به نظر می‌رسد سخت‌افزار دو کنسول پلی‌استیشن 5 و Project Scarlett کاملا شبیه یکدیگر است

0
602
پلی‌استیشن 5 و Project Scarlett

نسل هشتم کنسول‌ها، خیلی زودتر از چیزی که فکرش به اتمام می‌رسد و باید با کنسول‌ها و سخت افزارهای جدید و پیشرفته‌تر، آشنا شویم. شرکت سونی (Sony) در یک طرف کنسول پلی‌استیشن 5 را دارد و شرکت مایکروسافت (Microsoft) در طرف دیگر، کنسول Project Scarlett (نام رمز) را عرضه خواهد کرد. با این حال، با یک نگاه سطحی و معمولی می‌توان دریافت که این کنسول نسل نهمی، از نظر سخت افزاری به شدت شبیه به یکدیگر هستند!

همه چیز از مصاحبه آقای مارک سرنی از شرکت سونی آغاز شد. مارک سرنی که همیشه او را برای طراحی و تعیین سخت افزار کنسول‌های سونی می‌شناختیم، در ماه‌های گذشته در یک مصاحبه جالب، مشخصات سخت افزاری کنسول پلی‌استیشن 5 را به طور مختصر و مفید، اعلام کرد. مارک سرنی در مصاحبه مشهور خود گفت که کنسول بعدی سونی از یک پردازنده گرافیکی نسل Navi، پردازنده مرکزی یا CPU از نوع Zen 2 و البته یک هارد SSD استفاده خواهد کرد که همه این‌ها باعث می‌شود از صفحات بارگذاری خداحافظی کنیم. علاوه بر این‌ها، این کنسول از خروجی تصویر 8K و فناوری Ray Tracing پشتیبانی خواهد کرد. پشتیبانی از نسل قبل یا Backward Compatibility نیز پس از یک غیبت عجیب برای سونی، باز خواهد گشت و به نظر می‌رسد قرار است بازی‌های پلی‌استشن 4 روی پلی‌استیشن 5 قابل تجربه باشند.

پس از مصاحبه آقای مارک سرنی، صحبت‌ها و تحلیل های بسیاری پیرامون سخت افزار کنسول بعدی سونی مطرح شد و حتی سوال به وجود آمد که با استفاده از چنین سخت افزاری، قیمت کنسول نسل بعدی چه اندازه خواهد بود؟ حال، حرف و حدیث‌ها در مورد کنسول‌های نسل آینده، به اوج خود رسیده است! در رویداد E3 2019، شرکت مایکروسافت طی کنفرانس خبری خود، از کنسول نسل بعدی ایکس باکس که فعلا با نام رمز Project Scarlett شناخته می شود، رونمایی کرد. رونمایی از کنسول Project Scarlett ابتدا با صحبت‌های آقای فیل اسپنسر (رئیس بخش ایکس‌باکس) آغاز شد و در ادامه، یک تیزر پخش شد که سازندگان و تیم ایکس‌باکس در آن در مورد سخت افزار کنسول جدید صحبت می‌کردند.

طبق صحبت‌های انجام شده و اطلاعاتی که از روی این تیزر منتشر شد، دریافتیم که طبق پیش بینی‌ها، ایکس‌باکس بعدی نیز از سخت افزار تولید شده به وسیله شرکت AMD بهره می‌برد و بسیاری از مشخصات مختصر و مفیدی که اعلام شدند را در مشخصات کنسول نسل بعدی سونی نیز مشاهده کردیم. تیم ایکس‌باکس اعلام کرد که Project Scarlett از خروجی رزولوشن 8K پشتیبانی می‌کند، نرخ فریم یا نرخ تازه سازی (Refresh Rate) تا 120 بر ثانیه بالا می‌رود و همچنین از یک SSD در این کنسول استفاده می‌شود که در مجموع، قدرت پردازشی کنسول Project Scarlett را 4 برابر بیشتر از قدرت ایکس‌باکس وان ایکس می‌سازد. همچنین از قابلیت پشتیبانی از نسل قبل صحبت شد که همیشه پای ثابت کنسول‌های مایروسافت بوده و در نسل کنونی نیز بسیار محبوب شد. البته در تیزر نمایش داده شده به وسیله مایکروسافت، تیم ایکس‌باکس توضیح دادند که در سخت افزار کنسول جدید، از حافظه GDDR6 استفاده خواهد شد که بسیار سریع است و در نسل جدید کارت‌های گرافیک انویدیا (Nvidia) یعنی سری RTX نیز از این نوع حافظه استفاده می‌شود. در طرف دیگر، اشاره شد که طراحان ایکس‌باکس بعدی قصد دارند تا از یک SSD به عنوان RAM مجازی استفاده نمایند که به نظر ایده جالبی است.

خیلی راحت و با نگاهی سطحی به مشخصات سخت افزاری دو کنسول پلی‌استیشن 5 و Project Scarlett می‌توان دریافت که آن‌ها به شدت شبیه یکدیگر هستند. در نسل هشتم نیز مشاهده کردیم که شرکت AMD با معماری Jaguar، سخت افزار دو کنسول پلی‌استیشن 4 و ایکس‌باکس وان را شبیه یکدیگر طراحی کرد و حالا این موضوع می‌تواند در مورد نسل نهم نیز صدق کند. البته قطعا تفاوت های ریز و جزئی بین دو کنسول پلی‌استیشن 5 و Project Scarlett وجود خواهد داشت که با رونمایی دقیق تر از سخت افزار آن‌ها، بیشتر مشخص می‌شود اما فعلا و با توجه به اطلاعاتی که هم‌اکنون در اختیار داریم، می‌توانیم بگوییم که پلی‌استیشن 5 و Project Scarlett از نظر سخت افزاری و توان پردازشی، تقریبا یک چیز را ارایه می‌دهند.

کنسول Project Scarlett در تعطیلات آخر سال 2020 منتشر خواهد شد اما هنوز از تاریخ انتشار کنسول بعدی سونی، چیزی نمی‌دانیم.

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها