رفع مشکل روشن نشدن چراغ اینترنت مودم

رفع مشکل روشن نشدن چراغ اینترنت مودم

چراغ اینترنت مودم با توجه به نوع برند مودمی که از آن استفاده می کنید می تواند به رنگ های مختلفی مانند آبی یا سبز در هنگام فعال بودن درآید. هنگامی که رنگ چراغ اینترنت سبز و روشن باشد، نشان دهنده وجود دیتا روی خط و اتصال به اینترنت است. اما هنگامی که این چراغ روشن نمی شود یا رنگ آن قرمز است، چه کاری باید انجام داد؟

دلایل روشن نشدن چراغ اینترنت

ممکن است عوامل مختلفی مانند قطعی کابل و سیم تلفن، نویز های روی خط ، خوردگی سرپیچ های پریز و غیره باعث قطع و وصل شدن اینترنت ، خاموش و روشن نشدن چراغ اینترنت مودم ADSL شوند.

دلایل روشن نشدن چراغ اینترنت

مشکل قطعی کابل و بررسی سیم ها

برای اینکه بفهمید مشکل از کدام قسمت ایجاد شده است، ابتدا نیاز است که ابتدا دستی به سیم های اتصال مودم بکشید، کابل ها را خارج کرده و دوباره متصل کنید. ممکن است قطعی از کابل ها باشد. اگر قسمتی از کابل خمیده یا پوسیده شده سعی کنید آن را با کابل های سالم جایگزین کنید.

لازم است بدانید که یک کابل معمولی تلفن، مستقیماً از پریز تلفن به خروجی مودم با برچسب ADSL یا پورت  LINE (این اسم با توجه به مودم‌ های مختلف متفاوت است) می ‌رود، که در بیشتر مودم ‌ها این خروجی سبز رنگ است. بهتر است برای عیب یابی اینترنت خود، کامپیوتر را مستقیماً به مودم متصل کنید. این موضوع به رفع ایرادات اتصال وایرلس کمک می‌کند.

مشکل قطعی کابل و بررسی سیم ها

راه اندازی اشتباه اسپلیتر

گاهی اوقات مشکل روشن نشدن چراغ مودم می تواند ناشی از راه اندازی اشتباه فیلترهایی مانند اسپلیتر باشد. البته این موضوع بیشتر در مورد مودم های قدیمی صحت دارد که از تجهیزات اضافی مانند اسپلیتر استفاده می کردند. اما مودم های جدیدتر خودشان دارای اسپلیتر بوده و نیاز نیست که بین تلفن و مودم یک مانع مانند اسپلیتر قرار دهید. اسپلیترها می توانند مانع دسترسی داده به سیگنال شده و ارتباط اینترنتی را قطع کنند. بنابراین کابل متصل به تلفن را مستقیم به پورت DSL وصل کنید تا این مشکل برطرف شود.

راه اندازی اشتباه اسپلیتر

مشکلات مربوط به کانکشن

هنگامی که مشکل مربوط به کانکشن وجود دارد بهتر است از رویکرد زیر پیروی کنید.

  • در بخش Control Panel\Network and Internet\Network Connections روی کانکشن راست کلیک و properties کلیک کنید.
  • در بخش ipv4 آی پی رو 192.168.1.10 بزارید، کانکشن رو غیرفعال و دوباره فعال کنید.
  • اکنون با همان آی پی قبلی مثلا 192.168.1.1 وارد تنظیمات بشید. چک کنید اگر مشکلی از این قسمت نبود، سیم تلفن رو از ورودی خونه تا اسپلیتر و کابل شبکه و … را بررسی کنید. در این حالت اگر مشکل از سیم هم نباشد نیاز است که با بخش پشتیبانی مودم و خط خود تماس بگیرید.

