با عرضه کنسول‌های نسل بعد سونی و مایکروسافت، وضعیت برای نینتندو سوییچ چگونه خواهد شد؟

0
354

شرکت نینتندو همیشه عادت داشته تا نسل ‌های مختلف کنسول‌ها را با شرکت‌های سونی، مایکروسافت یا شرکت‌های دیگر آغاز نکند و این موضوع در مورد کنسول ترکیبی و پرطرفدار آن ها، یعنی نینتندو سوییچ نیز صادق است. در حالی که نسل هشتم کنسول‌ها در اواخر سال 2013 و با عرضه کنسول‌های پلی‌استیشن 4 و ایکس‌باکس وان آغاز شد، اما نینتندو تصمیم گرفت تا کنسول نسل هشتمی خود را در سال 2017 و با نام نینتندو سوییچ منتشر کند. البته باید بگوییم که نینتندو سوییچ برخلاف کنسول قبلی خود، یعنی Wii U، توانست به موفقیت بسیار خوبی دست پیدا کند و هم‌اکنون در اوج آسمان‌ها به سر می‌برد.

در حالی که کنسول های نسل هشتمی سونی و مایکروسافت، ماه‌های انتهایی عمر خود را پشت سر می‌گذارند، دیگر آن فروش سریع و طوفانی روزها‌ی اولیه را ندارند و حالا نینتندو سوییچ با پشتیبانی عالی نینتندو، تازه در حال سپری کردن دوران میان سالی یا اوج خود است و بازار کشورهای مختلف مانند ایالات متحده یا بریتانیا را از دست تمام رقبا درآورده است. نینتندو حتی امیدوار است که با نینتندو سوییچ، به آمار موفق ترین کنسول تاریخ این شرکت دست پیدا کند و امیدها برای این کنسول ترکیبی و دوست داشتنی بسیار زیاد است.

همه این موارد در حال حاضر درست است و نمی‌توان خرده‌ای به آن گرفت اما این نکته مهم را در نظر بگیرید که کنسول‌های سالخورده پلی‌استیشن 4 و ایکس‌باکس وان تنها یک سال تا انتهای راه اصلی خود فاصله دارند و پس از آن، باید منتظر عرضه کنسول‌های نسل آینده این شرکت‌ها، یعنی پلی‌استیشن 5 و ایکس‌باکس اسکارلت باشیم. با این وضعیت، نینتندو سوییچ دیگر کنسول جدید، نوآور و در کانون توجه محسوب نمی‌شود بلکه همه دوست دارند تا جزئیات این کنسول های نسل جدید و بازی های زمان عرضه آن‌ها را بدانند. حال، سوال اصلی این جا است که نینتندو چه برنامه‌هایی برای سرپا نگه داشتن سوییچ در مقابل کنسول‌های نسل جدید سونی و مایکرورسافت دارد؟

در طرف دیگر، این بحث و صحبت از هم‌اکنون کمی عجیب و سخت به نظر می رسد چرا که نمی‌دانیم کنسول‌های نسل بعدی سونی و مایکروسافت، دقیقا چه هستند و چه ویژگی‌های خاصی دارند. همچنین، اگر فرض را بر آن بگیریم که پلی‌استیشن 5 و ایکس‌باکس اسکارلت کنسول های گران قیمتی باشند (که با توجه به سخت افزار لو رفته از آن‌ها، بعید هم به نظر نمی‌رسد)، به نظر نمی‌رسد که آن‌ کنسول ها بتوانند رقیب مستقیم برای نینتندو سوییچی شوند که مدل Lite آن تنها 200 دلار قیمت دارد. اما در یک طرف دیگر قضیه، زمانی که نگاه کنیم نینتندو برای جذب مخاطب، یک کنسول تنها و با سخت افزاری نه چندان قدرتمند برای سال‌های آتی دارد، جریان متفاوت می‌شود و حالا این سوال را از خود می‌پرسیم که نینتندو چگونه می‌تواند با نینتندو سوییچ، با کنسول‌های نسل آینده سونی و مایکروسافت به رقابت بپردازد؟

بیایید خیلی آهسته و آرام پیش برویم. تا زمانی که کنسول‌های پلی‌استیشن 5 و ایکس‌باکس اسکارلت منتشر می‌شوند، طبق ادعای نینتندو با برنامه ریزی‌ها و حساب شماری‌ها، کنسول نینتندو سوییچ می‌تواند به میزان فروش 50 میلیون واحد (یا حدود آن) دست پیدا کند. در آن زمان، نینتندو سوییچ یک بازی Zelda سه بعدی، یک بازی Zelda دو بعدی، Mario و Mario Kart و Smash Bros و Animal Crossing و Pokemon و Fire Emblem خواهد داشت و همچنین آن‌ها یک نسخه ارزان تر از سوییچ، یعنی سوییچ لایت را خواهند داشت. اگر بخواهیم ساده و سرراست صحبت کنیم، این گلوله‌هایی است که برای شلیکِ نینتندو باقی مانده و آن‌ها با توجه به این برنامه‌ها، توانسته اند میزان فروش کنسول خود را تا انتهای سال 2020 تخمین بزنند. اما زمانی که این برنامه‌ها به اتمام برسد، نینتندو چه چیزی برای رو کردن دارد؟ Super Mario Odyssey 2؟ دنباله‌ای برای Breath of the Wild؟ یک Pokemon دیگر؟ آیا این عناوین باز هم می‌توانند مانند نسخه‌های پیشین خود، موفقیت را برای نینتندو و نینتندو سوییچ به ارمغان آورند؟ این فرانچایزها، بهترین روزهای خود را روی کنسول ترکیبی نینتندو دیده‌اند؛ آیا باز هم روزهای بهتری برای آن‌ها وجود دارد یا نسخه‌های بعدی نمی‌توانند به موفقیت نسخه‌های کنونی دست پیدا کنند؟

بیایید سری به عناوین ترد پارتی نیز بزنیم. نینتندو سوییچ از همان زمانی که عرضه شد، به طرز غافلگیر کننده ای با پشتیبانی خوب سازندگان و توسعه دهندگان ترد پارتی مواجه شد و عناوین ترد پارتی زیادی را روی آن مشاهده کردیم. زمانی که می‌گوییم «غافلگیر کننده»، منظورمان این است که نینتندو معمولا روی پشتیبانی استودیوهای خارجی، حساب زیادی باز نمی‌کند اما در مورد سوییچ، این قضیه کاملا متفاوت جلوه کرد و یکی از موفقیت های این کنسول ترکیبی، همین مسئله به شمار می‌آید. با این حال، در مورد پورت کردن عناوین بزرگ ترد پارتی روی سوییچ، همیشه یک مشکل بزرگ وجود دارد و آن، سخت افزار ضعیف این کنسول در مقایسه با کنسول های نسل هشتمی سونی و مایکروسافت است. درست است که عناوین متعددی راه خود را به نینتندو سوییچ باز کردند اما توجه کنید که روند پورت کردن بازی ها روی این کنسول، بسیار سخت و چالش برانگیز است. به عنوان مثال، بازی فوق‌العاده ‌ای مانند The Witcher 3 به تازگی برای سوییچ منتشر شده اما تیم سازنده بازی ادعا کرده بودند که برای تهیه این پورت، حدود یک سال زمان صرف کرده‌اند و قطعا اجرا شدن بازی پرتقاضایی مانند شاهکار استودیوی سی‌ دی پراجکت رد (CD Project RED) روی سخت افزار ضعیف سوییچ، یک شگفتی و دستاورد بزرگ محسوب می شود. اما زمانی را در نظر بگیرید که بازی‌های نسل جدید برای کنسول های پلی‌استیشن 5 و ایکس‌باکس اسکارلت منتشر شوند و حالا آن قدر با استانداردهای فنی و بصری بازی های نسل گذشته خود فاصله گرفته‌اند که اجرای آن ها برروی نینتندو سوییچ، یک رویای غیر ممکن محسوب می‌شود. آیا استودیوهای ترد پارتی باز هم به خود زحمت دانگرید کردن اساسی بازی خود برای اجرا شدن آن‌ها روی سوییچ را می‌دهند؟

همان طور که مشاهده می‌کنید، راه ها برای سوییچ بسته به نظر می‌رسد و راه برای این کنسول ترکیبی در آینده، سخت خواهد شد اما فکر می‌کنید نینتندو فکر این موضوع را نکرده است؟ زمانی که کنسول های پلی‌استیشن 5 و ایکس‌باکس اسکارلت منتشر شوند، حدود 4 است که از عمر نینتندو سوییچ می‌گذرد و این کنسول به زمان میان سالی خود می‌رسد. این نقطه، دقیقا همان جایی است که فروش کنسول و بازی ها، از اوج به سمت پایین می‌آیند و کاهش پیدا می‌کنند. نینتندو قطعا فکرِ آن زمان را کرده و می‌داند که با کنسول های نسل جدید یا بدون کنسول‌های نسل جدید، میزان فروش کنسول و بازی هایش کم کم مسیری سراشیبی را طی می‌کنند.

اما بیایید راه‌هایی را بررسی کنیم که در واقع نینتندو سوییچ در آن‌ها پیروز است! شاید بزرگترین ویژگی کنسول نینتندو سوییچ این باشد که به تنهایی، حاکمِ قلمروِ کنسول های دستی یا قابل حمل است! مردم به راحتی می‌توانند با خرید یک نینتندو سوییچ، بازی های بی نهایت سرگرم کننده و زیبایی را در هر مکان با دوستان خود تجربه کنند و این موضوعی است که سوییچ را از تمام کنسول های رقیب، متمایز می‌سازد. حتی زمانی که کنسول های پلی‌استیشن 5 و ایکس‌باکس اسکارلت منتشر شوند، مردم برای تجربه بازی‌های بزرگ و کوچک مانند پوکمان و انیمال کراسینگ و ویچر 3 و… به صورت دستی یا قابل حمل، دست به دامن یک نینتندو سوییچ (به احتمال زیاد، مدل Lite) شوند. در این جا، سخت افزار بسیار قدرتمند تر کنسول های نسل بعدی سونی و مایکروسافت، نمی‌تواند تاثیر گذار باشد بلکه نوع کارایی، برگ برنده سوییچ در رقابت با کنسول های غول پیکر سونی و مایکروسافت باشد. اگر مسئله اصلی، قدرت سخت افزاری بود، نینتندو سوییچ، هم‌اکنون و در سال 2019 نیز نمی‌فروخت چرا که به مراتب از پلی‌استیشن 4 و ایکس‌باکس وان ضعیف تر است اما در سراسر دنیا از هر دوی آن‌ها با اقتدار بیشتر می‌فروشد!

یکی از راحت ترین و ساده‌ ترین راهکار هایی که با استفاده از آن می‌توان از کاهش میزان فروش یک کنسول جلوگری کرد، کاهش قیمت است. جالب است که نینتندو سوییچ از زمانی که عرضه شده، حتی یک کاهش قیمت نیز نداشته و همیشه با قیمت کامل 300 دلار (200 دلار برای مدل Lite) فروخته شده است. با این حال، نینتندو می‌داند که در زمان لازم و دوره ای که عرصه برای سوییچ تنگ شود، یک کاهش قیمت غافلگیر کننده و متقاعد کننده (به عنوان مثال، 250 دلار برای مدل اصلی و 150 دلار برای مدل Lite) می‌تواند نظر بسیاری را باز هم به سمت سوییچ بازگرداند. به عنوان مثال، در زمان تعطیلات آخر سال 2020 که کنسول های پلی‌استیشن 5 و ایکس‌باکس اسکارلت نیز در آن زمان عرضه می‌شوند، نینتندو می‌تواند از راهکار کاهش قیمت استفاده کند تا خانواده‌ها و بازی‌بازانی که به گیمینگ با بودجه کم قناعت می‌کنند، با خوشحالی نسبت به خرید سوییچ اقدام نمایند. علاوه بر این، نینتندو می‌تواند با ادامه پشتیبانی خوب خود از نینتندو سوییچ، توجه ها را نسبت به این کنسول حفظ کند. عرضه بازی های به شدت مورد انتظاری مانند Metroid Prime 4 می‌توانند فروش کنسول را همچنان در رده بالایی نگه دارند.

در زمینه بازی های ترد پارتی نیز با مطرح کردن چند تئوری می‌توان به آینده سوییچ امیدوار بود. پیشتر اشاره کردیم که احتمال عرضه عناوین AAA نسل آینده برای کنسول نینتندو سوییچ، واقعا کم است اما اگر به عقب نگاه کنیم چه می‌بینیم؟ هنوز عناوین بسیاری در نسل هشتم وجود دارند که می‌توانند برای نینتندو سوییچ پورت شوند و مورد استقبال دوباره‌ی بازی‌بازان قرار بگیرند. بازی های مستقل، بازی های ژاپنی، عناوین میان رده و البته پورت‌هایی از نسل هفتم (پلی‌استیشن 3 و ایکس‌باکس 360) می‌توانند نظر بازی‌بازان سوییچ را جلب نمایند. درست است که نمی‌توان روی نینتندو سوییچ به تجربه بازی Cyberpunk 2077 پرداخت اما آیا واقعا برای تجربه این عنوان، به سراغ خرید نینتندو سوییچ می‌روید؟

یک احتمال دیگر نیز وجود دارد که در نوع خود بسیار مهم تلقی می‌شود. طبق پیش بینی‌هایی که در گذشته انجام شده و حتی شایعاتی که در این خصوص به گوشمان رسیده، نینتندو احتمالا در حال ساخت و تولید یک کنسول ارتقا یافته از نینتندو سوییچ است که مشاهده کنسول های میان نسلی سونی و مایکروسافت در نسل هشتم عمل می کند. این کنسول با سخت افزار پیشرفته تر و قدرتمند تری که دارد، می‌تواند عناوین را با رزولوشن و نرخ فریم بالاتری اجرا کند و یک سری قابلیت‌های غافلگیر کننده نیز به آن اضافه شود. با رخ دادن چنین اتفاقی نیز می‌توان گفت که پایان راه برای نینتندو سوییچ، دور از انتظار به نظر می‌رسد و این هم راهی برای ادامه دادن است.

در آخر باید بگوییم که این ها در واقع تئوری ها و احتمالاتی بودند که با هم بررسی کردیم اما توجه داشته باشید که هیچگاه نمی‌تواند آینده را به طور قطعی پیش بینی کرد و باید زمان مورد نظر، منتظر ماند.

نظر شما در مورد وضعیت کنسول نینتندو سوییچ در زمان عرضه کنسول های پلی‌استیشن 5 و ایکس‌باکس اسکارلت چیست؟ آیا سوییچ می‌تواند جایی برای رقابت داشته باشد؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها