قیمت کنسول‌های نسل بعد؛ مشغله فکری تمام گیمرها!

0
141

همه ما می‌دانیم که کنسول‌های نسل بعد در سال آینده میلادی منتشر خواهند شد و نسل نهم کنسول ها، رسما آغاز می‌شود. اطلاعات رسمی و غیر رسمی در ماه‌ها و روزهای گذشته منتشر شده و دید کلی و ساده‌ای از سخت افزار یا قابلیت های کنسول‌های نسل آینده را به ما می‌دهند اما با در نظر گرفتن تمامی این اطلاعات و گزارش ها، این کنسول‌ها چه قیمتی خواهند داشت؟ قیمت کنسول‌های پلی‌استیشن 5 و ایکس‌باکس اسکارلت در این روزها به مشغله فکری بزرگی برای بازی‌بازان و حتی مردم عادی تبدیل شده است و در این مطلب قصد داریم تا این معادله بدون جواب را تا حدود ممکن، به پاسخ نزدیک نماییم.

شاید با خود بگویید که هم‌اکنون اطلاعات کامل و کافی از کنسول‌های نسل آینده در اختیار داریم. به عنوان مثال، می‌دانیم که هر دو کنسول پلی‌استیشن 5 و ایکس‌باکس اسکارلت دارای پردازند‌ه‌ های مرکزی مبتنی بر AMD Ryzen (نسل ZEN 2) هستند یا پردازنده های گرافیکی (GPU) هفت نانومتری نسل NAVI دارند و از نسل گذشته پشتیبانی می کنند و دارای درایو SSD برای کاهش چشمگیر صفحات بارگذاری بازی‌ها هستند و از قابلیت Ray Tracing مبتنی بر سخت افزار پشتیبانی می‌کنند اما این موارد، بسیار کلی هستند و به جرئت می‌توانیم بگوییم که جزئیات کار بسیار پیچیده تر و فرار تر از کلیات است! همین موضوع سبب می‌شود تا حدس و گمان برای تعیین قیمت این کنسول ها بسیار سخت در نظر گرفته شود.

اولین کاری که می‌توان انجام داد این است که نظر تحلیلگران و صاحب نظران صنعت بازی‌های ویدیویی را جویا شویم و ببینیم که نظر آن‌ها در مورد قیمت نهایی کنسول های نسل آینده چیست؟ یکی از تحلیلگران حوزه، یکی از تحلیلگران موسسه Ace Research، آقای هیدکی یاسودا (Hideki Yasuda)، محسوب می شو که در ماه‌های گذشته در مورد کنسول نسل بعد شرکت سونی، یعنی پلی‌استیشن ۵، پیش‌بینی‌هایی را انجام داده و افکار خود را با ما به اشتراک گذاشته است. طبق صحبت‌های آقای یاسودا، به نظر می‌رسد که سونی در نسل بعدی کنسول‌ها نیز می‌تواند به موفقیت خوبی دست پیدا کند.

طبق پیش‌بینی های آقای یاسودا، کنسول پلی‌استیشن ۵ در ماه نوامبر سال ۲۰۲۰ میلادی عرضه خواهد شد و ۴۹۹ دلار قیمت خواهد داشت. ما هم‌اکنون به صورت خلاصه و بدون جزئیات می‌دانیم که سخت افزار کنسول پلی‌استیشن ۵، سطح بالایی دارد و پردازنده یا حتی هارد درایو این کنسول، به‌روز هستند، بنابراین انتظار داشتن قیمتی در حدود ۵۰۰ دلار، قطعا طبیعی و حتی عالی برای بازی‌بازان محسوب می‌شود. آقای تحلیلگر نیز به همین نکته اشاره کرده و بیان داشته که سونی از مشکلات و نقص‌های کنسول پلی‌استیشن ۴ درس‌های زیادی گرفته و قصد دارد با ارایه یک سخت افزار قدرتمند و هوشمندانه، باز هم در نسل نهم کنسول‌ها به موفقیت دست پیدا کند.

در طول تاریخ کنسول‌های بازی، تا به حال دو کنسول در یک زمان با یک قیمت مساوی معرفی نشده‌اند و همیشه در زمان های یکسان، قیمت یک کنسول بیشتر از کنسول دیگر بوده است

هیدکی یاسودا همچنین بیان می‌کند که کنسول پلی‌استیشن ۵ در اولین سال مالی خود (از زمان عرضه تا تاریخ ۳۱ ماه مارچ سال ۲۰۲۱)، مقدار ۶ میلیون دستگاه به فروش می‌رساند و این تعداد فروش در همین بازه زمانی در سال بعدی (تا ۳۱ مارچ سال ۲۰۲۲) به ۱۵ میلیون دستگاه می‌رسد. ایشان همچنین وجود کنسول گوگل استیدیا (Google Stadia) را عاملی موثر برروی سونی و کنسول پلی‌استیشن ۵ نمی‌بیند و این کنسول مبتنی بر اینترنت و فضای ذخیره ابری، نمی‌تواند رقابت مستقیمی با کنسول نسل بعدی سونی داشته باشد.

در طرف دیگر، تحلیلگر مشهور صنعت بازی‌های ویدیویی، یعنی آقای مایکل پکتر قرار می‌گیرد. مایکل پکتر در گذشته دیدگاه خود را در مورد قیمت دو کنسول پلی‌استیشن ۵ و ایکس‌باکس اسکارلت اعلام کرده‌ بود و طبق نظر ایشان، این کنسول ها ۴۰۰ دلار قیمت خواهند داشت. پکتر گفته بود که سطح سخت افزار هر دو کنسول نسل بعدی سونی و مایکروسافت، ارزشی حدود ۵۰۰ دلار یا حتی بیشتر دارد اما آن‌ها می‌خواهند با پایین نگه داشتن قیمت، مردم را مجاب به خرید کنسول ها کنند و حتی در سال‌های اولیه ضرر دهند! پکتر عقیده دارد که سونی و مایکروسافت، قیمت کنسول های نسل بعدیشان  را 399 یا همان 400 دلار تعیین خواهند کرد که دقیقا قیمت زمان عرضه کنسول پلی‌استیشن 4 است و نگاه بسیار خوشبینانه و عجیبی محسوب می‌شود. از طرفی یکی دیگر از تحلیلگران صنعت بازی های ویدیویی با نام Pelham Smithers نیز قیمت پلی‌استیشن ۵ را ۴۰۰ دلار پیش بینی کرده که با نظر پکتر جور در می‌آید. البته بد نیست اشاره کنیم که طبق برخی از پیش بینی‌ها قیمت کنسول‌های نسل جدید شاید در حدود ۶۰۰ دلار نیز باشد!

اما صرف نظر از دیدگاه تمام این تحلیلگران، یک موضوع خارجی نیز در تعیین قیمت‌ کنسول های نسل بعدی سونی و مایکروسافت نقش دارد و آن، درگیری تجاری بین ایالات متحده آمریکا و کشور چین است. در گذشته و در در مطلبی که روزنامه وال استریت ژورتال (Wall Street Journal) تهیه کرده بود، مدیر مالی شرکت سونی، یعنی آقای Hiroki Totoki موضوع افزایش قیمت کنسول پلی‌استیشن ۴ را به یک موضوع مهم تبدیل کرده است. آقای Hiroki Totoki بیان کرده که اگر مشکلات تجاری بین ایالات متحده و چین برطرف نشود و تعرفه‌ها تاثیر خود را بگذارند، قیمت سخت افزار یا به عبارتی قیمت کنسول‌های پلی‌استیشن افزایش پیدا خواهد کرد. همان طور که می‌دانید، شرکت سونی تولیدی های بزرگی را در کشور چین دارد و خط تولید کنسول های پلی‌استیشن در یک دهه گذشته در دستان چین بوده است و حالا جنگ سیاسی و تجاری بین دو کشور ایالات متحده آمریکا و چین و می‌تواند برروی قیمت نهایی این کنسول های پر طرفدار، از جمله کنسول پلی‌استیشن ۵ که در سال آینده عرضه می‌شود، تاثیر بگذارد. مدیر مالی شرکت سونی همچنین اعلام می‌کند که قیمت سخت افزارهایی که تا کنون تولید شده‌اند نیز می‌تواند تحت تاثیر زیادی قرار بگیرد و حتی از قیمت تعیین شده برای تعرفه‌های جدید نیز بالاتر روند.

سونی را در نسل هفتم در نظر بگیرید که پلی‌استیشن 3 را با قیمت 600 دلار معرفی کرد و بازی‌بازان را با این قیمت بالا، غافلگیر نمود

با در نظر گرفتن تمامی این متغیرها و احتمالات، حدس زدن قیمت نهایی کنسول‌های نسل بعدی، سخت و پیچیده می‌شود. به همه این‌ها، گزارش روز گذشته را نیز اضافه کنید تا همه چیز پیچیده تر شود. طبق گزارش دیروز که از یک خرده فروشی در اسلواکی منتشر شده بود، اشاره شد کمه کنسول پلی‌استیشن ۵ قیمتی بالاتر از ۵۰۰ دلار و حدود ۵۵۰ دلار خواهد داشت که ۱۰۰ تا ۱۵۰ دلار نسبت به قیمت زمان عرضه کنسول پلی‌استیشن ۴ بیشتر است.

اما بیایید همه این موارد را فراموش کنیم و نظریه‌های خودمان را برای تعیین قیمت کنسول‌های نسل جدید بررسی نماییم. اصلی ترین بحث در مورد تعیین قیمت این کنسول‌ها، بحث بازاریابی عظیم است که مخاطبان بیشتری را نیز برای شرکت‌های تولید کننده به ارمغان می‌آورد. اگر شرکت‌های سونی و مایکروسافت قصد داشته باشند کنسول‌هایی با سخت افزار سطح بالا و High End وارد بازار کنند که تا کنون نیز همین گونه به نظر آمده، بنابراین نمی‌توان انتظار قیمت کم و اندک را از آن ها داشت. در این حالت، با این که در روزها و هفته‌های اول، فروش کنسول‌ها دیوانه وار خواهد بود و مردمی که به شدت منتظر کنسول‌ها هستند، خیلی سریع نسبت به خرید آن‌ها اقدام می‌کنند اما در ادامه راه، میزان فروش این کنسول ها به خاطر قیمت بالایشان، به طرز چشمگیری کاهش می‌یابد و شرکت‌ها را مجبور به کاهش قیمت می‌کند. به عنوان مثال، سونی را در نسل هفتم در نظر بگیرید که پلی‌استیشن 3 را با قیمت 600 دلار معرفی کرد و بازی‌بازان را با این قیمت بالا، غافلگیر نمود. یا در نسل هشتم، قیمت 500 دلاری ایکس‌باکس وان (با کینکت اجباری) را در نظر بگیرید که با این که فروش سریع 3 میلیون واحدی را برای مایکروسافت به همراه داشت اما در ادامه راه، میزان فروش به طرز چشمگیری کاهش پیدا کرد و پلی‌استیشن 4 با قیمت ارزان تر خود، خیلی سریع از کنسول مایکروسافت پیشی گرفت. البته فراموش نکنیم که مایکروسافت در اواسط نسل جاری، کنسولی به نام Xbox One S معرفی کرد و قیمت آن را تنها 299 دلار تعیین کرد که بسیار به صرفه و مطلوب است و نشان داد از اشتباه خود برای قیمت گذاری بالای مدل اولیه، درس گرفته است.

مایکروسافت در اواسط نسل جاری، کنسولی به نام Xbox One S معرفی کرد و قیمت آن را تنها 299 دلار تعیین کرد که بسیار به صرفه و مطلوب است و نشان داد از اشتباه خود برای قیمت گذاری بالای مدل اولیه، درس گرفته است.

اما قیمت بالا دقیقا چه میزانی است؟ از آن جایی که کنسول‌های نسل هشتم با قیمت 399 (پلی‌استیشن 4) و 499 (ایکس‌باکس وان همراه با کینکت) دلار عرضه شدند و همچنین کنسول‌های میان نسلی نیز با قیمت‌های 399‌ (پلی‌استیشن 4 پرو) و 499 (ایکس‌باکس وان ایکس) به همه معرفی شدند، در نتیجه خیلی راحت می توان گفت که گوش مردم برای شنیدن رقمی بیش از 500 دلار، غریب است! در نسل نهم و با توجه به اطلاعات کلی و جسته و گریخته‌ای که از سخت افزار کنسول های پلی‌استیشن 5 و ایکس‌باکس اسکارلت منتشر شده، بعید است که بتوانیم انتظار قیمتی پایین تر از 499 دلار را داشته باشیم و باید خودمان را برای قیمتی بین 500 تا 600 دلار آماده کنیم. همچنین می‌توان برای غافلگیر شدن آماده شد! سونی و مایکروسافت می‌توانند با اعلام قیمتی فوق‌العاده مانند همان 399 دلار، همه را شگفت زده کنند. درست است که این قیمت قطعا در اوایل راه، برای‌ آن‌ها ضرر به همراه خواهد داشت اما طول عمر فروش این کنسول‌ها می‌توانند به شدت افزایش پیدا کنند.

همچنین این موضوع را در نظر بگیرید که در طول تاریخ کنسول‌های بازی، تا به حال دو کنسول در یک زمان با یک قیمت مساوی معرفی نشده‌اند و همیشه در زمان های یکسان، قیمت یک کنسول بیشتر از کنسول دیگر بوده است بنابراین باید به صورت دوگانه به قیمت کنسول‌های نسل آینده سونی و مایکروسافت نگاه کرد. البته احتمال کمی وجود دارد که سنت شکنی انجام بگیرد و قیمت نهایی هر دو کنسول یکسان باشد.

درسی که شرکت‌های اپل و گوگل در سال‌های گذشته گرفتند و هم‌اکنون مشاهده می‌کنیم که هر دو شرکت‌ گوگل و اپل برای پرچمداران جدید خود، قیمت‌های به نسبت پایین تر تعیین می‌کنند و حتی به نزدیکی 1000 دلار نیز فکر نمی‌کنند.

برای فهم بهتر این موضوع قیمت و قیمت گذاری، بیایید سری به بازار گوشی های هوشمند بزنیم و دو گوشی موبایل iPhone XS و Pixel 3 را با یکدیگر مقایسه کنیم. همه ما می‌دانیم که گوشی های هوشمند، اجناس گران قیمتی محسوب می‌شوند و این موضوع زمانی که بحث بر سر پرچمداران شرکت‌های بزرگ اپل، گوگل یا سامسونگ باشد، وخیم تر هم می‌شود. با این حال، iPhone XS و Pixel 3 پا را فراتر گذاشته و به قیمتی بالاتر از 1000 دلار رسیدند! با این قیمت، هر دو گوشی iPhone XS و Pixel 3 در اوایل عرضه، به فروش خوب و سریعی رسیدند که راضی کننده بود اما گوگل (Google) و اپل (Apple) زودتر از چیزی که فکرش را کنند، با کاهش آمار فروش مواجه شدند و حتی خودشان اعتراف کردند که قیمت‌های بالا، مردم را به صورت عمومی نسبت به یک محصول دور می‌سازد. هم‌اکنون مشاهده می‌کنیم که هر دو شرکت‌ گوگل و اپل برای پرچمداران جدید خود، قیمت‌های به نسبت پایین تر تعیین می‌کنند و حتی به نزدیکی 1000 دلار نیز فکر نمی‌کنند.

سونی و مایکروسافت قطعا این موضوعات را می‌دانند و با این تفکرات، تصمیم نهایی خود را برای قیمت کنسول های پلی‌استیشن 5 و ایکس‌باکس اسکارلت اتخاذ می‌کنند. هم‌اکنون، محتمل ترین و شاید بهترین قیمت برای کنسول های نسل بعدی، 499 دلار باشد و هر قیمتی پایین تر از این مقدار، یک رقم رویایی برای بازی‌بازان و مردم محسوب می‌شود (نسبت به سخت افزار استفاده شده). اما در طرف دیگر، باید انتظار قیمت بالای 500 دلار را نیز داشته باشیم که می‌توانند مردم را پیش از خرید محصول، به فکر فرو ببرند. سونی و مایکروسافت قطعا می‌دانند که قیمت پایین تر محصولشان نسبت به محصول شرکت رقیب، یک برتری فوق‌العاده محسوب می‌شود و تمام جوانب را در نظر می‌گیرند. باید منتظر بمانیم و ببینیم که رقابت جذاب بین دو کنسول نسل آینده، به چه صورتی پیش می‌رود.

به نظر شما قیمت نهایی کنسول‌های نسل آینده سونی و مایکروسافت چقدر خواهد بود؟

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از