سامسونگ | معرفی برند و بررسی محصولات، بررسی نقاط ضعف و قوت

برند سامسونگ

تاریخچه 

نام سامسونگ برای خریداران ایرانی نا آشنا نیست. درواقع بسیاری از ما با موبایل های  این غول صنعت و فناوری کره ای آشنایی داریم. اما این برند تنها به دلیل موبایل های هوشمندش مشهور نیست. به غیر از موبایل، بسیاری از ما از محصولات دیگر این کمپانی نام آشنای کره ای استفاده  می کنیم.تاریخچه-سامسونگ
برای مثال این شرکت افزون بر موبایل بسیاری از محصولات مهم دیگر، از لوازم خانگی تا گجت های پوشیدنی را تولید می کند. اما  شاید بسیاری از ما ندانیم، سامسونگ در زبان کره ای به چه معناست. بنابراین، ما به شما می گوییم که این کلمه در زبان کره‌ ای به معنای  سه ستاره است.  نام این برند توسط مؤسس اولیه یعنی بیونگ چول انتخاب شده و دلیلش هم این است که وی آرزو داشته روزی این شرکت بتواند در سه زمنیه برترین و قدرتمندترین کمپانی دنیا شود. اما چرا دقیقاً سه ستاره؟ و چرا عدد ۳ برای موفقیت انتخاب شده و چرا مثلاً ۴ ستاره انتخاب نشده؟ دلیل این موضوع در زبان کره ای نهفته است که عدد سه در آن به عنوان یک سمبل برای هر چیز بزرگ و قدرتمند بکار می رود. اگر با خواندن این مقدمه مشتاق شده اید تا بیش از این ها سامسونگ را بشناسید با کالاسودا همراه باشید:
همانطور که اشاره شد موسس کمپانی سامسونگ ، لی بیونگ چول بود. او فرزند یک خانواده ثروتمند بود .لی بیونگ چول در دوران جوانی  به دانشگاه واسدا در توکیو رفت، ولی تحصیلات خود را نیمه کاره رها کرد. بعد از یک دهه سامسونگ آسیاب‌ های آرد و محصولات شیرینی پزی تولید می‌ کرد و بعد از آن با رشدی بسیار سریع با مشارکت عده بیشتری اداره شد و به یکی از ۱۰ شرکت بزرگ کره تبدیل شد. شرکتی که همانطور که گفتیم گرچه به سبب موبایل های خود مشهور است ، اما محصولاتی دیگر نیز تولید می کند.
گرچه سامسونگ توسط  لی بیونگ چول در سال ۱۹۳۸ تأسیس  شد، اما از سال ۱۹۵۸  سامسونگ رو به ترقی گذاشت .شاید علت این وقفه را بتوان بروز جنگ های جهانی دانست. مروری بر تاریخچه این شرکت مشهور در زمینه موبایل نشان می دهد که این شرکت در سال ۱۹۶۹ با نام کلی شرکت سامسونگ الکترونیک در گروه سامسونگ متولد شد و کار اصلی آن تولید لوازم الکترونیکی از قبیل تلویزیون، ماشین‌ حساب، یخچال، کولر و ماشین لباسشویی بود.
بر این اساس و به طور دقیق با نگاهی به تاریخچه در دهه های ۱۹۵۰  و ۱۹۶۰  متوجه می شویم که این شرکت وارد سایر صنایع از جمله خدمات بیمه و تولید پارچه نیز شده است. اما گروه سامسونگ الکترونیکز در سال ۱۹۶۹ به طور مستقل شروع به کار کرد. اما  این گروه بر خلاف انتظار شما کار خود را از موبایل آغاز نکرد، بلکه عمده تمرکز این گروه بر ساخت تلویزیون بود.
نخستین تلویزیون این گروه از نوع سیاه و سفید در سال ۱۹۷۰ به بازار کره معرفی شد. آن روزها هنوز کره نامی شناخته شده برای بازارهای جهانی محسوب نمی شد و این شرکت در تلاش بود تا نام خود را ابتدا بین خریداران کره ای جای بیندازد و سپس وارد بازارهای جهانی شود.
مورد مشهود در تاریخچه این مجموعه تلاش و پشتکار تیمی آنهاست، چرا که این برند در تمامی مسیر رشد خود با سختکوشی موفق به طی کردن مراحل موفقیت شده است . سامسونگ در دهه ۷۰  تصمیم گرفت تحولاتی در کار خود ایجاد کند. همانطور که می دانیم دهه هفتاد همزمان است با رشد و قدرت گیری صنعت در بسیاری از نقاط جهان و بر همین اساس نیز تصمیم گرفت با تحولات صنعتی همراه شده و ۵ گروه از فعالیت های مدرن را شامل محصولات پتروشیمی، ساخت ماشین های لباسشویی، یخچال، و مایکروویو و پروژه های آزمایشی آغاز کند.
شاید دهه هفتاد را بتوان سکوی پرتاب موشک گروه صنعتی سامسونگ دانست. گروهی که موبایل هایش در ایران ، آسیا و سراسر جهان بسیار محبوب است. این شرکت با استارت مناسب خود در دهه هفتاد، در دهه ۸۰  تمرکز بیشتری روی محصولات الکترونیکی داشت.
این تمرکز را بیش از هر بخش می توان در شروع به ساخت تلویزیون های رنگی، کامپیوترهای شخصی و ضبط صوت مشاهده کرد. اما این همه تاریخچه سامسونگ در دهه ۸۰ نیست. در این دهه شرکت سامسونگ یک گام تحولی و اساسی دیگر برداشت . و  صادرات محصولات خود به آمریکای شمالی را آغاز کرد. گامی که می تواند برای هر شرکت آسیایی بسیار مهم تلقی شود.
جالب است که در اواخر دهه۸۰ سامسونگ به صنایع شیمیایی علاقه بیشتری نشان داد و حتی وارد همکاری با شرکت BP شد. این همکاری منجر به تشکیل شرکت مواد شیمیایی Samsung  BP شد. محصولات این شرکت در دهه ۸۰  توانست به بازارهای جهانی راه  بیشتری پیدا کند و محبوب تر شود اما این فعالیت های جانبی مانع از تمرکز سامسونگ بر حوزه موبایل و فناوری نبود و این شرکت  در اوایل و اواسط دهه ۹۰ تولید حافظه و هارد درایو برای استفاده در کامپیوترهای شخصی را آغاز کرد . بخشی که هنوز هم جزو مهم ترین بخش های صنایع سامسونگ در نظر گرفته می شود.
اما نقطه عطف دهه ۹۰ برای سامسونگ پیشرفت در صنعت تلویزیون بود. نخستین تلویزیون دیجیتال این شرکت در سال ۱۹۹۸ تولید و روانه بازار دیجیتال شد. از اوایل سال ۲۰۰۰ این شرکت شروع به ساخت تلویزیون های HD  کرد و سپس روند قدرت گیری سامسونگ در حوزه سیستم های خانگی پر سرعت تر شد.
اما در بین تمامی مواردی که گفتیم نام موبایل کمتر مشاهده شد. سامسونگ نخستین  پرچمدار تلفن های اندرویدی خود به نام گلکسی S را در همایش جهانی موبایل در سال ۲۰۱۰ معرفی کرد موبایل های سامسونگ را می توان جزو محبوب ترین و شناخته شده ترین محصولات و موبایل های گلکسی سری S  را پرفروش ترین ها دانست. سامسونگ در پاییز همان سال نیز  تبلت گلکسی را عرضه کرد. این گجت ۷ اینچی اولین تبلت اندرویدی سامسونگ بود.
نگاهی به این تاریخچه نشان می دهد گرچه سامسونگ به خاطر موبایل های خود مشهور است، اما در حوزه های دیگر نیز تلاش های پرشماری را ترتیب داده است. تلاش هایی که هر یک به نوبه خود سهمی مهم در پر آوازه شدن این برند دارند. اما نگاهی به سطرهای ابتدایی این تاریخچه نیز مشخص می کند این برند کره ای فرزند یک خانواده ثروتمند است.

ارزش برند

بر اساس آن چه که در اتاق خبر برند سامسونگ ذکر شده، سامسونگ الکترونیک  رتبه ۶ را  در بین برترین برندهای جهانی ۲۰۱۷” با ارزش نام تجاری ۵۶.۲ میلیارد دلاری یک موقعیت ویژه دارد و نسبت به سال گذشته نیز ۹ درصد رشد را تجربه کرده است .همانطور که گام های مداوم این شرکت در عرصه تکنولوژی زمینه را فراهم کرده است، سامسونگ به عنوان یکی از ۱۰ برند برتر از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۷ رتبه بندی شده است، بر اساس این طبقه بندی، رشد چشمگیر این برند در عرصه تکنولوژی  نشان دهنده رشد امیدهایی مثبت برای ارزش این  برند کره ای است.
با توجه به برخی از چالش هایی که سامسونگ طی سال ۲۰۱۶ با آن روبرو بوده و البته با موفقیت بر آن ها غلبه کرده است، دستاوردهای سال ۲۰۱۷ به طور خاصی معنی دار است.  به عنوان مثال، بر اساس ارزیابی موسسه اینتر برند، عوامل متعددی مثل ؛ عبور سریع ازبحران، کاهش تنش های ناشی از مشکلات گلکسی نوت ۷ و راه اندازی موفقیت آمیز محصولات پرچمدار را می توان از مهم ترین موارد در رشد عملکرد مالی این برند محبوب بر شمرد.
به طور ویژه، کسب و کار تلفن همراه سامسونگ باعث شده این شرکت،  رهبری بازار خود را از طریق راه اندازی موفقیت آمیز گلکسی اس ۸ مجددا احیا کند. بخش مرتبط با کارت های حافظه سامسونگ نیز به شدت با ثبات رکوردی که باعث افزایش ارزش برند شد در ارتباط است.
افزون بر این ها بخش تجارت الکترونیکی سامسونگ محصولات نوآورانه و برنده های جایزه جدیدی را معرفی کرد که مبتنی بر دیدگاه عمیق مصرف کنندگان ساخته شده اند. محصولاتی  مانند یخچال و فریزر خانواده و ماشین لباسشویی را می توان جزو همین محصولات طبقه بندی کرد. بخش نمایشگرهای تصویری سامسونگ نیز مشتمل بر  تلویزیون جدید QLED شد که رکورد جذابیت را بین علاقه مندان به محصولات هوشمند تصویری شکست.
مدیر بخش بازاریابی سامسونگ الکترونیک، در توضیح این موضوع  گفت: “تلاش های ما برای پیشرفت ها  معنی داری برای بهبود زندگی مردم موجب افزایش ارزش برندمان شد. ” رتبه بندی ما در سال جاری یک نشانه مثبت است که تلاش های ما برای بازگرداندن اعتماد را با مصرف کنندگان جهانی نشان می دهد.

دلایل محبوبیت برند سامسونگ

محصولات سامسونگ به ویژه  تلفن های همراه این شرکت جزو محبوب ترین محصولات دنیای فناوری هستند. اما چه چیزی در مورد محصولات سامسونگ وجود دارد که محصولات این شرکت را تبدیل به محبوب ترین محصولات جهان کرده است ؟
محبوبیت-سامسونگ
در دنیای موبایل های  هوشمند و تبلت ها، تنها دو شرکت وجود دارند که به خوبی کار می کنند: اپل و سامسونگ. موفقیت اپل به سهولت درک می شود، زیرا این شرکت مدتهاست توانسته است محصولات خود را با اعتماد به نفس کاربران درآمیخته و به آنان تقدیم کند، اما ماجرای موفقیت سامسونگ کمی پیچیده تر است.
سالهاست سامسونگ به استراتژی های هوشمند و میل به ارائه محصولات با کیفیت و قابل اعتماد متصل  شده است. به عنوان مثال در دوره های ۳ ماهه گاهی فروش سامسونگ موفق شده قدرت اپل را به سخره گرفته و از سد آن عبور کند. اما بگذارید مروری کلی داشته باشیم بر علل محبوبیت محصولات سامسونگ و به ویژه موبایل های هوشمند این شرکت:

ماهیت طراحی

سامسونگ به اندازه کافی هوشمند بود تا از همان ابتدا متوجه شود که برای موفقیت در بازار تلفن همراه، نیاز به مطابقت اپل با در طراحی دارد. برای مثال سری گلکسی اس ۳ ، که بسیار نازک است و با نمایشگر بزرگ وارد بازار شده، ثابت می کند که سامسونگ دقیقا  می داند چه کاری انجام می دهد. مصرف کنندگان نیز  می توانند کیفیت را تشخیص دهند و به همین دلیل است که فروش سامسونگ تا این حد بالاست.
طراحی-سامسنوگ

سامسونگ و رقابت جدی با اپل

اگر طرفدار سامسونگ یا اپل باشید قطعا به محصولات شرکت مقابل علاقه ای ندارید. این یک قانون نانوشته اما محکم بین طرفداران موبایل های هوشمند است. حتی برای بارهای متوالی بین ۲ شرکت دعواهای حقوقی در گرفته و کار به دادگاه و شکایت کشیده، اما به نظر می رسد هر چه این حواشی به خصوص در مورد موبایل های هوشمند جدی تر می شود، احتمال فروش محصولات نیز بالاتر می رود.

صفحه نمایش بزرگ

اپل به اندازه صفحه نمایش های بزرگ در آیفون ها و آیپادهای خود مشهور است . در عین حال صفحه نمایش های سامسونگ نیز روندی مشابه را طی می کنند و به لحاظ بزرگی مطرح شده اند. برای مثال گلکسی اس ۳  همراه با صفحه نمایش ۴.۸ اینچ عظیم به بازار عرضه شد که نشان از توجه به نظرات کاربران دارد.

مقرون به صرفه بودن

اگر چه سامسونگ محصولات خود را تا حدی لوکس ارائه می کند، اما با قیمت های تولید کرده و به فروش می رساند که برای اغلب مردم جامعه قابل تهیه باشد این رویکرد  با رویکرد اپل که اغلب گوشی های گران قیمت به بازار موبایل عرضه می کند، به کلی متفاوت است. سامسونگ در بسیاری از حوزه ها مثل یخچال و تلویزیون نیز از همین الگوی مقرون به صرفه بودن تبعیت می کند.

نام تجاری مناسب

سامسونگ پس از دیدن اینکه چگونه اپل در بازار تلفن همراه موفق شد، متوجه شد که برای پیروی از این شرکت ، باید اسمارت فون ها و تبلت های خود را به درستی عرضه کند. بنابراین، به سراغ واژه گلکسی رفت. واژه ای که سازگاری بالایی با ماهیت  دستگاه های با کیفیت بالا دارد. این کار کرد اکنون،متضمن فروش بالای محصولات شرکت شده است.

جذب اعتماد مخاطبان

سامسونگ نشان داده  که ارزش نام یک شرکت به  اعتماد مخاطبانش است. از آنجایی که سامسونگ محصولاتی  قابل اعتماد را ارائه می دهد بین مخاطبان نیز  محبوب و خوش نام است.

گوگل  به سامسونگ کمک کرده است

گوگل در طول سال های متمادی حامی و  ستایشگر سامسونگ بوده است، زیرا برخی از دستگاه های مبتنی بر اندروید را در بازار عرضه کرده است بری مثال Galaxy Nexus  یکی از گزینه های روابط جدی این ۲ شرکت در عرصه فناوری است.

تلاش سامسونگ

سامسونگ برای رسیدن به جایگاه کنونی سخت تلاش کرده است. از مرحله آغاز به کار تا کنون این شرکت با فراز و نشیب های متعددی رو به رو بوده اما شکست نخورده و با موفقیت به راه خود  ادامه داده است.

 منابع انسانی سامسونگ

 شرکت سامسونگ دارای ۲۷۵ هزار کارمند است و این یعنی رقمی ۵ برابر گوگل. همین تعداد کارمند نیز نشان می دهد که چرا این شرکت تا این حد در حوزه تولید و فروش موفق عمل می کند.

کارمندان-سامسونگ
این شرکت کره ای تا سال ۲۰۱۳، بالغ بر ۴۰ هزار نفر کارمند را به عنوان مهندس نرم افزار استخدام کرده بود و این رقم را می توان به نوعی برابر با کل منابع انسانی شرکتی با عظمت گوگل دانست. البته بالغ بر ۱۸.۵ هزار  نفر از کارمندان کمپانی مذکور در بخش تحقیق و توسعه شرکت سامسونگ  فعالیت دارند. بنابراین تعداد نیروهای این شرکت ۲ برابر رقبا است.

تعداد برنامه نویسان سامسونگ از سال ۲۰۱۱ تا کنون رشد عجیب ۴۵ درصدی را تجربه کرده اند. بخش نرم افزاری سامسونگ را می توان یکی از مهم ترین بخش های این شرکت دانست که بالاترین نرخ نیرو را در خود جای داده است.
در سال ۲۰۰۵، Samsung Electronics «منشور اخلاقی جهانی» را به عنوان یک راهنمای مرجع در رابطه با رویکردش نسبت به مسئولیت‌پذیری در انجام فعالیت‌های تجاری معرفی کرد. با گذشت سالها، انتظارات نهادهای مختلف از جمله سازمان‌های غیردولتی، دولت‌ها، مشتریان، سهامداران، تأمین‌کنندگان و کارمندان در کنار مسئولیت‌پذیری این شرکت که در جایگاه یک شهروند شرکتی جهانی است افزایش یافته است .
افزون بر این ها، سامسونگ، متعهد به تکریم و حفاظت از حقوق بشر است، بنابراین برای کارکنان و منابع انسانی مهاجر خود احترام زیادی قائل است. انجام بازرسی‌های اجباری در محل در ۲۰ بند، شامل کار داوطلبانه، مطابقت با مقررات ساعت کاری و منع تبعیض رعایت مواردی مثل: منع کار کودکان، ضمانت حداقل دستمزد و منع رفتار ضدانسانی از دیگر مواردی است که در بخش منابع انسانی سامسونگ مورد توجه قرار می گیرد. ظرفیت‌سازی کارکنان و ارائه دوره‌های رهبری، تخصص شغلی، دوره‌های جهانی و سایر موارد با استفاده از تسهیلات آموزشی ویژه تأمین‌کنندگان را نیز می توان جزو مهم ترین برنامه های سامسونگ برای منابع انسانی دانست.
از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ نرخ حضور زنان در شرکت سامسونگ افزایش یافته و از رقم ۴۲ به ۴۴ درصد رسیده است که می تواند به عنوان یک نقطه روشن در نظر گرفته شود. شرکت سامسونگ از رویکرد کارمند مدار برای مدیریت پرسنل خود استفاده می کند. این شرکت در تلاش است طرح ها و برنامه های رفاهی را ایجاد کند تا کارمندان خود را تشویق کند در یک محیط مطلوب، سالم و ایمن بهترین خود را نشان دهند.

مدیران سامسونگ

 

لی بیونگ چول

لی بیونگ چول
موسس کمپانی سامسونگ ، لی بیونگ چول بود. او فرزند یک خانواده ثروتمند بود .لی بیونگ چول در دوران جوانی  به دانشگاه واسدا در توکیو رفت، ولی تحصیلات خود را نیمه کاره  رها کرد. بعد از یک دهه سامسونگ آسیاب‌ های آرد و محصولات شیرینی پزی تولید می‌ کرد و بعد از آن با رشدی بسیار سریع با مشارکت عده بیشتری اداره شد و به یکی از ۱۰ شرکت بزرگ کره تبدیل شد. لی بیونگ چول شرکت سامسونگ را در سال ۱۹۳۸ تأسیس کرد.از سال ۱۹۵۸ سامسونگ رو به ترقی گذاشت .
 

لی کان هی


سومین پسر موسس سامسونگ ،لی کان هی رئیس و مدیرعامل گروه بزرگ سامسونگ، با ثروت ۱۳.۷ میلیارد دلار چهاردهمین میلیاردر جهان است.گرچه او سومین فرزند پسر مؤسس بود، اما پدرش نسبت به دو فرزند اولش اعتماد نداشت.لی‌ بیونگ چول می‌ خواست کسب و کار را به دست لی کان هی بسپارد، اما این کار به زمان نیاز داشت و تا دهه ۱۹۸۰ به طول انجامید تا تنش‌ های پدید آمده کمتر شود.لی کان هی در ۹ ژانویه سال ۱۹۴۲ در داگو در کره جنوبی متولد شد. او به دانشگاه واسدا در توکیو رفت ولی مثل پدرش تحصیلاتش را نیمه کاره رها نکرد و در سال ۱۹۶۵ از این دانشگاه مدرک اقتصاد گرفت. لی کان هی سپس به دانشگاه جورج واشنگتن در آمریکا رفت تا در رشته MBA به تحصیل بپردازد، اما در این دانشگاه روش پدرش را پیاده کرد و  این دانشگاه را بدون دریافت مدرک تحصیلی در این رشته به اتمام رساند. در جریان یک مصاحبه ، لی کان هی اعلام کرد که مفتخر است؛  سامسونگ خلاق‌ ترین و باهوش‌ ترین افراد کره جنوبی را جذب کرده است. وی سپس افزود که این شرکت هدف جدید دارد و آن جذب افراد با استعداد از سرتاسر جهان است تا تضمین کند سامسونگ همچنان در صدر شرکت‌ های برتر دنیا باقی بماند. لی کان هی قادر است به سه زبان کره‌ ای، انگلیسی و ژاپنی صحبت کند. لی کان هی در سال ۲۰۰۰ از دانشگاه ملی سئول مدرک دکترای افتخاری در اقتصاد و در سال ۲۰۰۵ نیز از دپارتمان فلسفه مدرک دکترای افتخاری دریافت کرده است. وی در سال ۱۹۶۶ به عضویت کمیته بین‌ المللی المپیک درآمد و در سال ۲۰۰۵ نیز به عنوان رئیس افتخاری کمیته ملی المپیک کره انتخاب شد. لی کان هی در سال ۱۹۷۸ میلادی نایب رئیس شرکت سامسونگ شد.

کیم کی نام

رئیس و مدیرعامل سامسونگ از سال ۲۰۱۸ تا کنون ، در بخش های خدمات مشتریان ، تجارت ، تکنولوژی پیشرفته و …
 هیون جانگ پارک
سرپرست دفتر سامسونگ الکترونیک در تهران هیون جانگ پارک از فوریه سال ۲۰۰۹ میلادی به عنوان سرپرست دفتر سامسونگ الکترونیک در تهران منصوب شد.وی متصدی نظارت بر فعالیتهای فروش و بازاریابی محصولات خانگی، صوتی و تصویری، IT و گوشهیای تلفن همراه سامسونگ در ایران است. از برنامه های اصلی آقای هیون جانگ پارک در زمان تصدی گسترش تجارت محصولات سامسونگ در ایران در هر چهار گروه خانگی، صوتی و تصویری، IT  و گوشهیای تلفن همراه است، ابقاء برند سامسونگ در رتبه نخست سهم بازار تلوزیونهای LCD ،یخچال فریزرهای ساید بای ساید ومانیتورهای LCD را میتوان از جمله موفقیت های وی دانست.
آقای پارک از زمان آغاز به کار در کمپانی سامسونگ الکترونیک یعنی سال ۱۹۸۶ تا کنون عهده دار پست های مختلفی در این کمپانی بوده است، وی پیش از این ریاست واحد فروش پرینترهای سامسونگ در منطقهء خاور میانه را بر عهده داشته است. هیون جانگ پارک تحصیلاتش را در مقطع لیسانس و در دانشگاه ملی Kyung Book کره جنوبی به پایان رسانده است.

مهندس حسین میر صادقی

مدیر عامل کارخانجات تولید لوازم خانگی سامسونگ در ایران

اهداف شرکت سامسونگ

شرکت سامسونگ در وب سایت خود می نویسد ؛ الهام بخشی به جهان و خلق آینده بزرگ ترین هدف ما است . شاید بر همین اساس نیز باشد که چشم‌انداز سال ۲۰۲۰ این شرکت «الهام بخشیدن به جهان، خلق آینده». این شرکت در بخشی دیگر از توضیحات وبسایت خود به این موضوع اشاره کرده که؛ “با بکارگیری فناوری‌ها و محصولات نوآورانه، چشم‌انداز سال ۲۰۲۰ ما در قلب تعهد ماست نسبت به اینکه جهانی بهتر و توأم با تجارب دیجیتالی پربارتر را ایجاد کنیم.
اهداف-سامسونگ
هدف از این چشم‌انداز تبدیل شدن به یک برند محبوب، یک شرکت خالق نوآوری و یک شرکت مورد تحسین مردم است. در این راستا، ما تلاش‌هایمان را وقف خلاقیت و نوآوری، ارزش‌های مشترک بین ما و شرکا، و نیز افراد بزرگ خود می‌کنیم.
ما به واسطه شور و اشتیاقی که نسبت به نوآوری و عملکرد بهینه داریم، بهترین محصولات و خدمات را به جهان عرضه نموده‌ایم.
ما مشتاق کاوش در زمینه‌های جدید کسب و کار مثل مراقبت‌های بهداشتی و قطعات الکترونیکی خودرو هستیم و مسیر خود را در طول تاریخ نوآوری تداوم می‌بخشیم. گروه سامسونگ الکترونیکز با اشتیاق تمام با چالش‌ها و فرصت‌های نو مواجه می‌شود.
شرکت سامسونگ متعهد به رعایت قوانین و مقررات محلی و نیز اجرای منشور اخلاقی جهانی و سختگیرانه‌ای برای کلیه کارمندان خود است . این شرکت معتقد است مدیریت اخلاقی نه تنها ابزاری برای واکنش به تغییرات سریع در محیط کسب و کار جهانی است، بلکه به عنوان وسیله‌ای برای ایجاد اعتماد در ذینفعان مختلف خود، از جمله مشتریان، سهامداران، کارمندان، شرکای تجاری و جوامع محلی نیز ماست . شرکت سامسونگ با هدف تبدیل شدن به یکی از پایبندترین شرکت‌های جهان به اصول اخلاقی، همچنان به آموزش و پرورش کارمندان خود ادامه می‌دهد و دستگاه‌های نظارتی را روی کار می‌آورد، ضمن اینکه مدیریت شرکتی عادلانه و شفافی را نیز در پیش می‌گیرد.

اهداف بر مبنای منابع انسانی و فناوری

 • گسترش‌دهی منابع انسانی و برتری فنی با اصول مدیریتی
 • افزایش اثر هم‌افزایی کل دستگاه مدیریتی از طریق منابع انسانی و فناوری‌ها
 • هدف‌های درون‌سازمانی
 • بر مبنای منابع انسانی و فناوری
 • تولید بهترین محصولات و خدمات
 • تولید محصولات و خدماتی که رضایت کامل مشتریان را حاصل کند
 • حفظ جایگاه اول در جهان در همان خط کسب و کار

 

هدف برای کمک به بهبود جامعه

 • ایفای نقش در منافع مشترک و ایجاد زندگی پربار
 • انجام بیانیه‌ی مأموریت با یکی از اعضای جامعه

 

محصولات شرکت سامسونگ

اگرچه بسیاری از ما سامسونگ را به واسطه موبایل های هوشمندش می شناسیم اما این شرکت به جز موبایل کالاها و خدمات متعدد دیگری را به کاربران ارائه می دهد.خوشبختانه اغلب محصولات سامسونگ به لحاظ وارداتی مشکلی ندارد و در بازار ایران به راحتی یافت می شوند.در این بخش مروری کوتاه داریم بر برخی از مهم ترین تولیدات این شرکت کره ای :

موبایل ها

موبایل-سامسونگ
همانطور که اشاره شد، موبایل ها را می توان جزو مهم ترین محصولات شرکت سامسونگ دانست. محصولاتی که جزو محبوب ترین های این شرکت هستند.اما بین موبایل های این روزهای سامسونگ می توان به سری اس به عنوان پرطرفدارترین موبایل ها اشاره کرد.
تعدادی از مهم ترین  سری موبایل های این شرک شامل این موارد است :

 • گلکسی سری A

مهم ترین ویژگی های این سری را می توان شامل ضد آب بودن، ۲ سیم کارته بودن، حسگر اثر انگشت، بلندگوهای کناری، دوربین های هوشمند و قبلیت شارژ سریع دانست.
تعدادی از مدل های محبوب سری  شامل مدل A7 با ابعاد ۵.۷ اینچ، گلکسی A5 در اندازه‌ ۵.۲ اینچی و گلکسی A3 در ابعاد ۴.۷ اینچ است.

 • گلکسی سری J

مهم ترین ویژگی سری J  قیمت مناسب است . خانواده گلکسی J سامسونگ در چند سال اخیر با گوشی‌های باکیفیت و خوش‌قیمت خود همواره مورد توجه کاربران و علاقه‌مندان قرار گرفته‌اند. این سری از گوشی‌های سامسونگ توانسته‌اند با عرضه قابلیت‌های پیشرفته و مورد علاقه کاربران در قامت هوشمندهایی زیبا، ارزنده و کاربردی ظاهر شوند.
جدیدترین نسخه‌های سری J در سه شکل و مدل متنوع و مختلف عرضه شده‌اند. بلند قامت‌ترین عضو سری جی با نام J7 Pro و در ۵.۵ اینچ طراحی شده، عضو میانی این خانواده همچنان گلکسی J5 Pro است که با نمایشگری ۵.۲ اینچی و بدنه‌ای از جنس شیشه و فلز روانه بازارهای جهانی شده است. سامسونگ همچنین کوچکترین عضو مدل‌های جدید ۲۰۱۷ را با نام گلکسی J3 Pro و با نمایشگری ۵ اینچی تولید کرده است.

 • گلکسی سری S

مهم ترین ویژگی که باعث شهرت سریع سری  S  شد، قدرت دوربین سلفی این محصول و کیفیت بالای آن بین دوربین های مشابه اندرویدی بود.
برای مثال ویژگی‌های مبتکرانه گوشی‌های Galaxy S9 و +S9 را که تجربه شما از دنیا را تغییر می‌دهند. و ویژگی های متعددی مثل هوش مصنوعی بالا را شامل می شوند.

 • گلکسی سری C

گلکسی سری  C  بیش از  هر چیز بر وضعیت حافظه و قدرت پرد ازنده  تاکید داشته و دارد. مدل های C7  و C5  این گوشی نسبت به دیگر مدل ها پر فروش تر هستند.

 • گلکسی نوت

گلکسی های نوت را نیز می توان جزو محبوب ترین مدل هایی دانست که بین کاربران خوش سلیقه انتخاب می شود. از بین مدل های نوت می توان به گلکسی نوت ۸، گلکسی نوت ۵، گلکسی نوت اج را می توان از محبوب ترین مدل ها دانست .

تبلت ها

تبلت های شرکت سامسونگ با شعار قدرتمند، شفاف هوشمند، جزو محبوب ترین محصولات این شرکت هستند.گلکسی تبS3 ، گلکسی بوک ۱۲ اینچی و گلکسی بوک ۱۰.۶ از محبوب ترین مدل های این شرکت هستند.
تبلت سامسونگ

 گجت های پوشیدنی

شرکت سامسونگ نیز مثل بسیاری از شرکت های مطرح دیگر در حوزه فناوری دارای گجت های پوشیدنی است که در این میان محصولاتی مثل سیستم های  واقعیت مجازی و ساعت Gear S3 محبوب تر هستند.
ساعت هوشمند-سامسونگ

لوازم جانبی

شرکت سامسونگ لوازم جانبی متعددی مثل کاور را نیز در اختیار کاربران قرار می دهد.
 
لوازم-جانبی-سامسونگ

برنامه های موبایلی

برنامه های موبایلی مشهور این شرکت شامل bixby ، Samsung dex  ، Samsung things  ، Samsung health  ، smart switc  می شود .

لوازم خانگی

لوازم خانگی برند سامسونگ بسیار متنوع است. تلویزیون های این شرکت با سری های متنوع و مختلف انتخاب های کاربران را گسترده کرده اند برای مثال تلویزیون های ۴k، تلویزون های سری ۷ و …
لوازم خانگی-سامسونگ
از دیگر لوازم خانگی  این شرکت می توان به سیستم های صوتی و تصویری شامل ساندبار، بلندگوی بیسیم و سینمای خانگی اشاره کرد.
یخچال ها از دیگر محصولات جذاب این شرکت هستند که بالغ بر ۵۰ مدل را شامل می شوند. جذاب ترین یخچال های این شرکت شامل ساید بای سایدهای ، درب فرانسوی ها و فریزر پایین ها می شوند.
اجاق های مایکروویو ، ابزارهای پخت و پز، ماشین لباسشویی ها، جارو برقی ها و سیستم های تهویه هوا نیز از دیگر محصولات جذاب این شرکت هستند.

مانیتورها و چاپگرها

در کنار همه این ها سامسونگ مانیتور و نمایشگر نیز تولید می کند.مانیتورهای منحنی و ال ای دی این شرکت را می توان محبوب ترین های سامسونگ دانست.
مانیتور-سامسونگ

دستاوردها

 • سری ای

یکی از مهم ترین دستاوردهای شرکت سامسونگ رونمایی از گوشی های سری ای گلکسی مانند ای ۳، ای ۵ و ای ۷ در ابتدای سال ۲۰۱۷،بود  تحولی بزرگ را در گوشی های میان رده به پا کرد. این گوشی های گلکسی با طرح گلس پرمیوم و مقاومت در برابر نفوذ آب و گرد و غبار، طرفداران زیادی در سراسر دنیا پیدا کردند.

 • گلکسی اس ۸

این غو ل  سرشناس  کره ای با رونمایی از گلکسی اس ۸ به عنوان جدید ترین گوشی سری اس در سال ۲۰۱۷ نیز مفهومی کاملا جدید را وارد گوشی های سامسونگ کرد. صفحه نمایش گسترده و منحنی به همراه طراحی بدون لبه به عنوان ویژگی هایی کاملا جدید برای این گوشی های اندروید تلقی میشدند. استقبال از این گوشی گلکسی به اندازه ای بود که سامسونگ در ماه اول پس از رونمایی بیش از ۵ میلیون و در مدت کمتر از چهار ماه نیز حدود ۲۰ میلیون گوشی گلکسی اس ۸ را به فروش رساند.

 • گلکسی نوت ۸

گلکسی نوت ۸ نیز بزرگترین دستاورد سامسونگ در ماه آگوست بود. گلکسی نوت ۸، اولین گوشی گلکسی مجهز به دوربین dual در قسمت عقب بوده و در واقع به عنوان گران ترین گوشی سامسونگ تلقی میشد. ولی این قیمت بالا نتواست میزان تقاضا برای گوشی جدید و قدرتمند گلکسی را کاهش دهد و در عوض سبب تحکیم هر چه بیشتر جایگاه سامسونگ به عنوان اولین و برترین برند تولید کننده گوشی های اندروید شد.

 • تراشه ها

افزون بر بر محبوبیت بالای گوشی های سامسونگ در سال های اخیر سایر محصولات سامسونگ نظیر تراشه های DRAM و NAND نیز درآمد قابل توجهی را برای سامسونگ به همراه داشتند. سامسونگ تنها در فصل نخست سال توانست درآمدی معادل ۸.۸ میلیارد دلار به دست آورد که سودآورترین فصل برای سامسونگ تا به امروز بوده است. در سال ۲۰۱۸ نیز شاهد دستاوردهای بزرگ دیگری از سامسونگ خواهیم بود مانند گلکسی A8 پلاس و A8. هر چند این دو گوشی در ماه جاری به صورت رسمی معرفی شدند اما فروش آنها از ژانویه آغازمیشود.
در واقع گلکسی ای ۸ پلاس، جانشین گلکسی ای ۷ و گلکسی ای ۸ نیز جانشین گلکسی ای ۵ است. البته گوشی های گلکسی اس ۹ و اس ۹ پلاس، در سال ۲۰۱۸ از توجه فوق العاده ای برخوردار می شوند. ظاهرا این دو مدل گوشی گلکسی نیز شکل ارتقا یافته نسل های قبلی گوشی های سری اس هستند که به صفحه نمایش های ۵.۸ و ۶.۲ اینچی و سخت افزار قدرتمند تری مجهزند. در قسمت پشت مدل پلاس نیز از تنظیمات دوربین dual استفاده شده است. سامسونگ قصد دارد در گلکسی نوت۹ نیز از اسکن اثر انگشت در زیر صفحه نمایش استفاده کند.

 • حمایت از محیط زیست

 سامسونگ الکترونیکس در بیانیه‌ی سال ۱۹۹۲ خود پیرامون موضوع محیط زیست، پایه‌های مدیریت زیست‌محیطی را به عنوان فلسفه‌ای برای قرن ۲۱ بنا نهاد. افزون بر این ها این شرکت در وب سایت خود نوشته است: ما که فلسفه عدالت، فکر باز و مشارکت با سود دوجانبه را سرلوحه کارمان قرار داده‌ایم، زنجیره‌ی تأمین خود را با همکاری تقریباً ۲۵۰۰ تأمین‌کننده در سراسر جهان اداره می‌کنیم. ما به تمام تأمین‌کنندگان خود در پیروی از «منشور اخلاقی تأمین‌کننده Samsung» یاری می‌رسانیم و مطابق با مقررات محلی مرتبط و استانداردهای بین‌المللی عمل می‌کنیم. ما با کمک ارزیابی تأمین‌کنندگانمان، خطرات زنجیره‌ی تأمین را به لحاظ جنبه‌های پایداری، از جمله محیط‌زیست، حقوق بشر، مسائل مالی و موارد دیگر، مدیریت می‌کنیم. علاوه ‌بر این، ما به‌طور مداوم از تأمین‌کنندگان خود برای رشد و ایجاد مزیت رقابتی متقابل حمایت می‌کنیم.

 شکست ها

 • مشکل گلکسی نوت۷

شاید بزرگ ترین ناکامی برای سامسونگ را بتوان مشکل انفجار گوشی های گلکسی نوت ۷ دانست . مشکلی که باعث شد این شرکت به سبب ضعف در باتری خود در حوزه های مختلف مورد آسیب پذیری قرار گرفته و سقوط کند. فروش چندین میلیون دستگاه گلکسی نوت ۷ تنها در عرض چند روز، به‌واسطه محبوبیت و تبلیغات گسترده، باعث شد تا پس از وقوع مشکلات باتری، با توجه به تعداد زیادتر در بازار، این معضل بسیار پررنگ‌تر دیده شود و از سوی دیگر، کار حل مشکل را برای سازنده دشوارتر کند. شاید اگر به جای ۲.۵ میلیون گوشی فروخته شده تنها ۲۵۰ هزار عدد نوت ۷ خریداری شده بود، کار به این جاهای باریک نمی‌کشید.
از سوی دیگر سامسونگ کمی دیر اقدام کرد و سامسونگ زمانی تصمیم به فراخوان عمومی برای گوشی‌هایش گرفت که به اعتقاد بسیاری، دیگر دیر شده بود. بالای ۲ میلیون گوشی در دست کاربرانی در اقصی نقاط دنیا وجود داشت و به‌طور حتم دادن اطلاعیه برای چنین حجم گسترده‌ای، به این راحتی‌ها امکان پذیر نیست.

 • اتهامات حقوقی علیه مدیران سامسونگ

اتهامات حقوقی علیه مدیران سامسونگ، مشکل بزرگ دیگری بود که برای این شرکت جنجال آفرید . بر اساس گزارش های رسانه های رسمی رهبر سامسونگ و ۴ مدیر ارشد زیردست وی ازجمله مدیر استراتژی سامسونگ، گویی گی-سونگ و چانگ چونگ-کی نیزشده است.
کیس حقوقی مذکور باعث به زیرکشیده شدن همیشگی رئیس‌جمهور کره خانم پارک شده و مبلغ رشوه ۳۷ میلیون دلار به دوستان خانم پارک موارد غیرقابل‌گذشت در سیستم قضایی-سیاسی کره جنوب محسوب می‌شود. آنچه داستان را بغرنج کرده، تبانی مقامات دولتی و مدیران سامسونگ برای ادغام دو کمپانی بزرگ زیرمجموعه سامسونگ است که بخشی از این کمپانی سازنده نوت ۷ و گلکسی اس ۸ است که به‌زودی راهی بازار می‌شود. خانم پارک که در دسامبر گذشته استیضاح شد در هفته‌های آینده رسماً از مقام ریاست جمهوری کره جنوبی کنار گذاشته خواهد شد. مدیران سامسونگ پرداختی‌های غیرقانونی را تأیید کرده‌اند اما انکار کرده‌اند که این یک رشوه سیاسی بوده باشد. به‌هرحال بحران جدید مدیریتی، آینده سامسونگ الکترونیکس را به خطر انداخته است.

مراکز گارانتی سامسونگ در ایران

سامسونگ در ایران دفاتری مشخص دارد . اما مراکز گارانتی شامل موارد زیر است:

پارس سامتل

یکی از گارانتی‌های اصلی سامسونگ پارس سامتل است که به کاربران محصولات سامسونگ در ایران خدمات ارائه می‌کند. در سایت پارس سامتل می‌توانید خدمات این شرکت را مشاهده کنید. به‌عنوان مثال، در قسمت گارانتی می‌توانید از مشاوره متخصصان این شرکت بهره ببرید یا صحت گارانتی محصول خود را بررسی کنید و در صورت نیاز به تعمیرات هم می‌توانید روندش را دنبال و پیگیری کنید.
در صورتی که محصول سامسونگ را با کارت گارانتی پارس سامتل خریداری کنید، از خدمات زیر بهره‌مند می‌شوید:
ارائه ۱۸ ماه خدمات رایگان برای گوشی‌های سامسونگ طبق شرایط مندرج در کارت گارانتی
تعویض در صورت غیرقابل تعمیر بودن
شماره دفتر خدمات: ۲۴۵۳۸۰۰۰
آدرس: اتوبان مدرس، خیابان دستگردی (ظفر)، پلاک ۲۴۰

پارس مایکروتل

پارس مایکروتل نیز یکی از گارانتی‌های اصلی سامسونگ است که خدمات پس از فروش ارائه می‌کند. با استفاده از کارت گارانتی و عضو شدن در باشگاه مایکروتل می‌توانید از امکاناتی استفاده کنید که این شرکت در اختیارتان قرار می‌دهد.
در صورتی که محصول سامسونگ را با کارت گارانتی پارس مایکروتل خریداری کنید، از این خدمات بهره‌مند می‌شوید:
ارائه ۱۸ ماه گارانتی طلایی در قبال هرگونه خرابی گوشی در هنگام ساخت محصول. همچنین با عضویت در باشگاه مشتریان مایکروتل محصول خریداری‌شده از یک ماه گارانتی تعویض در برابر مشکلات ناشی از ساخت برخوردار می‌شود. البته تعویض گوشی تنها در یک ماه اول قابل استفاده است و پس از آن باطل می‌شود.
شماره تست صحت گارانتی: ۳۰۰۰۸۴۰۳۰
تلفن: ۰۲۱۲۳۲۳
آدرس: تهران، تقاطع سهروردی و مطهری، پلاک ۸۵

گروه هماهنگ

گروه هماهنگ نیز از جمله گارانتی‌های رسمی سامسونگ است که به مشتریان این برند خدمات پس از فروش ارائه می‌کند. این شرکت در کنار کارت گارانتی کارت جبران خسارت فیزیکی (بیمه) نیز دارد. این گواهی کاملا مجزا از گارانتی است و به پوشش مشکلاتی می‌پردازد که در گارانتی‌ها موجود نیست.
در صورتی که محصول سامسونگ را با کارت گارانتی گروه هماهنگ خریداری کنید، خدمات زیر در اختیارتان قرار می‌گیرد:
ارائه ۱۸ ماه گارانتی طلایی شامل تعمیر و تعویض گوشی مطابق با شرایط گارانتی به صورت رایگان
۱۲ ماه گواهی جبران خسارت فیزیکی کالا برای پوشش هرنوع آسیب فیزیکی غیرعمدی گوشی و تبلت‌های سامسونگ
تلفن و پیام کوتاه: ۰۲۱۸۱۰۲۸
آدرس: تهران، خیابان کریمخان زند، خیابان سپند، پلاک ۳۸

سهم بازار سامسونگ

بر اساس آخرین بررسی ها، هم بازار جهانی سامسونگ در فروش تلفن های هوشمند، در سال ۲۰۱۸ کاهش می یابد به عبارتی دقیق تر بر اساس ، بررسی های موسسه استراتژی انالیتیک،  انتظار می رود که سامسونگ در سال ۲۰۱۸ با کاهش سهم بازار مواجه شود.
به نطر می رسد موبایل های مدل ۲۰۱۷ سامسونگ  مانند گلکسی S8، سامسونگ گلکسی S8 پلاس و گلکسی نوت ۸ ، توانستند در سال جاری حدود ۲۰.۵ درصد سهم بازار جهانی گوشی های هوشمند را به خود اختصاص دهند. با توجه به افزایش تولیدکنندگان چینی، سهم بازار جهانی سامسونگ در سال آینده به ۱۹.۲ درصد کاهش خواهد یافت.
سامسونگ پیش از این با اپل، رقیب سر سخت اش باید مبارزه می کرد که به راحتی آیفون محبوب خود را با قیمتی بین ۹۹۹ دلار تا ۱۱۴۹ دلار به راحتی می فروشد و حالا این کمپانی نامدار باید با شرکت های بزرگ و تولیدکنندگان چینی،  که تلفن های ارزان قیمت را با کیفیت خوب به بازار عرضه می کنند رقابت کند.

افت سهم بازار به علت مشکل نوت ۷

البته فراموش نکنیم که ۲ سال پیش نیز گلکسی نوت ۷ دچار بحران انفجار شد و فاجعه به بار آورد. بنابراین می تواند انتظار داشت این شرکت برای سال های بعدی از طریق برنامه ریزی صحیح صلاحاتی ترتیب دهد . بر اساس تحلیل ها و برآوردهای انجام شده، انتظار آن می رود که در سال ۲۰۱۸، سامسونگ بتواند ۳۱۵ میلیون گوشی هوشمند را به بازار عرضه کند. ولی سهم بازار جهانی سامسونگ افت می کند.این تعداد گوشی، برابر با حدود  ۱۹.۲ درصد سهم بازار جهانی است. انتظار میرود که کمپانی اپل دومین شرکتی باشد که با عرضه  ۲۳۴ میلیون دستگاه آیفون به بازار، در مقام دوم در سهم جهانی بازار قرار خواهد گرفت.

نقاط قوت و ضعف سامسونگ

 • نقاط قوت

شکی نیست که برندسامسونگ حداقل در بازارهای هدف خود بسیار قوی عمل می کند. این شرکت به سبب تولیدات به روز و ارائه محصولاتی که دست کمی از نمونه های درجه یک اپل ندارند مدت هاست بین کاربران اغلب کشورهای جهان محبوب شده اند.
یکی از مهم ترین نقاط قوت سامسونگ، سختکوشی است. اعضای این برند همواره تلاش کرده اند در برابر بحران های مهمی مثل سقوط ارزش گلکسی نوت ۷ موفق عمل کنند. از سوی دیگر این شرکت به جایگاهی مطمئن بین برندهای معتبر آسیایی دست پیدا کرده است.
ارائه سری های موفق چهارگانه این شرکت در حوزه موبایل را می توان جزو نقاط اصلی موفقیتش دانست. سامسونگ نه فقط در حوزه موبایل بلکه در خصوص سایر محصولات نیز بسیار پر قدرت ظاهر شده است. حرکت رو به رشد سامسونگ در دوره های مختلف و معرفی تکنولوژی های جدید از علل اصلی محبوبیت برند سامسونگ در بین کاربران است .
برای مثال :سامسونگ بعد از معرفی گلکسی اس هر بار با معرفی آپشن های  مختلف و جدید بر روی گوشی های موبایل خود سعی کرده کاربران خود را شگفت زده کند ، از صفحه نمایش OLED ، فوکوس پیکسل دو گانه و صفحه نمایش خمیده تا صفحه نمایش بدون مرز ( از کران گذر …) و دوربین دوگانه نوت ۸ که به نوبه خود جز بهترین دوربین های عکاسی در نور کم به شمار می آید می توان به عنوان نمونه هایی از این تلاش ها نام برد.
تنوع قیمت ها و مقرون به صرفه بودن نیز از دیگر عواملی است که به فروش و محبوبیت بالای این محصول بسیار کمک می کند. حضور سامسونگ در انواع مراسم مهم مثل المپیک و …را نیز می توان از دیگر نقاط قوت این شرکت دانست.

 • نقاط ضعف

از نقاط ضعف اصلی و پاشنه آشیل های سامسونگ می توانو به شتابزدگی در رقابت اشاره کرد. گویی برای  مدیران سامسونگ تفاوتی ندارد که کیفیت را فدای کمیت کنند.آن ها تا حدی در فرایند ارائه سریع محصولات غرق شده اند که حتی گاهش در این زمینه مشکل می آفرینند(مشکل نوت۷ ) .
عمده این رقابت با شرکت اپل است تا جایی که گاهی شرکت سامسونگ متهم به تقلید شده است.درکل این شرکت بارها به ضعف خود در این حوزه پی برده و از این موضوع آسیب دیده است. فارغ از این موضوع شاید تلاش بیش از حد برای رقابت را بتوان یک تیغ دو لبه دانست که گاهی به سامسون کمک کرده و گاهی ضربه پذیرش کرده.
غرق شدن در برخی از روابط سیاسی مانند وقایع اخیر در خصوص مدیر این شرکت و برخی لابی های سیاسی را می توان از دیگر نقاط ضعف شرکت سامسونگ دانست.
 

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها