Wi-Fi 6 و 5G: کدام یک برای کسب‌وکار شما مناسب‌تر است؟

0
147
Wi-Fi 6 و 5G: کدام یک برای کسب‌وکار شما مناسب‌تر است؟

سال ۲۰۱۹ با معرفی و به‌کارگیری Wi-Fi 6 و 5G در سراسر جهان، سال مهمی در زمینه اتصال بی‌سیم و اینترنت اشیاء (IoT) بود. در دنیایی که دسترسی به اینترنت و داده‌ها برای هر کسب‌وکاری به یک ضرورت تبدیل شده است؛ سرعت فوق‌العاده اینترنت و کارایی بالای پهنای باندی که این فناوری‌ها ارائه می‌دهند؛ مسئله بسیار مهمی است. شما باید درباره این استانداردهای جدید اطلاعات به دست بیاورید و آن‌ها را در کسب‌وکار خود به کار بگیرید.

مزایای Wi-Fi 6 برای کسب‌وکارها

نسخه جدید وایفای با نام وایفای 6 که از آن به‌عنوان 802.11ax نام برده می‌شود در مقایسه با سایر نسخه‌های پیشین سرعت بیشتری را ارائه می‌دهد. نسخه‌های قبلی وایفای با نام Wi-Fi 4 (802.11n) و Wi-Fi 5 (802.11ac) در سال‌های پیش ارائه شده‌اند.

بهترین مزیت Wi-Fi 6 این است که در مقایسه با Wi-Fi 5 در مناطق پرترافیک عملکرد بی‌سیم چهار برابر بهتر دارد؛ سرعت آن نسبت به نسخه قبلی 30 درصد بیشتر و قادر است تا ده گیگابایت در ثانیه را انتقال دهد. این فناوری برای همه افراد و مشاغل سودمند خواهد بود؛ زیرا امروزه اینترنت اشیا در خانه و مشاغل به کار گرفته می‌شود و شما در محل زندگی و کارتان دستگاه‌های زیادی دارید که باید به Wi-Fi وصل شوند. وایفای 6 مداخلات بی‌سیم در بین این دستگاه‌ها را کاهش می‌دهد و همچنین با فرکانس‌های استاندارد فعلی (با استفاده از 2.4 گیگاهرتز و 5 گیگاهرتز) و باندهای آینده (1 گیگاهرتز و 6 گیگاهرتز) سازگار خواهد بود.

بنابراین اگر در خانه و محل کارتان دستگاه‌های مختلفی دارید که می‌خواهید آن‌ها را باهم به یک شبکه واحد وصل کنید؛ بهتر است از Wi-Fi 6 استفاده کنید. Wi-Fi 6 می‌تواند پهنای باند را به زیر کانال‌های باریک‌تر تقسیم کند. درواقع قادر است نقطه عطف بیشتر برای مشتریان و نقاط دسترسی بهتری در ارتباطات ایجاد کرده و از دستگاه‌های اضافی موجود در هر شبکه نیز پشتیبانی کند.

مزایای Wi-Fi 6 برای کسب‌وکارها

قابلیت MU-MIMO

علاوه بر این قابلیت MU-MIMO (چند کاربره/Multi-User، ورودی چندگانه/Multiple Input، خروجی چندگانه/Multiple Output) با معرفی Wi-Fi 6 به روز می‌شود. MU-MIMO به مودم وای فای این امکان را می‌دهد که چند دستگاه به صورت هم‌زمان با آن ارتباط داشته باشد. درواقع MU-MIMO مدت‌زمان انتظار هر دستگاه برای سیگنال را کاهش داده و سرعت شبکه شمارا افزایش می‌دهد.

این فن‌آوری جدید باعث می‌شود خانه‌ها و مشاغل به صورت هم‌زمان با استفاده از انرژی کمتری، دستگاه‌های بیشتری را به شبکه وصل کنند. این امر بسیار اهمیت دارد زیرا کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند تا سال 2020 نزدیک به 31 میلیارد دستگاه IoT نصب‌شده در سراسر جهان خواهیم داشت.

قابلیت MU-MIMO

5G چیست؟

5G نسل پنجم شبکه تلفن همراه است که جایگزین 4G LTE خواهد شد. 5G با استفاده از فرکانس‌های داده‌های تلفن همراه موجود و اضافه کردن باندهای فرکانس بالاتر که اخیراً در دسترس است؛ داده‌های را با سرعت بیشتری انتقال داده و یک جایگزین مناسب برای پهن باند خط ثابت است.

از لحاظ تاریخی، شبکه‌های سلولی (شبکه مخابراتی بی‌سیم که ناحیه تحت پوشش آن به سلول تقسیم شده است) برای تأمین پوشش صوتی و داده در مناطق بزرگ استفاده می‌شدند. اتصالات سلولی 5G به‌طور قابل‌توجهی سریع‌تر و در دسترس تر هستند. جدای از سرعت سریع‌تر، 5G پهنای باند و ظرفیت بسیار بیشتری را به شبکه‌ها ارائه می‌دهد. شبکه‌های تلفن همراه مناطق بزرگ‌تری را پوشش می‌دهند؛ درحالی‌که WiFi دستگاه‌ها را در مقیاس کوچک‌تر اداره می‌کند.

5G چیست؟

بیشتر بخوانید: ایران در نزدیکی 5G

WiFi 6 و 5G نحوه استفاده ما از دستگاه‌های IoT را دگرگون می‌کنند.

علاوه بر سرعت بیشتر این دو فناوری، هر دو 5G و WiFi 6 باعث افزایش قدرت سیگنال در مناطق پرترافیک شهری می‌شوند. علاوه بر این و از دید تجاری از سرعت و پهنای باند شبکه‌های WiFi 6 می‌توان برای ارائه سریع‌تر وای فای مهمان برای مشتریان استفاده کرد. بهره‌وری از فن‌آوری جدید می‌تواند به‌طور بالقوه هزینه‌ها را برای شبکه‌ها و دستگاه‌ها کاهش دهد و حتی مشاغل کوچک نیز قادر به استفاده از این فناوری‌های جدید هستند.

نکته اصلی این است که به‌جای اینکه بین این دو فناوری یکی را انتخاب کنیم؛ بهتر است که 5G و Wi-Fi 6 باهم برای اجرای این برنامه بزرگ همکاری کنند. هیچ انتخاب بهتری در این مقایسه وجود ندارد. هردوی این فناوری‌های جدید به دلیل نقاط قوت و منحصربه‌فرد خود در صنایع مختلف به‌گونه‌ای تکمیل‌کننده هم هستند. 5G سرعت و تحرک را به ارمغان می‌آورد، درحالی‌که Wi-Fi 6 می‌تواند دسترسی سنتی به شبکه محلی را فراهم کند. 5G همراه با Wi-Fi 6 می‌تواند شیوه زندگی و کار ما را تغییر دهد.

WiFi 6 و 5G نحوه استفاده ما از دستگاه‌های IoT را دگرگون می‌کنند.

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها