Web3 مرز جدید مالکیت داده‌های شخصی

Web3 در حال معرفی یک الگوی جدید از مالکیت داده است، الگویی که در آن ما مالک داده‌های شخصی‌مان هستیم و تعیین می‌کنیم چه کسی به آن دسترسی داشته باشد و چگونه از آن استفاده شود.

به گزارش کالاسودا و به نقل از venturebeat، طبق برآوردها ارزش اقتصاد داده در بریتانیا و اتحادیه اروپا در سال 2020 حدود 440 میلیارد دلار بوده و تخمین می زند که تا سه سال آینده به 1 تریلیون دلار برسد. اما چگونه مرزهای اقتصاد داده را تعریف می‌کنید؟

بازنگری در حفظ حریم خصوصی داده‌های شخصی

با توجه به نحوه تکامل این مدل، ایده حفظ حریم خصوصی داده‌ها خنده دار است. وقتی جزئیات خود را در یک فرم آنلاین وارد می‌کنیم، نمی‌دانیم که آن داده‌ها به کجا می‌رود. وقتی روی شرایط و ضوابط یا کوکی کلیک می‌کنیم؛ مشخص نیست اطلاعاتمان در دسترس چه کسانی قرار می‌گیرد.

Web3 روشی متفاوت برای مدیریت داده‌ها معرفی می‌کند، راهی که می‌تواند به طور مؤثر چالش‌های مدل فعلی Web2 را برطرف کند.

برنامه‌های Web3 مبتنی بر زنجیره‌های بلوکی هستند و تعاملات همتا به همتا را امکان پذیر می‌کنند که توسط یک شبکه غیرمتمرکز تأیید می‌شود. از یک طرف تراکنش‌های بلاک چین برای همه شفاف است. علاوه بر این در بلاک چین مجاز به استفاده از نام مستعار هستند؛ زیرا نام ها با آدرس کیف پول مرتبط نیستند.

قابلیت‌های همتا به همتای بلاک چین و برنامه‌های کاربردی Web3 یک تغییر اساسی برای مدل داده Web2 است. به عنوان مثال، اکوسیستم DeFi به کاربران این امکان را می‌دهد که از قرض دادن رمزارز خود، سود کسب کنند. تراکنش‌ها در بلاک چین قابل مشاهده هستند و می‌توان آن‌ها را در مجموع تجزیه و تحلیل کرد.

در حالی که Web3 به ساده‌سازی مدل داده‌های Web2 کمک می‌کند؛ هنوز کارهای زیادی برای انجام دادن وجود دارد.

سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌های Web3 با 2400 درصد افزایش به 500 میلیون دلار در سال 2021 رسید که نشان‌دهنده آینده درخشان آن است، اما متاسفانه این فضا هنوز به تکامل نرسیده است.

امنیت یک مشکل آن است. ارزهای دیجیتال، NFT یا داده‌های شخصی می‌تواند به سرقت رود. به این ترتیب، هکرها و کلاهبرداران در هر جایی که کاربران Web3 جمع می‌شوند و در پلتفرم‌هایی مانند توییتر، تلگرام و Discord به کلاهبرداری می‌پردازند.

تجربه کاربری یک مشکل دیگر است. اتریوم محبوب‌ترین پلتفرم بلاک چین عمومی است، اما هزینه‌های انجام یک تراکنش بالاست که آن را برای تراکنش‌های کم ارزش مناسب نمی‌کند و رابط‌های کاربری کم‌تر هستند.

Web3 می‌تواند بسیاری از مشکلات Web2 را حل کند؛ اگر مبتکران Web3 بتوانند یک محیط امن با حریم خصوصی و امنیت ایجاد کنند. با این کار الگوی جدیدی ایجاد خواهد شد که در آن کاربران و جمع‌آوری کنندگان داده هر دو از داده‌ها سود می‌برند اما کاربران داده ها را کنترل می‌کنند.

 

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها