آیا Call of Duty: Modern Warfare یک بازی سیاسی محسوب می‌شود؟

سری بازی‌های Call of Duty: Modern Warfare محصوصا در نسخه‌های جدید تر، همیشه به مفاهیم سیاسی دامن زده‌اند و به نوعی انتقاد خود را نسبت به آن‌ها نشان داده‌اند. به عنوان مثال، سه گانه کلاسیک Modern Warfare پر است از مراحل و دیالوگ‌هایی که هر کدام می‌توانند برروی دنیای امروزه و سیاست‌ کشورهای مختلف، منطبق شوند. حال، باید ببینیم که آیا بازی مورد انتظار Call of Duty: Modern Warfare نیز قصد دنبال کردن چنین رویه ای را دارد یا خیر؟

بازی Call of Duty: Modern Warfare یکی از عناوین مورد انتظار سال جاری است که به وسیله استودیوی اینفینیتی وارد (Infinity Ward) توسعه و توسط شرکت اکتیویژن (Activision) انتشار می‌یابد. این بازی از همان زمانی که معرفی شد، به غیر از شور و شوقی که برای بازی‌بازان و طرفداران به ارمغان آورد، خود را به صورت بی پرده معرفی کرد و سازندگان اعلام کردند که این عنوان قرار است خیلی راحت و واقع گرایانه، مفاهیم سنگین و صحنه‌های دردناک و خشنی را به تصویر بکشد. با تمام توضیحات و ادعای سازندگان، در آخر این سوال به وجود می‌آید که آیا Call of Duty: Modern Warfare یک بازی با تم سیاسی است یا خیر؟

سازندگان بازی Call of Duty: Modern Warfare به تازگی طی یک بیانیه رسمی اعلام کرده‌اند که این عنوان شوتر اول شخص، یک بازی سیاسی نیست اما در یک مصاحبه با وب‌سایت Game Informer، به صورت جزئی تر در مورد تم‌ها و پس زمینه های بخش داستانی Call of Duty: Modern Warfare توضیح داده‌اند. طبق صحبت‌های کارگردان گیم‌پلی بخش کمپین (داستانی) بازی Call of Duty: Modern Warfare، یعنی آقای Jacob Minkoff و همچنین کارگردان روایت بازی، آقای Taylor Kurosaki، بازی Call of Duty: Modern Warfare در بخش داستانی خود سعی می‌کند تا به موضوعات و مفاهیم مختلفی مانند مفاهیم سیاسی دامن زده و در مورد آن‌ها صحبت کند اما این عنوان، به صورتی طراحی نشده که بخواهد سیاست های حاکم در جهان امروزی را به تصویر بکشد و اشاره ای به آن‌ها داشته باشد. Minkoff در این باره توضیح می‌دهد:

من فکر نمی‌کنم که این یک بازی سیاسی باشد اما موضوع این جا است که مردم به اشکال مختلفی از آن برداشت می‌کنند. واژه «سیاسی» برای شما چه معنی دارد؟ آیا ما به موضوعات ژئوپالیتیکی موجود در جامعه و جهان امروز اشاره می کنیم؟ قطعا این طور است چرا که این موضوعی است که در Modern Warfare اهمیت دارد. آیا ما داستانی در مورد یک دولت یا کشور خاص تعریف می‌کنیم؟ خیر. آیا می‌خواهید بپرسید که «آیا ترامپ درون بازی است؟»، نه او در بازی قرار ندارد.

طبق صحبت‌های آقای Kurosaki، تم ها و پس زمینه‌هایی که در بازی Call of Duty: Modern Warfare به آن‌ها پرداخته می‌شود، در دنیای واقعی و ههمچنین در وقایع تاریخی وجود دارند. با این حال، سازنده فکر می‌کند که بازی آن ها، یک بازی سیاسی نیست.

این موارد، به مانند سوالات بی قید زمان هستند. شاید بهتر است گفته‌ام را تصحیح کنم؛ این موارد، به مانند سوالاتی هستند که در 50 سال اخیر پرسیده شده‌اند. ما در مورد مفاهیمی مانند استعمار، اشغال کردن و مستقل بودن و آزادی صحبت می‌کنیم. شاید این کلمه‌ها را به صورت مستقیم و خاص نگوییم اما دقیقا در همین قلمرو قرار داریم. اما شما می‌توانید یک بازی در زمان انقلاب آمریکا داشته باشید و باز هم درباره همین موارد صحبت کنید.

طبق صحبت‌های Minkoff، هدف Modern Warfare در زمینه داستان این است که با یک داستان و روایت سیاسی رابطه‌ای نداشته باشد اما همزمان، پدیده‌های واقعی در جهان امروزی را دنبال کند و به آن‌ها بپردازد.

من حس می‌کنم که اگر در شرایط دیگری قرار می‌گرفتم، می‌گفتم که داستان بازی سیاسی است و در آن زمان باید دولت‌ها و وقایع دنیای امروزی را به صورت مستقیم درون بازی می‌آوردیم. ما در مورد چیزهای پس زمینه و ریشه‌ای صحبت می‌کنیم و همچنین فکر می‌کنم که یک پرسپکتیو نسبت به آن داریم.

ما قصد داریم تا پرسپکتیو‌های مختلفی را ارایه کنیم و نمی خواهیم بگوییم که یکی از آن‌ها درست است چرا که ما از شما همین را می‌خواهیم. ما می‌خواهیم شما درک کنید که این مردم چه احساسی دارند، دلیل جنگیدن و مبارزه کردن آن‌ها این است و نتیجه آن چنین می‌شود. ما می‌خواهیم شما درک کنید که این گروه‌ها برای چه می‌جنگند و چه عواملی موجب بروز این اتفاقات شده است تا بتوانید با آن‌ها همذات پنداری کنید.

قطعا داستان بازی Call of Duty: Modern Warfare با وجود چنین داستان و روایت درگیر کننده و عمیقی می‌تواند جذاب و پر کشش باشد و مانند قدیم، بازی‌بازان را به خاطر خط داستانی به سمت این فرانچایز بکشاند. وجود مفاهیم سیاسی به طور غیر مستقیم در هر اثری می‌تواند باعث غنی شدن و جدی شدن داستان آن شود و موارد بسیاری را به بازی‌بازان بیاموزد؛ حتی اگر در این راه‌، صحنه‌های خشونت آمیز و سنگینی را مشاهده کنیم.

بازی Call of Duty: Modern Warfare در تاریخ 25 ماه اکتبر سال 2019 برای پلتفرم‌های پلی‌استیشن 4، ایکس‌باکس وان و رایانه‌های شخصی منتشر خواهد شد. بخش چند نفره این بازی به تازگی رونمایی شده اما هنوز زمان اندکی تا رونمایی رسمی از بخش کمپین و داستانی بازی Call of Duty: Modern Warfare باقی مانده است. علاوه بر این، نسخه بتای بازی در ماه سپتامبر منتشر می‌شود.

نظر شما در مورد بازی Call of Duty: Modern Warfare و وجود مفاهیم سیاسی در داستان آن چیست؟

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها