همه آنچه باید در مورد تکنولوژی گوشی های ضدآب و گواهینامه IP68 بدانید

همه آنچه باید در مورد تکنولوژی گوشی های ضدآب و گواهینامه IP68 بدانید

در یک روز بارانی یا هنگامی که در حال شستن ظرف هستید، گوشی شما زنگ می خورد، اما از ترس اینکه مبادا آب به گوشی نفوذ کند به آن جواب نمی دهید. اما اگر دستگاه شما دارای یکی از رتبه بندی های IP مربوط به گواهینامه ضدآب و ضدگردو غبار بودن و استاندارد ATM است، می توانید با خیال راحت و دست خیس نیز از آن استفاده کنید. اما این تکنولوژی چیست؟

امروز بسیاری از گوشی های هوشمند با قیمت های بالاتر دارای گواهینامه IP67 یا IP68 هستند که گوشی هایی مانند گلکسی Note 9، LG G7 ThinQ و Huawei P20 Pro دارای این گواهینامه هستند. احتمالا می دانید که گواهینامه های IP برای محافظت از گردوغبار و آب ارائه می شوند. رتبه IP به شما می گوید که سطح حفاظت دستگاه شما در مقابل جامدات و مایعات چقدر است. IP ابتدای کلمه به معنای حفاظت در مقابل نفوذ ( یا حفاظت بین المللی) است که به دنبال آن دو عدد می آید.

اعداد پس از IP در گواهینامه IP68 به چه معناست؟اعداد پس از IP در گواهینامه IP68 به چه معناست؟

عدد اول نشان دهنده سطح حفاظت در برابر ذرات جامد (گردو غبار، خاک و …) و دامنه آن از 1 تا 6 است. شماره دوم به شما می گوید که دستگاه تا چه میزان آب بدون آسیب رساندن به ان را می تواند تحمل کند که دامنه آن از 1-8 را شامل می شود. هر چه رقم این عدد بالاتر باشد، محافظت بیشتری از گوشی در مقابل آب دارد. برای مثال در IP67 گوشی در عمق 15 سانتی متر تا 1 متر به مدت 30 دقیقه در آب دوام می آورد. در حالیکه که رقم 8 در IP68 به این معناست که گوشی تحت فشار بیشتر و عمیق بیشتری تا 1 و نیم متر برای 30 دقیقه در آب دوام می آورد.

رتبه بندی ATM

یک رتبه بندی دیگر در این زمینه خصوصا برای ساعت های هوشمند، تکنولوژی ATM است. این سیستم رتبه بندی نشان می دهد که چه مقدار فشار اتمی استاتیک در یک دستگاه می تواند در هنگام برخورد با آب داشته باشد. این در واقع یک سیستم رتبه بندی قدیمی تر از گواهینامه های IP هستند. امتیاز ATM1 به این معنی است که شما در سطح دریا بوده و تحت هیچ شرایطی نباید به گوشی آب بخورد. اما 20ATM به این معنای که تا عمق 220 فوتی می توان از این دستگاه در ورزش هایی مانند جت اسکی و … استفاده کرد.

با ما در صفحه اینستاگرام و تلگرام کالاسودا به روز باشید

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها