GPS چطور کار می کند؟ بررسی همه جانبه این تکنولوژی کاربردی

GPS چطور کار می کند؟ بررسی همه جانبه این تکنولوژی کاربردی

با وجود اینکه مدت زمان زیادی از حضور GPS در جهان نمی گذرد با این وجود بسیاری از فعالیت های مردم مانند رانندگی به این فناوری وابستگی بسیاری دارد، این فناوری به نوعی توانسته خود را در زندگی هوشمند این روزها قرار دهد که می توان از GPS به عنوان رکن جدایی ناپذیر زندگی این روزها مردم سراسر جهان در نظر گرفت. حال قصد داریم به بررسی این موضوع بپردازیم که GPS چطور کار می کند.

امروزه تمام کاربران و علاقه مندان دنیای تکنولوژی از این فناوری روی گوشی های هوشمند و همچنین قابلیت های اتومبیل خود بهره می برد و به سادگی می توانند به نزدیک ترین پمپ بنزین، بانک ها و … دسترسی پیدا کنند. البته این مورد تنها بخش کوچکی از فناوری GPS را شامل می شود.

تاریخچه GPS

GPS همانطور که قابل پیشبینی است، اولین بار کاربرد نظامی داشت و توسط وزارت دفاع ایالات متحده در سال ۱۹۷۳ شروع به کار کرد، این فناوری به منظور جایگزینی سیستم های ناوبری قدیمی توسعه پیدا کرده بود و از دهه ۱۹۸۰ توانست مجوز استفاده غیر رسمی را به دست آورد. در همان سال ها نیز سیکنال های با کیفیت GPS برای استفاده های نظامی محدود بود.

از این رو به طور کلی در اواخر دهه ۱۹۹۰ استفاده از فناوری GPS مرسوم شد و از آن در خودرو ها مورد استفاده قرار گرفت، همچنین در سال ۲۰۰۴ کمپانی کوالکام برای اولین بار در سال ۲۰۰۴ این قابلیت را مورد استفاده قرار داد.

GPS دقیقا چگونه کار می کند؟

GPS به شبکه ماهواره ای اتصال می شود و برای این موضوع حداقل ۲۴ ماهوراه لازم است، این موضوع را در نظر داشته باشید که ۳۱ ماهواره دور کره زمین قرار دارد، این تعداد ماهواره در ایتدا بسیار زیاد به نظر می رسد اما با توجه به رویه کاری این فناوری ۲۴ عدد را نمی توان زیاد در نظر گرفت.GPS دقیقا چگونه کار می کند؟

شبکه ماهواره ای GPS چه کار می کند؟

برای دریافت سیگنال GPS نیاز به حداقل ۴ ماهواره است، این عدد کمی غیر منطقی به نظر می رسد و بر اساس مختصات انتظار سه ماهوراه را داشتیم، با این وجود علاوه بر سه مختصات، ماهوراه دیگر یکی از عوامل کلیدی در تعیین دقیق موقعیت مکانی به شمار می رود.

به طور کلی ساعت روی ماهواه GPS سریعتر از یک ساعت روی کره زمین است، این زمان بسیار کم است و حدود ۳۸ میلی ثانیه در نظر گرفته می شود، این زمان برای ارسال سیگنال بسیار مناسب و کافی است.

علت حضور ۴امین ماهواره

۴ امین ماهواره وظیفه ی جالبی دارد و با توجه به انحراف زمان ساعت های اتمی و ساعت GPS این ماهواره خطاهای زمان بندی در سه سیگنال دیگر را برطرف می کند و مکان دقیق را به نمایش می گذارد.شبکه ماهواره ای GPS چه کار می کند؟

با ما در صفحه اینستاگرام و تلگرام کالاسودا به روز باشید

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لیست قیمت محصولات در کالاسودا

اخبار