مراقب اسکیمینگ کارت خوان ها باشید

0
213

استفاده از کارتخوان فروشگاه ها و فروشنده ها نکاتی ایمنی دارد که اگر آن ها را رعایت نکنید گرفتار اسکیمینگ خواهید شد.

به گزارش خبرنگار کالا سودا، سرقت اطلاعات کارت های بانکی افراد موجب شده تا بسیاری از ایرانی ها گرفتار دردسرهای زیادی شوند و یکی از راه هایی که این مشکلات برای افراد ایجاد می شود استفاده از کارتخوان های غیر معتبر است.

به دلیل تعداد زیاد قربانیان کارت خوان های غیراستاندارد، قوه قضائیه در این رابطه توصیه هایی منتشر کرده است. قوه قضائیه در این توصیه نامه خود گفته: شهروندان در هنگام استفاده از دستگاه‌های خودپرداز و خرید حضوری در فروشگاه و علی‌الخصوص خرید از کاسبان سیار کارت بانکی و مخصوصاً رمز آن را در اختیار هیچ‌کسی حتی مالک فروشگاه قرار ندهند.

این دستگاه توصیه کرده که شهروندان در هنگام استفاده از دستگاه‌های خودپرداز و خرید حضوری در فروشگاه و علی‌الخصوص خرید از کاسبان سیار کارت بانکی و مخصوصاً رمز آن را در اختیار هیچ‌کسی حتی مالک فروشگاه قرار ندهند و خودشان عملیات پرداخت وجه را انجام داده و در صورت مشکوک شدن به هر موضوعی بلافاصله رمز خویش را تغییر داده و موضوع را به پلیس فتا اعلام نمایند تا چنانچه مالک فروشگاه از جمله کلاه‌برداران رایانه‌ای باشد تجهیزات غیرمجاز او جمع‌آوری و با او برخورد قانونی شود.

طبق اعلام دستگاه قضایی ایران، فراوانی استفاده افراد از کارت‌های بانکی در خریدهای روزانه باعث شده تا عده‌ای از افراد سودجو با ابداع روش‌های جدید اقدام به بردن اموال مردم کنند که یکی از شایع‌ترین این روش‌ها، برداشت غیرمجاز وجه به‌وسیله کپی کردن کارت‌های عابر بانک در هنگام استفاده از دستگاه‌های کارت‌خوان به‌ویژه دستگاه‌های کارت‌خوان سیار است و به اصطلاح، افراد قربانی اسکیمینگ می شوند.

اسکیمینگ چیست؟

در روش اسکیمینگ، قطعه‌ای سخت‌افزاری را که اسکیمر نامیده می‌شود بر روی دستگاه‌های خودپرداز و یا هر مکانی که نیاز به کشیدن کارت باشد نصب می‌کنند و یا آن را در قالب قطعه‌ای به‌اندازه دستگاه کارت‌خوان نزد خود نگه می‌دارند و متعاقب آن، اقدام به کپی‌برداری از روی اطلاعاتی که به روی کارت‌های عابر بانک افراد است، می‌کنند و در نهایت کارت عابر بانک جدیدی می‌سازند که به این عمل اسکیمینگ می‌گویند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از