مشکلات مربوط به کانکشن

روش های عیب یابی خط تلفن اینترنت

اگر چراغ ADSL روشن می شود ولی به اینترنت دسترسی ندارید ممکن است اشتراک شما تمام شده باشد. سرویس دهنده های اینترنت خط شما را تا چندین روز پس از اتمام اشتراک یا حجم مصرفی، باز هم فعال نگه می دارند.  پس حتما این موضوع را با شرکت ارائه دهنده سرویس اینترنت خود چک کنید.

اگر مشکل از این مسئله هم نیست و شما اشتراک دارید، بهتر است به عیب یابی خط تلفن اینترنت 4G یا … خود بپردازید. همچنین بررسی کنید که خود مودم نسوخته باشد. می توانید از یک مودم کمکی دیگر کمک بگیرید و آن را روی خط خود امتحان کنید. اگر چراغ روشن شد و به اینترنت وصل شد نشان می دهد که مشکلی در خط تلفن شما وجود ندارد و مودم را باید تعوض کنید.

روش های عیب یابی خط تلفن اینترنت

خطا در هنگام تعویض مودم

یک نکته مهم که در این مرحله وجود دارد این است که اگه شما مودم ADSL خود را تعویض کرده اید توجه داشته باشید که برخی از ISP ها شناسه سخت افزاری مودم قبلی شما را به عنوان تنها مودم معتبر برای استفاده از سرویس شما، قفل می کنند. یعنی با تعویض مودم، شما به هیچ وجه امکان اتصال به اینترنت را نخواهید داشت.

این مورد را با ISP بررسی کرده و در صورت فعال بودن این حالت، مودم جدید را از خط تلفن جدا و سپس از ISP بخواهید تا خط شما را ریست کند. پس از آن مودم جدید را به خط متصل کنید. قفل کردن آدرس سخت افزاری مودم ها یک امکان امنیتی برای جلوگیری از سوء استفاده از اشتراک شماست ولی ممکن است این مشکل را ایجاد نماید.

خطا در هنگام تعویض مودم

عضویت
مطلع شدن از
guest
5 Comments
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها
حمید
حمید
3 سال پیش

تلفن خانه ما مشکل شاید نویز داشته باشد قبلاً روش هایی را می خواندم ولی در نهایت بعضی مواقع صبر می کردم تا چراغ های مودم کامل شود ولی بالاخره روشی به ذهنم زد که حد اقل برای خودم جواب داده و ساده هم هست وقتی که یکی دوتا چراغ ها خاموش شد و این مشکل پیش آمد ، ابتدا دکمه بلندگو را فشار دهید و رها نکنید در این حال گوشی را بردارید و صبر کنید تا چراغ های مودم همه روشن شوند بعد از وصل اینترنت رها کنید و گوشی را هم روی تلفن بگذارید همین.

افسانه
افسانه
2 سال پیش
Reply to  حمید

آقا حمید خیلی خوب بود مال منم همینجوری درست شد…:)))

متین
متین
2 سال پیش

وای فای من به خونه وصل نمیشه وای فای دیگه امتحان کردم میشه ولی مال خودم نمیشه میشه بگید مشکل کجاست همه چیز رو انجام دادم ولی نمیشه می گه بدون اینترنت وصل شد

Amirhossein
Amirhossein
2 سال پیش
Reply to  متین

حجم رو هم چک کن

ha3an
ha3an
1 سال پیش

سلام من دوتا مودم دارم یکی Tplink TD-W9960 که تازه خریدم اون یکی دیگه TD-8811
من الان یک مشکل بزرگ دارم من روی TD-8811 انترنت دارم ولی کابلهای همون مودم رو به Tplink TD-W9960 وصل میکنم انترنت ندارم مشکلش چیه تنظیماتشم انجام دادم 
من روی این مدل Tplink TD-W9960 تا دیروز نت داشتم راحت کار میکرد ولی امرود قطع شد دیگه انترنت نمیشه استفاده کرد چراغ سومی از چپ که میشه وسط خاموشه
ولی مودم TD-8811 رو وصل میکنم انترنت کار میکنه
مشکلش چیه