قدرت سخت‌افزاری ایکس‌باکس سری ایکس‌ چند برابر قدرتِ کنسول قبلی است

0
366

یکی از بزرگترین نمایش ها و معرفی‌ها در رویداد گیم اواردز 2019، رونمایی از ظاهر و نام نهایی و اصلی کنسول نسل بعدی شرکت مایکروسافت بود. همچنین قدرتِ سخت افزاری این کنسول نسل جدید آن قدر هیجان انگیز است که می‌توان آن را بار ها و بارها با قدرتِ کنسول های قبلی مقایسه کرد. برای دریافت اطلاعات بیشتر با کالاسودا همراه باشید.

کنسول نسل بعدی مایکروسافت که ایکس‌باکس سری ایکس (Xbox Series X) نام گذاری شده، ظاهر متفاوت و البته قدرت سخت افزاری جالب توجه و فوق‌العاده‌ای دارد. مایکروسافت پیش از معرفی رسمی این کنسول نیز اعلام کرده بود که قصد دارد بهترین و تاثیر گذارترین سخت افزار و سیستم را در نسل آینده تشکیل دهد که قدرت بسیاری به بازی‌‌سازان و البته بازی‌بازان بدهد.

رئیس بخش ایکس‌باکسِ شرکت مایکروسافت، آقای فیل اسپنسر به تازگی در مورد توان و قدرت سخت افزاری کنسول ایکس‌باکس سری ایکس‌، توضیحات جالبی را ارایه کرده است. طبق گفته‌های فیل اسپنسر، قدرت سخت‌افزاری ایکس‌باکس سری ایکس‌ چند برابر قدرتِ کنسول های قبلی، یعنی ایکس‌باکس وان و ایکس‌باکس وان ایکس است. به طور دقیق تر، او اشاره کرده که پردازنده گرافیکی یا GPU کنسول ایکس‌باکس سری ایکس، 8 برابرِ کنسول ایکس‌باکس وان و 2 برابر کنسول ایکس‌باکس وان ایکس، قدرتمند تر و سریع تر است. علاوه بر این، اسپنسر اشاره می‌کند که پردازنده مرکزی یا CPU کنسول جدید نیز 4 برابر از پردازنده ایکس‌باکس وان، قدرت و سرعت بیشتر و بالاتری دارد.

البته همه چیز را نمی‌توان تا این حد ساده و با اعداد معمولی نشان داد. طبق اطلاعات منتشر شده، نوع حافظه کنسول ایکس‌باکس سری ایکس، از نوع GDDR6 خواهد بود که سرعت بالایی دارد و با بیشتر شدن پنهای باند، همه نیازهای سخت افزاری و پردازشی را فراهم می‌سازد. علاوه بر این‌ها، کاهش قابل توجه در تاخیرِ ورودی ها و خروجی ها (I/O) نیز از مزیت‌های حافظه جدید است که 40 برابر سریع تر شده است. در کنار تمام این موارد، وجود یک درایو SSD را نیز در نظر بگیرید که با ساختار نوین NVMe تعبیه شده که نه تنها توانایی بسیار زیادی به توسعه دهندگان و سازندگان بازی های ویدیویی می‌دهد، بلکه صفحات بارگذاری را به طور کلی از بین می‌برد.

اسپنسر صحبت‌های خود را جمله زیر تمام می‌کند تا قدرت سخت افزاری کنسول نسل بعدی، یا ایکس‌باکس سری ایکس را به همه ثابت کند:

هدف ما همیشه ساختن قدرتمندترین کنسولی بوده که می‌‌توانستیم خلق کنیم و من فکر می‌کنم به هدف خود رسیده‌ایم. ما پیشتاز بودن در زمینه قدرت و عملکرد را دوست داریم و من فکر می‌کنم دوباره به رسیدن به این دستاورد می‌رسیم.

کنسول ایکس‌باکس سری ایکس‌ در تعطیلات آخر سال 2020 به صورت رسمی منتشر خواهد شد تا نسل نهم کنسول ها را آغاز نماید.

نظر شما در مورد کنسول ایکس‌باکس سری ایکس‌ و توان سخت افزاری و پردازشی این کنسول چیست؟

منبع: کالاسودا

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها