمه، Play Anywhere است. آن‌ها حتی به خاطر حفظ و تقویت این سیاست، حاضر شدند تا بسیاری از فرصت‌های خالص در زمینه گیمینگ را از دست بدهند و بازار را به شکل قابل توجهی به سونی واگذار کنند. به نظر می‌رسد که برای مایکروسافت، ارزش تجربه یک بازی به صورت همزمان برروی تمام پلتفرم‌ها، مهم تر از پیشی گرفتن آمار فروش کنسول‌ ایکس‌باکس از پلی‌استیشن باشد. تقویت سیاست‌های این چنینی، نقطه قوت شرکت مایکروسافت به شمار می‌روند که شاید در آینده، بیشتر خود را نشان دهد. با این حال، سونی سیاست خیلی ساده‌ای دارد و می‌خواهد با فروش کنسول خود، بازی‌های «تماما» انحصاری خود را نیز روی همان کنسول به فروش برساند و حالا یک سرویس اشتراکی مانند PS Now، تنها یک راه سودآور دیگر برای سونی است و نقش محوری ندارد.

البته باید اشاره کنیم که هیچکدام از موارد بالا به معنی عدم ایجاد تغییر و تحول در PS Now نیست. سونی در هفته اخیر و گنجاندن بازی‌های انحصاری پر طرفدارش روی سرویس اشتراکی خود، نشان داد که می‌خواهد افراد بیشتری را به سمت PS Now جذب کند و‌ آن را گسترش دهد. اما در آخر، به نظر نمی‌رسد که به این زودی‌ها، PS Now به پلتفرم و هدف اصلی سونی تبدیل شود و خیلی جدی با گیم‌ پس رقابت کند. این سرویس هم برای سونی و هم برای بازی‌باز، به یک گزینه دوم یا سومی تبدیل می‌شود که امکانات ویژ‌ه‌ای را ارایه کند.

قطعا پروژه‌های ابری، استریمینگ و مواردی از این دست در نسل بعدی کنسول‌ها به جزء مهم و غیر قابل انکاری در صنعت بازی‌های ویدیویی تبدیل خواهند شد و نه تنها ما، بلکه غول های صنعت بازی نیز این موضوع را می‌دانند. سرویس‌های PS Now، ایکس‌باکس گیم پس و همچنین گوگل استیدیا می‌توانند یک مرحله و استیج جدید برای گیمینگ باشند و رقابت شرکت‌های بزرگ در این زمینه قطعا جالب خواهد بود. در حال حاضر، گیم پس قطعا گزینه بهتری نسبت به PS Now محسوب می‌شود اما با نوید‌هایی که سونی داده، می‌توان آینده خوب و درخشانی را برای سرویس اشتراکی پلی‌استیشن متصور شد که کاربران و طرفداران این شرکت و کنسول‌های آن را امیدوار می‌کند.

نظر شما در مورد سرویس‌های PS NOW و ایکس‌باکس گیم پس چیست؟ از کدام یک از این سرویس‌ها استفاده می‌کنید و کدام یک را برتر می‌دانید؟

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها