معمای دیشب دورهمی ؛ فیلترینگ دکمه دارد یا ندارد  ؟!

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

کالاسودا_دیشب برنامه دورهمی میزبان محمد جواد آذری جهرمی بود . وزیری جوان که با زیرکی با جواب های طولانی از پرسش های متعدد مدیری فرار کرد و البته صادقانه نیز به این موضوع اذعان کرد .

اما گرچه موضوع عاشقی وی در برنامه دورهمی محور بسیاری از شبکه های اجتماعی شده ، اما موضوعاتی مثل فیلترینگ و شبکه های اجتماعی نیز از اهمیت بسزایی برخوردارند .

در ادامه برخی از مهم ترین محورهای برنامه دورهمی را مرور می کنیم :

وزیر ارتباطات در خصوص اختلالات شبکه های موبایلی و آنت دهی گفت : یکی از مشکلات موجود برسر آنتن دهی تلفن همراه ممانعت مردم با نصب دکلهای موبایل به دلیل داشتن ذهنیت غلط از آسیب زا و مضر بودن این آنتن ها است.

جهرمی افزود: از سوی دیگر در زمینه توسعه فیبرنوری نیز مشکلاتی داریم و به طور کل اوضاع تلفن ثابت از موبایل بدتر است. هم اکنون ٣٠ درصد خطوط تلفن ثابت ظرفیت ارائه سرویس اینترنت بالاتر از ٢ مگابیت بر ثانیه را ندارند و باید در این بخش سرمایه گذاری روی توسعه فیبر به جای سیم مسی انجام شود.

وزیر ارتباطات شاه کلید حل این دو مشکل را تعامل با شهرداریها عنوان کرد و گفت: البته اینکه هر یک از ٣ اپراتور بخواهند برای خود در هرجا دکل بزنند اقدامی منسوخ شده در کل دنیا است و باید به صورت واحد و در مکانهایی که از سوی شهرداری در اختیار آنها گذاشته می شود این اقدام صورت گیرد.

وزیر ارتباطات در مورد جمله معروف رئیس جمهور مبنی براینکه دست وزیر ارتباطات روی دکمه فیلترینگ نخواهد رفت، توضیح داد و گفت: به معنای واقعی فیلترینگ دکمه ندارد و این سخن رئیس جمهور استعاره از تلاش دولت برای دسترسی آزاد مردم به اطلاعات است.

وی افزود: دولت حافظ دسترسی مردم به فضای مجازی است و نماینده دولت در این زمینه وزیر ارتباطات است. ما موافق دسترسی آزاد مردم به اطلاعات هستیم.

جهرمی با تاکید براینکه البته در همه کشورهای دنیا فیلترینگ وجود دارد ادامه داد: باید توجه داشت که فضای مجازی عین فضای حقیقی است و هتک حیثیت همانطور که در فضای واقعی پسندیده نیست در فضای مجازی نیز نیازمند برخورد قانونی است.

وی خاطرنشان کرد: در دنیا فضای مجازی در چندین لایه دسترسی تعریف شده و قطعا محتوایی که در این فضا در اختیار کودک قرار می گیرد متفاوت از سایر محتواها است. اما در کشور ما این فضا یکنواخت است و نیازمند تنظیم زیست بومی هستیم که چارچوبهای مختلف دسترسی را برای کاربران تعریف کند.

جهرمی با بیان اینکه نباید کار به جایی برسد که تنها راه حل، فیلترینگ باشد تصریح کرد: این فرآیند زمان بر است اما ما در وزارت ارتباطات، در حال تهیه و طراحی زیست بوم فضای مجازی در سطوح مختلف دسترسی هستیم.

وی با تاکید براینکه مردم از انتشار هتک حرمت و محتوای ضددین و ضد مقدسات در فضای مجازی گلایه مندند ، گفت: البته همین مردم با بستن کلی سرویس و محدود کردن دسترسی عادی به سرویس نیز مخالفند.به همین دلیل این زیست بوم باید بگونه ای تهیه شود که فضای مثبت به حداکثر رسیده و دسترسی قانونی و آزاد به این فضا فراهم شود.

وزیر ارتباطات اضافه کرد: اختیار فیلترینگ در دست ما نیست اما رئیس جمهور کتبا و شفاها در جلسات مختلف از ما خواسته که دسترسی آزاد مردم به اطلاعات را با تهیه زیست بوم فضای مجازی فراهم کنیم.

وزیر ارتباطات با تاکید براینکه انسان برای ازدواج اگر عاشق باشد به مراتب موفق تر خواهد بود نیز گفت: در این خصوص نیز عاشق شده ام و هم اکنون ٣ فرزند دارم.

وی در مورد اینکه چه تفریحاتی دارد نیز گفت: بعد ازاینکه وزیر شدم وقت زیادی برای تفریح ندارم اما اگر محدودیت زمانی نداشته باشم ورزش کردن، مطالعه و همنشینی با دوستان در اولویت برنامه های تفریحی ام است.

جهرمی در مورد نحوه انتخابش به عنوان نخستین وزیر جوان متولد بعد از انقلاب از سوی رئیس جمهور نیز گفت: در فاصله یکماه مانده تا اعلام لیست وزرا از سوی رئیس جمهور، یک روز ایشان من را صدا کرد و پس از سوال و جوابهایی که داشتیم گفتند که تصمیم گرفته اند مرابه عنوان وزیر ارتباطات به مجلس معرفی کنند.

قبلی
بعدی

لیست قیمت محصولات در کالاسودا

اخبار