اخبار

بررسی پیشرفت RAM گوشی های موبایل در سال های اخیر

کالاسودا- کالاسودا- حافظه دسترسی موقت یا با اختصار RAM یکی از مهمترین ارکان گوشی های هوشمند است . این بخش سخت افزاری را می توان در واقع واسط بین پردازنده و حافظه ذخیره سازی گوشی های هوشمند دانست. حال قصد داریم به بررسی پیشرفت این بخش سخت افزاری در میان گوشی های هوشمند و نقش آن در افزایش سرعت موبایل ها بپردازیم.

همانطور که بیشتر سازندگان گوشی های هوشمند در بخش معرفی مشخصات از جزییات نوع حافظه داخلی صحبتی نمی کنند و این را یادآور نمی شوند که چگونه تفاوت انواع حافظه های داخلی باعث تغییرات بسیار زیاد در سرعت گوشی های هوشمند می شود در قسمت RAM نیز موضوع مشابه است و کمتر یاد می شود که حافظه RAM استفاده شده چند کاناله است و یا LPDDR4 است یا نسخه های پایین تر.. با این شرایط تنها بیان کردن مقدار حافظه RAM برای مقایسه دو گوشی هوشمند به نظر منطقی نیست و باید به جزییان بیشتری پرداخت.

در ابتدا برای مشاهده پیشرفت در این بخش گوشی های موبایل به نمودار زیر توجه کنید . در این قسمت میانگین و بیشترین حافظه RAM در گوشی های هوشمند را با یکدیگر مقایسه کرده ایم.

با مشاهده این نمودار مشخص می شود که در سال های اخیر این حافظه موقت رشد بسیار خوبی داشته است و از سال ۲۰۱۵ به بعد این بحخش از گوشی های هوشمند به میدان مبارزه با یکدیگر تبدیل شده است.

در سال های اخیر پرچم داران در این بخش از LPDDR4 استفاده می کنند و می توناد تا ۸ گیگابایت تراشه را فعال کند. و به همین دلیل هیچ شرکتی RAM در حال حاضر LPDDR4 را در ظرفیت بالاتر از ۸ گیگابایت تولید نمیکند . البته باید یاد آور شویم در این بررسی گوشی های برند های متفرقه را محاسبه نکرده ایم.

نکته قابل توجه شرکت های سامسونگ و SK Hynix در سال ۲۰۱۷ تولید تراشه های LPDDR4X را آغاز کردند، بنابراین انتظار نداریم که نسخه ۵ به زودی عرضه شود. به علاوه برترین پردازنده های موجود از جمله  Snapdragon 845 نهایت از ۸ گیگابایت رم پشتیبانی می کند.در نتیجه پیشنهاد می کنیم برای خرید گوشی هوشمندتان علاوه بر اعداد موجود به بررسی دقیق تر نوع پردازنده یا رم و حتی حافظه داخلی بپردازید.

با ما در کانال تلگرام کالاسودا همراه باشید

مطالب مرتبط

برو بالا